"Król", collage, płótno, 139,5x79,5, 1962
"Saturn", collage, płótno, 120x140, 1962
|
Urodził się w 1919 roku w Łodzi, zmarł w 1987 roku w Łodzi.
Studia rozpoczął przed wojną w ASP w Krakowie, a ukończył je w 1947 roku w pracowni Hanny Rudzkiej – Cybisowej. W 1949 roku rozpoczął pracę w PWSSP /obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego/ w Łodzi jako asystent Leona Ormezowskiego. W uczelni tej w latach 1963 - 1971 pełnił funkcję rektora.
Jako kolorysta należał do przeciwników opcji konstruktywistycznej, reprezentowanej przez Strzemińskiego. Socrealizm stał się dla niego – jak sam to określał – pasjonującą przygodą. W 1955 roku wziął udział w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w Warszawie, a także w Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale.W tym czasie zaczął przeprowadzać doświadczenia ze strukturami kubistycznymi /n.p. "Modlący się Żydzi", 1955/.
Efektem tych przemian była wystawa we wrześniu 1956 roku, która była szokiem dla publiczności i wywołała szeroką dyskusję. Powodem były obrazy taszystowskie.
Był współorganizatorem i członkiem grupy "Piąte Koło", uczestniczył w Festiwalach Sztuk Plastycznych w Sopocie, w Salonie Nowej Kultury i Galerii "Krzywe Koło" w Warszawie – w 1959 wystawiał tam m.in. razem z Teresą Tyszkiewiczową. Wziął udział w III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959 roku.
Z czasem jego malarstwo wzbogacane doświadczeniami fakturalnymi zmierzało w kierunku poszukiwań strukturalnych. Wraz z Tadeuszem Śliwińskim, Tadeuszem Wolańskim i Tomaszem Jaśkiewiczem zrealizowali wspólną instalację na III Sympozjum "Złotego Grona" w Zielonej Górze w 1967 roku, która została przyjęta z wielkim uznaniem przez środowiska nowej sztuki. Równolegle kontynuował tradycyjne, realistyczne malarstwo portretowe.
Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Materiały pochodzą z katalogu wystawy:
100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004,
wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch
Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.
Kuratorzy wystawy:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał
Współpraca:
Janina Ładnowska
Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał
Zdjęcia:
Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk
|