nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Bezdomna o tolerancji.

Anna Leśniak

W tym roku „Kolorowa Tolerancja” oprócz wymowy społecznej zyskała również wymiar artystyczny. Stało się tak za sprawą Galerii Bezdomnej (inicjatywy Andrzeja Świetlika i Tomka Sikory), w której po raz pierwszy zaistniała wystawa tematyczna.

W tym roku „Kolorowa Tolerancja” oprócz wymowy społecznej zyskała również wymiar artystyczny. Stało się tak za sprawą Galerii Bezdomnej (inicjatywy Andrzeja Świetlika i Tomka Sikory), w której po raz pierwszy zaistniała wystawa tematyczna. Bezdomna dała schronienie coraz bardziej spychanej na margines i coraz mniej tolerowanej w Polsce idei tolerancji i wolnej wypowiedzi artystycznej.

Na wystawie przeważała zgodnie z ideą galerii fotografia, ale były również filmy, slide show zagranicznych i polskich twórców (w tym zdjęcie fluorescencyjnego królika słynnego z twórczej wypowiedzi na temat genetyki Eduardo Kac’a, a także fotograficzne impresje grupy Łódź Kaliska ze spektakularnego festiwalu w Nevadzie – Burning Man) zobacz film.

Część prac to wymowne reportaże fotograficzne na podpatrujące mniejszości seksualne, drag queen, jak np. fotografie Alicji Gubały.

Inspiracją artystów stały się też napisy z murów. Zbigniew Januszek zdokumentował stare, zacierające się już obcojęzyczne informacje w przestrzeni miejskiej Łodzi i okolic, przezierające spod polskich nazw, świadczące o wielokulturowości tego miasta. Paweł Herzog sfotografował „kibicowskie” hasła na łódzkich murach. Położone na podłodze zdjęcia są fragmentem wcześniejszej realizacji Herzoga. Szokujący jest fakt, że aby zrobić 160 fotografii z wulgarnymi napisami artyście wystarczyła godzina spaceru po jednym z łódzkich osiedli.

Herzog nie po raz pierwszy angażuje się w Kolorową Tolerancję. W tym roku wykonał pracę pt. „Tacy sami” - sfotografował 5 dzieci. Każde z nich zostało sfotografowane 5 razy – 4 razy ze znakami czterech wielkich religii świata, na piątej fotografii bez żadnego symbolu wyznania. (pracę w formie instalacji można oglądać w Hali Orange Castle).

Religia niezależnie od tego czy jesteśmy jej wyznawcami czy nie, odgrywa istotną rolę w naszym życiu, zarówno w formie ideologicznej jak i obrządkowej, wręcz ludycznej – tak jak w pracy Tomasza Sikory.

Często nakazom dominującej religii w państwie (mimo konstytucyjnego zapisu o rozdzielności państwa i kościoła) muszą się podporządkowywać nawet ci, którzy nie są jej wyznawcami. Skojarzenia z obostrzonym prawem w Polsce, szczególnie wobec kobiet, budzi praca włoskiego krytyka – Sergia Rispoli, pt „Tolerantia Sanctae Romanae Ecclesiae”, który powiększył stare drzeworyty, dokumentujące działania świętej inkwizycji wobec tzw. czarownic.

Iza Maciejewska zestawiła „łódzkie podwórko” z fotografiami z Paryża. Tam targi wyposażenia dla domu reklamował plakat dwóch obejmujących się mężczyzn i nie budziło to żadnego podekscytowania – u nas wciąż popularne są hasła w stylu „śmierć pedałą i lesbą” wypisywane przez analfabetów.

O ludzkich pragnieniach, tzw. dewiacjach, płynności granic płci, próbie samoidentyfikacji mówi tryptyk filmowy „Impossible Language, Impossible Love, Impossible Garden” - realizacja: Fabiana Roscioli i Luca Curci.


Na wystawie nie zabrakło też prac o charakterze obiektu lub instalacji.
Tomasz Sikorski powiesił w przestrzeni galerii ogromne flagi narodowe – symbol jedności i potęgi narodu. W niemiecką flagę jednak powoli „wdziera się” biało-czerwona tkanina w kształcie granic Polski a we flagę Madagaskaru wszyta jest flaga Izraela…

Izabela Łapińska pokazała ciała starych kobiet, już obecne od pewnego czasu w sztuce dzięki artystkom feministycznym, jednak w kulturze masowej wciąż spychane z widoku, nietolerowane ze względu niezgodność z ideałem kobiecego piękna, które ma określony termin ważności.

Stosunek społeczeństwa do Innego wymownie zilustrował Piotr Parda w obiekcie pt „Obcy”. To cztery hybrydy ujęte w wystylizowane owalne ramki, kojarzące się ze stylistyką zdjęć nagrobkowych.

