powrót
Anka Leśniak - TOP MODELS
Galeria Blok
Top Models Anki Leśniak to pierwsza z cyklu wystaw planowanych w ramach I Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. W video Top Models (Auto-portrety) artystka wciela się w rolę kobiet ze znanych z historii malarstwa aktów. W filmie przestają one być biernym przedmiotem, ustami artystki mówią o sobie a raczej o tym co historia sztuki zdołała o nich ustalić.Wernisaż, 12 marca 2009, godz. 13.00, Galeria Blok, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121 (sala 261)
Anka Leśniak znana przede wszystkim ze swoich interaktywnych działań z publicznością - Body Printing, prezentuje Top Models - wystawę o tytule sugerującym związki z pop-kulturą, która jednak bardziej łączy się z historią sztuki. Ekspozycje tworzą fotografie artystki w pozach nagich modelek z dzieł wielkich mistrzów. Artystka udziela także na filmie głosu swoim pierwowzorom, rekonstruując ich hipotetyczne historie. Sensem projektu jest próba odkrycia tożsamości anonimowych kobiet z obrazów oraz nawiązanie do współczesnego pojmowania przedstawienia kobiety i jej ciała jako komercyjnego wabika
Krzysztof Żwirblis
W video Top Models (Auto-portrety) artystka wciela się w rolę kobiet ze znanych z historii malarstwa aktów. W filmie przestają one być biernym przedmiotem, ustami artystki mówią o sobie a raczej o tym co historia sztuki zdołała o nich ustalić. Co ciekawe ich historia jest postrzegana przez pryzmat historii mężczyzn - czyją były kochanką, córką lub ukochaną. Nie oznacza to, iż działania Anki Leśniak należy rozpatrywać jedynie w kategoriach sztuki feministycznej. Byłoby to błędem. Ten sposób traktowania dotyka tylko jednej ich warstwy. Body Printing wyrasta z przemyśleń dotyczących sztuki - jej historii, systemu edukacji, akademickich podziałów.
Karolina Jabłońska, Agnieszka Kulazińska
Video Anki Leśniak zrywa ze stereotypem biernej kobiety -modelki. Piękności z najbardziej znanych dzieł malarskich przestają być nieme, artystka użycza im głosu. Nareszcie mają okazję przemówić i opowiedzieć swoją historię.
Marta Wlazeł
Celem malarstwa [Anki Leśniak] nie jest artefakt – obraz (…). Tak samo nie jest celem film, czy akcja. Ani też sfera wirtualna. Powstaje hybrydalna i dynamiczna struktura. (…) Można mówić o projekcie jako całości, całościowym dziele sztuki. Ale zarazem też należy zauważyć, że jego realizacja dokonuje się na kilku platformach sztuki – malarstwa, akcji, filmu, internetu. Jest tu w grze tradycyjnie uprawiane malarstwo, ale też zakres malarstwa zostaje znacznie rozszerzony. Jeżeli przyjmiemy, że projekt przynależy do malarstwa, a zarazem jest strukturą złożoną (hybrydalną), oraz otwartą i zmienną (dynamiczną) i że jego realizacja odbywa się na kilku platformach sztuki, a zarazem, że jest całością artystyczną, to musimy uznać iż mamy tu do czynienia z bardzo rozszerzonym pojęciem malarstwa. I jeżeli uprzemy się patrzyć na takie dzieło sztuki jak na malarstwo, to oznacza, że malarstwo zyskało w sztuce współczesnej jakąś nową formułę (…)
Łukasz Guzek
Wystawa prezentowana była w styczniu 2009 w Galerii Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
czytaj recenzję
Czytaj więcej
łódzcy artyści
akcja z serii Body Printing
prezentacja w AOIA
o Projekcie Body Printing
Galeria zdjęć z Projektu Body Printing
|