nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Bartosz Kosowski - EDITORIAL

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa

Sztuka ilustracji to od lat uznana dziedzina twórczości na świecie. W Polsce dopiero zdobywa uznanie. Dowodem na to może być zakwalifikowanie łódzkiego artysty Bartosza Kosowskiego do grona 200 najlepszych ilustratorów na świecie przez prestiżowe wydawnictwo Luerzer's i jego indywidualna wystawa w klubokawiarni Owoce i Warzywa, ul. Traugutta 9. Wernisaż: 2 grudnia, godz. 19. Wystawa czynna w dniach 2-17.12.2010.

W Stanach Zjednoczonych ilustracja prasowa zajmuje bardzo ważne miejsce od dawna. Wystarczy przytoczyć legendarny magazyn The New Yorker wydawany od 1925 roku, którego okładki i artykuły niezmiennie zdobią ilustracje. Taka forma wzbogacenia słowa pisanego o obraz doskonale wpisuje się w wizję tego magazynu – krytycznego, dla wymagającego odbiorcy, z dużą dozą subiektywnych komentarzy, autorskich esejów, satyry. Większa swoboda przedstawiania i brak nachalnej dosłowności to w tym przypadku najczęściej wymieniane przewagi ilustracji nad fotografią prasową.

W Polsce do niedawna obecność ilustracji w prasie ograniczała się zwykle do ilustracji autonomicznych, zwłaszcza o charakterze satyrycznym. Obserwując jednak ostatnie edycje polskich wydawnictw, można zauważyć zmieniający się trend na korzyść ilustracji. W tytułach takich jak Przekrój czy Wysokie Obcasy ilustracje coraz częściej zarówno trafiają na okładki, jak i zdobią treść artykułów.

Bartosz Kosowski, którego wystawę będzie można oglądać w Łodzi, w klubokawiarni Owoce i Warzywa od 2 do 17 grudnia, publikował swoje prace m.in. we wspomnianych wcześniej Przekroju i Wysokich Obcasach, a także w Machinie, Dużym Formacie i Newsweeku. Jego prace brały też udział w wystawach w Polsce, Włoszech, Grecji i Holandii. Ilustracje tworzy w głównej mierze w tradycyjny sposób. Odręczne rysunki dopiero w końcowej fazie trafiają do komputerowej obróbki, gdzie nakładane są kolory i komponowane poszczególne elementy obrazu. Proces powstawania ilustracji będzie można prześledzić na wystawie, gdzie, oprócz ich ostatecznych wersji, pokazane zostaną także szkice.

Być może dzięki takim wydarzeniom, jak wystawa Bartosza Kosowskiego, doczekamy się w niedługim czasie wzrostu zainteresowania polską ilustracją prasową, a nawet dużych imprez branżowych tj. międzynarodowy festiwal Illustrative w Berlinie. Ideałem byłoby powołanie w Polsce organizacji zrzeszających ilustratorów takich jak amerykańskie Society of Illustrators czy brytyjskie Association of Ilustrators. Miejmy nadzieję, że jest to jest wyłącznie kwestią czasu.

Przykłady prac Bartosza Kosowskiego: ze strony artysty

zobacz stronę artysty
Owoce i Warzywa na Facebooku