Zabawę z fotografią i typografią podjął Maciej Bohdanowicz zestawiając ze sobą dwa komplety zdjęć, które z daleka tworzyły napis ŁKS i Widzew, zdjęcia murów z napisami „promującymi” ŁKS układały się w napis Widzew i odwrotnie.

Środowiska kibiców dotyczył też film „Zadyma” autorstwa Agnieszki Zakrzewicz – pomysłodawczyni imprezy. Widać na nim dantejskie sceny z polskich stadionów, które z towarzyszącą im muzyką wyglądają bardzo efektownie – jak kadry z filmów akcji. Po chwili jednak cichnie muzyka i słychać tylko przekleństwa, krzyki, odgłosy bójek, które uświadamiają absurdalność walki na śmierć i życie o barwy klubowe.

W wystawie wzięła udział również grupa Bez tytułu – artystyczna część załogi Łódź-art. Sfotografowaliśmy wulgarne ale też absurdalne napisy z łódzkich murów i wydrukowaliśmy na białych koszulkach, tytułując całość „Lodz Fashion” Wybrane napisy są dwuznaczne, czasami to tylko fragment większej całości. Na brudnych murach popadających w ruinę łódzkich kamienic te napisy nikogo nie kłują w oczy. Na bieli stają się wyraźne. Powieszone w przestrzeni galeryjnej powodują, że trzeba się przed nimi zatrzymać i zastanowić.

Temat tolerancja i nietolerancja wzbudził zainteresowanie wielu twórców i ludzi związanych ze sztuką, jednak władze miasta ani media w większości nie zainteresowały się imprezą. Może winą był niedogodny termin wystawy – sobotni wieczór… Szkoda, że prezydent nie uświetnił swoją obecnością otwarcia – mógłby osobiście odebrać zaadresowane do niego pocztówki pt. Ulice hańby i koszulkę z „identyfikacją wizualną miasta”.





BEZDOMNA w Łodzi - TOLERANCJA I NIETOLERANCJA

Galeria Nowa PRZESTRZEŃ, Wyższa Szkoła Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi (WSHE), ul. Rewolucji 1905 r. 52

Jak głosić i uprawiać tolerancję wobec poglądów i ruchów nietolerancyjnych? Działamy wbrew zasadzie tolerancji, o ile poglądy takie i ruchy zmuszamy siłą do milczenia; działamy wbrew zasadzie tolerancji, o ile je tolerujemy, ponieważ przez to samo umożliwiamy im opanowanie sytuacji i zniszczenie zasady tolerancji w praktyce życia społecznego.
Leszek Kołakowski

W dniach 24-31 marca w ramach KOLOROWEJ TOLERANCJI, akcji przeciwko antysemityzmowi, rasizmowi, ksenofobii i głupocie ludzkiej apelujemy do artystów i fotografów z całej Polski oraz z zagranicy, aby wypowiedzieli się na temat TOLERANCJA I NIETOLERANCJA. Liczymy na to, że ich dzieła zmuszą nas wszystkich do myślenia.

Galeria BEZDOMNA zaproszona do wsparcia KOLOROWEJ TOLERANCJI, zdecydowała się wykroczyć poza swoje sztywne reguły całkowitej otwartości i zwrócić się do wszystkich twórców, którzy brali udział w jej akcjach o stworzenie dzieła na temat TOLERANCJA I NIETOLERANCJA. Otwartą akcję artystów i fotografów, która wykracza poza działania twórcze, stając się także gestem moralnym i obywatelskim, gości tym razem Patio Centrum Sztuki WSHE w przestrzeniach pofabrycznych - Galeria Nowa Przestrzeń.

Główny budynek WSHE mieści się w dawnej fabryce Goldnera w północno-wschodniej części śródmieścia Łodzi. Stare budynki fabryczne zostały w ciekawy sposób przystosowane do potrzeb dydaktycznych. Jednym z elementów WSHE jest PATIO Centrum Sztuki. Dwie z galerii, które wchodzą w skład Centrum przeznaczone zostały na potrzeby wystawy TOLERANCJA NIETOLERANCJA:

adresy:
miejsce wystawy - galeria Nowa PRZESTRZEŃ - (hale fabryczne przy patio uczelni) - ul. Rewolucji 1905r nr 52
punkt informacyjny - galeria Domek Ogrodnika - (parterowy biały budyneczek na dziedzińcu uczelni) - ul. Rewolucji 1905 roku nr 52.
W razie potrzeby - biuro PATIO Centrum Sztuki - ul Sterlinga 26.
link do strony PATIO Centrum SZtuki


Organizator: Aurelia Mandziuk, dyrektor artystyczny Patio Centrum Sztuki WSHE
Pomysł: Agnieszka Zakrzewicz
Koordynacja: Małgorzata Nowak, Agata Nowicka, Ewa Kruk


