nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

ASPEKTY 4 BIS - Nimfy, Herosi, Potwory

Galeria Promocji Młodych

Wystawa „Nimfy, Herosi, Potwory” zadaje pytanie, czy współcześni, młodzi artyści sięgają do mitycznych historii.W drugiej odsłonie spotkań artystycznych Aspekty organizatorzy wystawy postanowili zaprosić artystów do refleksji nad znaczeniami dawnych mitów we współczesnej sztuce i codziennym życiu. Artyści: Agnieszka Borkowska, Patryk Bychowski, Iza Cieszko, Iza Chamczyk, Kasia Kamińska, Stach Kujawski, Nikodem Pręgowski, Ola Sojak-Borodo, Adam Szwarc, Klaudia Turek. Kurator: Bartłomiej Jarmoliński. Galeria Prmocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury RONDO, ul. Limanowskiego 166, wernisaż 4 grudnia, godz. 18.00. Wystawa czynna do 23 grudnia 2009.

Do połowy XIX wieku motywy mitologiczne stanowiły jedną z najczęstszych inspiracji artystów. Repertuar tematów był znacznie szerszy, niż historie, które znamy z lektur szkolnych. Dziś sporo tytułów obrazów dawnych mistrzów odnoszących się do mitologii niewiele mówi nawet historykom sztuki, a jeszcze ok. sto lat temu była to wiedza powszechna w kręgach intelektualistów i arystokracji. Obrazy i rzeźby prezentujące bohaterów i sceny mitologiczne, uznane były przez akademików za najbardziej wartościowy temat sztuki. Wszelkie bóstwa, bożki, nimfy, bachantki i satyrowie mnożyli się na płótnach artystów wielkich i poślednich. Taki stan trwał do czasu, kiedy pokolenie nowej epoki – realiści, impresjoniści i następujące po nich awangardy - bezkompromisowo zepchnęło święcących tryumfy bogów, omdlewające Eurydyki i mężnych Heraklesów poza ramy obrazów. W ich miejscu rozpleniły się pospolite przedmioty – garnki, talerze, karafki, sceny z życia codziennego i pejzaże zza okna.

W dwudziestym wieku artyści pochłonięci walką o autonomię dzieła sztuki rozwiązywali problemy formalne, nieszczególnie dbając o anegdotę. Jeśli zajmowali się sztuką figuratywną, to po to, aby zabrać głos w ważnej sprawie społecznej. W epoce postmodernizmu, jeżeli sięgano po motywy ze sztuki dawnej, to w celu stworzenia ich pastiszu.

Wystawa „Nimfy, Herosi, Potwory” zadaje pytanie, czy współcześni, młodzi artyści sięgają do mitycznych historii. Ekspozycja organizowana jest w ramach 4 Spotkań Artystycznych ASPEKTY. Jest to druga odsłona tegorocznej edycji projektu. Pierwsza, prezentowana w styczniu br nosiła tytuł „Mit, Mitologia, Mitomania” i dotyczyła współczesnych mitów: takich jak mit sławy, wiecznej młodości, mitów politycznych. Tematyka prac zaproszonych artystów była bardzo szeroka i oscylowała wokół różnych problemów.

W drugiej odsłonie spotkań artystycznych Aspekty organizatorzy wystawy postanowili zaprosić artystów do refleksji nad znaczeniami dawnych mitów we współczesnej sztuce i codziennym życiu. Mimo, iż mitologia nie jest naszym chlebem powszednim, wystawa zadaje pytanie, na ile współcześni ludzie powielają schematy z mitycznych opowieści? Czy tkwią one w naszej podświadomości? Czy próbujemy się przed nimi bronić? Czy z sytuacji opisanych w mitach możemy czerpać naukę na temat współczesnego życia? A jeśli tak, to które z nich najbardziej pamiętamy, które są najbardziej aktualne i inspirujące? Na to pytanie odpowie 9 młodych twórców, którzy zaprezentują swoje prace w Galerii Promocji Młodych, 4 grudnia 2009 roku.

tekst: Anka Leśniak

Na reprodukcjach od góry:

Izy Chamczyk z cyklu ,,rodzić dzieci kochać"
Iza Cieszko ,,Konkubinat - wypędzenie z raju"
Ola Sojak-Borodo "Boys Will Be Boys"
Nikodem Pręgowski z cyklu ,,Hermes-mitologia komsumpcji"