nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

łódzcy artyści

Wyszukaj z Google

 

powrót

Grzegorz Musiał

Krystyn Zieliński


XXVII, drewno, metal, 52x45, 1965


XXVII, drewno, metal, 52x45, 1965

 

 

 

 

 

1929-2007
Urodzony w 1929 roku w Szczebletowie.
Studia w PWSSP /obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego/ w Łodzi ukończył w 1954 roku i od tego czasu był pedagogiem, a także pełnił funkcje rektora tej uczelni w latach 1981 - 1987. Od 1990 roku profesorem zwyczajnym. Kierował pracownią kompozycji, Wydziałem Tkaniny, Wydziałem Malarstwa i Grafiki.

Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji z wykorzystaniem struktur dźwiękowych, działań o charakterze konceptualnym.

W początkowym okresie twórczości związany z grupą artystyczną "Piąte Koło", później z Grupą "Nowa Linia", działającą przy ZLP w Łodzi od 1959 r. / por.: Jednodniówka Artystyczna "Nowa Linia", kwiecień 1961 /.

Wspólne wystawy z Andrzejem Łobodzińskim i Ireneuszem Pierzgalskim. W 1961 roku wziął udział w ważnej wystawie artystów łódzkich
/ poza wymienionymi wziął w niej udział również Stanisław Fijałkowski / w krakowskiej Galerii Krzysztofory.

W tym czasie tworzył abstrakcyjne kompozycje spawane z metalu. Współpracował z Galerią "Krzywe Koło" w Warszawie. Wziął udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku.

Pod koniec lat sześćdziesiątych podjął wraz z Łobodzińskim działania artystyczne z wykorzystaniem dźwięku / "Audycja I", 1967, "Audycja II", 1968 w Galerii Foksal w Warszawie, "Audycja III" miała miejsce w łódzkim Muzeum Sztuki w 1972 r. /. W latach późniejszych zajmuje się problematyką struktur geometrycznych.

Prace w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Mondrianhuis w Amersfoort w Holandii, w kolekcji Grabowski Gallery w Londynie, Sveagalleriet w Sztokholmie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Materiały pochodzą z katalogu wystawy:
100% ABSTRAKCJI- Nowocześni w Łodzi 1955 – 1965, Łódź, marzec – kwiecień 2004,
wydawcy: Galeria 86, Amcor Rentch

Udostępnione na naszych stronach dzięki uprzejmości Galerii 86.

Kuratorzy wystawy:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał

Współpraca:
Janina Ładnowska
Koncepcja i merytoryczne opracowanie katalogu:
Janusz K. Głowacki, Grzegorz Musiał

Zdjęcia:
Ryszard Olczak, Piotr Tomczyk