nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Młodzi Artyści po raz 3 –sprzedane!

Ewa Kruk

Rozmowa z Wojciechem Niewiarowskim przed III Aukcją promocyjną w Rynku Sztuki.Rozmawiała Ewa Kruk.


Kto był pomysłodawcą zorganizowania aukcji prac młodych artystów – absolwentów kierunków artystycznych?

Na pomysł ten wpadłem już wiele lat temu. Podczas spotkań ze studentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych wywiązała się dyskusja związana z brakiem perspektyw i utrudnieniami zaistnieniem młodego artysty na rynku sztuki. Dawniej rolę pośrednika pomiędzy artystą a potencjalnym kupcem pełnili W „marszandzi”, mecenasi sztuki. Obecnie młody absolwent kończący uczelnie pozostawiony jest sam sobie, bez umiejętności poruszania się po rynku współczesnej sztuki. Na uczelniach studenci nie są informowani o możliwościach i problemach, które wiążą się ze znalezieniem nabywcy na „wyprodukowane” dzieło. Często absolwent wychodzi ze szkoły z przekonaniem, że cały świat stoi przed nim otworem, a kolekcjonerzy sztuki już ustawią się w kolejce po jego prace. Rzeczywistość jest mniej różowa.
W 1991 roku powstała koncepcja mająca promować młodych łódzkich artystów poza łodzią, poza krajem. Niestety inicjatywa ta nie została wówczas wprowadzona w życie. W dniu dzisiejszym jako Dom Aukcyjny mamy możliwości, wiec dlaczego nie mielibyśmy ułatwić młodemu artyście wystartować i wejść w rynek sztuki. Jest to też pewien rodzaj promocji.

Czy są jakieś wymagania, którym muszą sprostać osoby chcące zgłosić swoje prace na aukcję?

Tak. Warunki są dość twarde. Przede wszystkim na akcję swoje prace mogą zgłaszać tylko te osoby, które ukończyły już uczelnie artystyczne (robimy wyjątki dla tych, którzy niebawem ją ukończą). Są to głównie łódzcy artyści -absolwenci Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W tej edycji zgodziliśmy się na małe odstępstwo – pokazane zostaną prace absolwenta wydziału architektury. Ponieważ stawiamy na młodych artystów, dlatego jednym z warunków jest ukończenie uczelni nie wcześniej niż w 2000 roku. Maksymalnie można zgłosić na akcję 3 prace. Artysta powinien też wcześniej przynieść nam zdjęcia prac, które wezmą udział w aukcji i ich opis.
Nie stawiamy żadnych wymagań formalnych. O tym czy praca jest dobra czy nie decydują osoby biorące udział w licytacji.

Kto kupuje prace młodych artystów? Czy jest jakiś specyficzny typ klienta?

Osoby biorące udział w aukcji możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy:
- pierwszą z nich to kolekcjonerzy sztuki współczesnej. Przychodzą z zamiarem kupienia pracy jako inwestycji na przyszłość.
- drugą grupą są osoby, które urządzają sobie wnętrze mieszkania i potrzebują prac, którymi mogliby udekorować pomieszczenie.
- trzecią grupę stanowią osoby, które czują wewnętrzna potrzebę posiadania „dzieła sztuki”. Nie koniecznie muszą znać się na sztuce, ale kupując prace na naszej aukcji mają gwarancję, że kupili prace dyplomowanego artysty.
Oczywiście na aukcję przychodzą zarówno kolekcjonerzy – stali bywalcy naszych aukcji, jak i nowe osoby. Aukcja kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, każdy kto przyjdzie w sobotę, może wziąć udział w licytacji i kupić pracę
Pojawiają się też osoby, które pytają o konkretnego artystę. Już dzisiaj wiemy, że są prace, które od razu znajdą nabywcę.

Jakie prace sprzedają się najszybciej? Co znajdziemy na trzeciej Promocyjnej Aukcji Dzieł Sztuki.

Tego nie można jednoznacznie określić, obserwujemy jednak pewną ewolucję oferty. Na pierwszej aukcji przeważyły grafiki. Niewiele osób uwierzyło w sukces przedsięwzięcia, artyści przynosili zazwyczaj swoje starsze prace wyciągnięte z „szafy”. Odnieśliśmy jednak sukces sprzedaż prac wyniosła 85%. Na następnej aukcji pojawiło się dużo malarstwa. W tej edycji również, rzeźba reprezentowana jest tylko przez jedną artystkę. Wystawione zostaną 153 dzieła w tym część to malarstwo. Tematyka obrazów jest dość zróżnicowana, od pejzaży przez martwe natury i abstrakcję. Dużo jest także aktów, które w poprzedniej edycji cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Ceny wywoławcze ustalone zostały z góry : dla grafiki 20-40 zł, obrazy olejne 100-200 zł.