"10 I 60", olej płótno, 73x50, 1960
"20 VI 61", olej płótno, 57x45, 1961
|
Urodzony w 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu.
Studia w PWSSP /obecnie ASP im. Wł. Strzemińskiego/ w Łodzi w latach 1946 – 51 u Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera, dyplom u Ludwika Tyrowicza. Od 1947 do 1993 roku był pedagogiem w macierzystej uczeni, profesor zwyczajny, pełnił funkcje dziekana Wydziału Grafiki i prorektora.
W 1957 roku stwierdził: "Czas, który upłynął od ukończenia studiów do 1956 roku autor uważa za stracony". Wtedy zaczęły powstawać obrazy, w których można doszukać się dialogu z ideami surrealistów. Brał udział w głośnej wystawie „ośmiu”w 1956 roku, a także związany był z grupą „Piąte koło” i później z Grupą "Nowa Linia", działającą przy ZLP w Łodzi od 1959 r.
/por.: Jednodniówka Artystyczna "Nowa Linia", kwiecień 1961/, a także z galerią "Krzywe Koło" w Warszawie.
Około 1960 r. pojawiają się pierwsze abstrakcyjne, ale symboliczne obrazy, które nieprzerwanie kontynuuje do dziś. Jest to jego własna, w pełni indywidualna droga oparta na niezwykłej wrażliwości, wszechstronnej umiejętności analizy formalnej dzieła i niezwykłej erudycji. W 1961 roku wraz Andrzejem Łobodzińskim. Ireneuszem Pierzgalskim i Krystynem Zielińskim wystawiał w krakowskich Krzysztoforach.
Gościnnie wykładał jako profesor na Uniwersytecie w Gissen, Mons i Marburgu. Jest wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON, a także pełnił funkcję przewodniczącego polskiej sekcji tego stowarzyszenia, oraz wiceprezesa AIAP. Jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu oraz Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauki, Literatury i Sztuk Pięknych w Brukseli.
Przetłumaczył na język polski Wasyla Kandyńskiego Punkt i linia a płaszczyzna, PIW, Warszawa 1986 i O duchowości w sztuce, PGS w Łodzi, 1996. W maszynopisie jest tłumaczenie Kazimierza Malewicza Świat bezprzedmiotowy.
Prace w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Szczecina, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kunstmuseum w Bochum, Tate Gallery w Londynie, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Albertina i Museum des XX Jahrhunderts w Wiedniu, Sammlung Würth w Künzelsau i innych prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Materiały pochodzą z katalogu wystawy:
100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004,
wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch
Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.
Kuratorzy wystawy:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał
Współpraca:
Janina Ładnowska
Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał
Zdjęcia:
Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk
|