nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Chantal Akerman - retrospektywa. Cykl spotkań pod tytułem SPOŁECZEŃSTWO SPEKTAKLU/kontestacje

start godz. 15:00 14 maja (czwartek), księgarnia mała litera art., sala projekcyjna ms2, Ogrodowa 19

Chantal Akerman (ur.1950), belgijska reżyserka tworząca we Francji i Stanach Zjednoczonych. W wieku piętnastu lat, po obejrzeniu Szalonego Piotrusia Jeana-Luca Godarta, Chantal Akerman postanowiła, że jej przyszłość będzie związana z filmem. Po ukończeniu liceum dostała się do INSAS, szkoły filmowej w Brukseli, w której spędziła cztery miesiące. Po nakręceniu swojego pierwszego filmu krótkometrażowego Saute ma ville (Przeleć moje miasto) w 1968 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznała dzieła takich postaci jak Micheal Snow czy Stan Brakhage. Pod wpływem awangardy nowojorskiej Akerman skłoniła się ku filmowym eksperymentom (film strukturalny, dzienniki filmowy). Reżyserka bardzo wcześnie potwierdziła swój talent, realizując, w wieku zaledwie dwudziestupięciu lat, Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy 23, 1080 Bruksela, arcydzieło europejskiego kina modernistycznego. Film natychmiast zwrócił uwagę publiczności i krytyki filmowej i już pod koniec lat siedemdziesiątych Akerman uznawano za jedną z najważniejszych reżyserek europejskiego kina autorskiego.
Jej bogata twórczość obejmuje tak odmienne formy ekspresji jak film fabularny, dokument, esej (także filmowy) czy instalacja video. W swoich filmach Akerman wyraża złożony stosunek do miejsc, przedmiotów, ludzi i siebie samej, swojej własnej historii i swoich korzeni (jej polska rodzina pochodzenia żydowskiego przeżyła deportację i wygnanie). Akerman potrafiła także dotrzeć do szerszej publiczności, której obce jest kino reżyserów awangardowych i do niej właśnie adresowane były nieco melancholijne komedie takie jak Złote lata 80. (Golden Eighties, 1986) czy Sofa w Nowym Jorku (Un divan à New York, 1996) z Juliette Binoche i Williamem Hurtem w rolach głównych. Natomiast motyw wędrówki, egzystencjalnej pustki, zagubienia czy emocjonalnego rozdarcia odnajdujemy w Spotkaniach Anny (Les rendez-vous d'Anna, 1978) czy Przez całą noc (Toute une nuit, 1982). Chantal Akerman ma w swym dorobku także luźną adaptację „La prisonniere” Marcela Prousta – Uwięziona (La captive, 1999). Motyw historii, emigracji, wykorzenienia i kultury żydowskiej odnajdziemy już we wcześniejszych dziełach belgijskiej reżyserki, jednak swoja dojrzałą formę przybrał w Historiach z Ameryki: o jedzeniu, rodzinie i filozofii (Histoires d'Amérique: Food, Family and Philosophy, 1988). Ponadto, jako autorka instalacji i fotografii powstałych na bazie jej własnych filmów, Chantal Akerman dała możliwość zaistnienia sztuce kinematografu w salach muzealnych i galeriach.

Marilyn Watelet (ur. w Brukseli 26. 07. 1948), absolwentka INSAS (szkoły filmowej w Brukseli), w latach siedemdziesiątych pracowała w RTBF (telewizji belgijskiej). W 1975 roku wspólnie z Chantal Akerman założyła wytwórnię Paradise-Films, w której skoncentrowała się na pracy producenckiej (od asystentury, po kierowanie produkcją). Od tego momentu Watelet jest ściśle związana z twórczością Akerman; kobiety są nie tylko przyjaciółkami
(poznały się już w liceum), ale także współpracownicami (wiele filmów Akerman wyprodukowała właśnie Watelet).
W latach 90 Marilyn Watelet sama stanęła za kamerą. Jej pierwsze filmy dokumentalne, zrealizowane wraz z Szymonem Zaleskim, odniosły sukcesy na wielu festiwalach. Są to m. in Fin de Siglo, czy Ecole 27 - film o żydowskich uczniach z 27 szkoły podstawowej w Łodzi, którzy opuścili miasto w 68 roku. Watelet podróżowała też z kamera po małych, belgijskich salach koncertowych, gdzie odkrywała subkulturę blackmetalową (Blackmetal, 1998). Organizowała też przeglądy filmów francuskojęzycznych i europejskich, między innymi w Algierii i na Kubie. Obecnie Watelet opracowuje program radiowy „Chicago 1000 Bruksela”.
Organizatorzy cyklu: Fundacja Biblioteka Babel, Klub Krytyki Politycznej w Łodzi, Teatr Nowy Koło Naukowe Filmoznawców UŁ, Koło Naukowe Romanistów UŁ

Program (projekcje w języku oryginalnym)

14 maja czwartek
15:00 Cykl poprzedzi wstępem Bartosz Zając
15:30 Wieści z domu (News from home, 85 min.)
17:00 Hotel Monterey (60 min.)
18:30 Jeanne Dielman (193 min.)

15 maja piątek
15:00 Spotkania Anny (Les rendez-vous d'Anna, 122 min.)
17:15 Przeleć moje miasto (Saute ma ville, 13 min.) + Pokój (La chambre, 11 min.
18:00 debata z udziałem Marylin Watelet (GOŚĆ SPECJALNY) prow. Paweł Sołodki
19:00 Ja, ty, on, ona (Je tu il elle, 82 min.)

Partner: Muzeum Sztuki w Łodzi