24 marca 2007
Spotkanie uczestników: Galeria Domek Ogrodnika (punkt informacyjny)

godz. 10.00 – 17.00 – aranżacja wystawy w Galerii Nowa Przestrzeń
godz. 19.00 - wernisaż Galeria Nowa Przestrzeń

Wystawę oglądać będzie można do 31 marca po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 042/6315038 (10.00-17.00)

1 kwietnia 2007 – odbiór prac
odpowiedzialna Ewa Kruk – tel. 668180150
(nieodebrane prace zostaną przekazane Galerii BEZDOMNEJ w Warszawie)

Regulamin:
Artyści będą mieli do dyspozycji ściany dawnej fabryki.
Dozwolone jest niemal wszystko: można wbijać gwoździe, malować ściany, zawieszać prace pod sufitem.
Do dyspozycji będzie telewizor, projektor, laptop, dvd, video, ekran.


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W OTWARTEJ AKCJI FOTOGRAFICZNEJ TAKŻE TYCH, KTÓRZY NIE MOGĄ PRZYJECHAĆ DO ŁODZI!!!

Możecie nadsyłać swoje prace z całej Polski oraz z zagranicy
na adres e-mailowy:
mnowak@wshe.lodz.pl (osoba przyjmująca prace: Małgorzata Nowak, tel. 042/ 631 50 38, kom. 0603-296-188)
lub pocztą:
Patio Centrum Sztuki WSHE, ul. Sterlinga 26, 90-212 Łódź.


PROSIMY WAS O ZGŁASZANIE SWOJEGO UDZIAŁU ORAZ NADSYŁANIE PRAC PRZEZ INTERNET TAKŻE WCZEŚNIEJ – POZWOLI NAM TO STWORZYĆ LISTĘ ARTYSTÓW, KTÓRZY WZIĘLI UDZIAŁ W WYSTAWIE BEZDOMNEJ „TOLERANCJA I NIETOLERANCJA“, A TAKŻE PRZYGOTOWAĆ PEŁNĄ DOKUMENTACJĘ WYDARZENIA.

Noclegi

Nocleg bezpłatny z soboty na niedzielę (24-25 marca 2007) dla gości z poza Łodzi.
Zabierzcie śpiwory i karimaty!!!

Dla przyjeżdżających na wystawę GB do Łodzi przygotowaliśmy możliwość noclegów:

Nocleg bezpłatny z soboty na niedzielę (24-25 marca 2007) dla gości spoza Łodzi.
(Zabierzcie śpiwory i karimaty)
DOM STUDENTA WSHE
ulica Okopowa 70/106 w Łodzi
chętnych do skorzystania z tej możliwości prosimy o rezerwację telefoniczną, zgłoszenia przyjmuje p. Małgorzata Nowak, tel. +42 6315038, kom. 0603-296-188"

Dom Studenta WSHE

ZGŁOSZENIA NA BEZPŁATNY NOCLEG:
Małgorzata Nowak – tel. 042/ 6315038, kom. 0603-296-188


HOTEL IBIS DLA STUDENTÓW I ARTYSTÓW

Pokój dwuosobowy za 120 zł !!!

Hotel IBIS proponuje specjalną ofertę dla studentów (ważna za okazaniem legitymacji studenckiej)
oraz dla Artystów biorących udział w wystawie Galerii Bezdomnej – TOLERANCJA I NIETOLERANCJA
(ważna z soboty na niedzielę 24-25 marca 2007 r., za okazaniem TALONU pobranego ze strony internetowej)
ŚCIĄGNIJ TALON

Hotel Ibis

JAK DOJECHAĆ DO ŁODZI?
Ze wzgledu na utrudniony dojazd i zmiany w rozkładach pociągów, z powodu przebudowy trasy kolejowej Łódź-Warszawa podajemy linki do PKP I PKS:
www.rozkład.mortin.pl/lodz_pkp
www.pks.lodz.pl

Dworce PKP: Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska
Dworzec autobusowy: Łódź Fabryczna

JAK DOLECIEĆ DO ŁODZI?

Z łodzkiego Lotniska Lublinek są połączenia lotnicze z Rzymem, Paryżem, Londynem, Dublinem
Trasy obsługuje CENTRALWINGS (tanie linie lotnicze)

CENRALWINGS

Z lotniska do Centrum kursuje specjalny autobus (do stacji kolejowej Łódź Fabryczna) oraz autobus liniowy nr 55


SOS dla ZAGUBIONYCH!!!
Ewa Kruk – tel. 668 180 150

Zapraszamy wszystkich serdecznie!!!


info także na bezGranic
Galeria Bezdomna