nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Malarstwo - Wanda Badowska-Twarowska

wernisaż 14 maja o godz. 18 w Herbaciarni Anastazja ( ul. Piotrkowska 60, w oficynie). Wernisaż uświetni koncert Kolory Dźwięku Iwony Jędruch. WSTĘP WOLNY!

Wanda Badowska-Twarowska
Al. Szucha 11 m. 6, 00-580 Warszawa, tel. 0 22 621 91 14, 0 608 202 253
www.wbtarts.hg.pl wbt@hoga.pl
Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Międzynarodowego Stowarzyszenia Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca /l'Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens/ z siedzibą we Francji, Stowarzyszenia „Artbale", Stowarzyszenia „Składnica Sztuki”, Koła Miłośników Opery „Trubadur” założyciel Koła Miłośników Sztuki Tańca i Baletu przy OW ZPAP.

Dyplom w 1977 r. w pracowni grafiki warsztatowej prof. Andrzeja Rudzińskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę komputerową.
Prace w zbiorach instytucji i prywatnych w Anglii, Australii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, USA, Włoszech, Polsce i na Filipinach.
Po kilkunastoletnim okresie pracy artystycznej, w którym artystka tworzyła prace (malarstwo, rysunek, grafika warsztatowa, grafika komputerowa) o charakterze symboliczno-refleksyjnym, od kilku już lat wiodącym tematem w twórczości Wandy Badowskiej - Twarowskiej stał się balet. Zwłaszcza balet klasyczny. Obrazy baletowe są wynikiem sumy wrażeń i refleksji zgromadzonych podczas długoletniej fascynacji tańcem, fascynacji przejawiającej się dziesiątkami oglądanych spektakli baletowych, ale także osobistymi kontaktami i przyjaźniami w środowisku baletowym. Tancerki pozbawione piętna ciężkiej pracy, pełne dynamicznego ruchu przekazują widzowi emocje i nastroje baletowych bohaterów, a kompozycje malarskie często nawiązują do znanych, powszechnie lubianych baletów. Zanotowany w obrazach gest czy ruch często, mimo pozornego rozmycia, staje się rozpoznawalny jako charakterystyczny, wyróżniający dla danej tancerki w wykonywanej przez nią partii. Stosowane techniki malarskie to olej, akryl i pastel, a we wcześniejszym okresie twórczości również techniki oparte na elektronicznym przetwarzaniu obrazu.
26 wystaw indywidualnych, w tym wiele o tematyce baletowej, prezentowanych w teatrach operowych i towarzyszących festiwalom tanecznym i muzycznym, m. in.:
2008 r.- w Centrum Śpiewu Operowego im. Galiny Wiszniewskiej i w Galerii Gostinnyj Dwor w Moskwie,
2007 r. - z okazji XI Festiwalu Filmu, Muzyki, Malarstwa „LATO Z MUZAMI” – Galeria Miejska – Nowogard,
2005 i 2003 r. - Wystawy w Operze Śląskiej w Bytomiu,
w 2002 i 2003 r. i wystawy towarzyszące Festiwalom Lądeckie Lato Baletowe,
1978 r. - Bayreuth - wystawa towarzysząca Festiwalowi Wagnerowskiemu – Niemcy.

Ponad 50 wystaw zbiorowych, m in.:
2008 r. – „Światło i kolor” – Dom Artysty Plastyka, Warszawa,
2007 r. - „Kobieta i mężczyzna” Dom Artysty Plastyka, Warszawa,
2006 i 2007 r. - „Polscy Artyści Plastycy - dzieciom, Nowy Jork, Waszyngton, USA,
2006 r. - „Taniec i ruch"- wystawa zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Malarzy i Rzeźbiarzy Tańca, Lerida, Hiszpania,
2006 r. - Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych - Dom Artysty Plastyka, Warszawa,
2001/2002 r. - L'Art Polonais Contemporain - Clermont - Ferrand Francja,
1999 r. - Grafika Warszawska", Urząd Wojewódzki w Warszawie,
1992 r. - Warszawska Dekada Sztuki, ASP, Warszawa,
1980 r. - „35 lat ZPAP"- Zachęta, Warszawa,
1980 r. - 8 Międzynarodowe Triennale Grafiki Kolorowej, Greenchen (Szwajcaria),
1979 r. - 3 Międzynarodowe Biennale Rysunku, Cleveland (Wielka