nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Miasto Binarne - Zakończenie projektu - początek wystawy

Projekt o zależnościach Łodzi i Warszawy dobiega końca. Łodzianie będą mogli zobaczyć finał w piątek - 24 listopada o godz. 19 w Galerii Manhattan, ul. Wigury 15. Wystawa czynna do 13 grudnia w godz. 11.00 - 18.00

Projekt "MIASTO BINARNE: Łódź-Warszawa. Utopia i rzeczywistość" rozpoczęty został przez Galerię Manhattan w Łodzi, odbyło się wówczas w galerii 21 października 2005 r. seminarium budujące bazę teoretyczno-informacyjno-studyjną tej inicjatywy.

W projekcie "MIASTO BINARNE: Łódź-Warszawa. Utopia i rzeczywistość" uczestniczy 18 artystów z Łodzi i Warszawy, powstało 15 autorskich projektów, prezentowanych formie akcji artystycznych w przestrzeni publicznej miast Łodzi i Warszawy w okresie czerwiec-listopad 2006, także w sieci internetowej. Już w krótce rozpoczną się wystawy podsumowujące całe przedsięwzięcie:

- 24 listopada 2006r. w Galerii Manhattan (Łódź) wystawa czynna do 13 grudnia,

- 29 listopada 2006r. w Galerii XXI (Warszawa) wystawa czynna do 30 grudnia

Złożą się na nie:
prezentacja pozostałych projektów przygotowanych specjalnie do wnętrz galerii
i dokumentacja akcji artystycznych, które odbyły się wczesniej.
Następstwem dokonujących się zmian społeczeństw końca XX w. jest m.in. zaangażowanie sztuki w sprawy codzienności. Oznacza to, że artefakty nie są czystą abstrakcją czy utopijną wizją, ale rozbrzmiewają siłą zapożyczoną lub też odebraną rzeczywistości. W wyniku coraz silniejszego społecznego i politycznego oporu wobec globalizacji na początku XXI w. proces ten jeszcze się pogłębia. Może on wydawać się prymitywnym odrzuceniem nowoczesności, jednak coraz więcej myślicieli współczesności odczytuje go jako ruch sprzeciwu wobec unifikacji i uniwersalizacji. Ruch ten zwraca naszą uwagę na sprawy i problemy lokalne, najbliższe otoczenie, na nasze terytorium.
Zagadnienia lokalności takie jak historyczna tożsamość miejsca, jego zależność od historii i polityki, miejsce kobiety w mieście poddanym procesom transformacji ustrojowej, czy też rozpoznawanie miejsca w szerszej europejskiej perspektywie są od kilku lat tematami realizowanych przez Galerię Manhattan projektów: "Łódź/Lodka/Boot/Boat" (2002), "Kobieta na duszę" (2003), "Just a doubt" (2005), "MIASTO BINARNE: Łódź-Warszawa. Utopia i rzeczywistość" (2005/2006).
Projekt "MIASTO BINARNE: Łódź-Warszawa. Utopia i rzeczywistość" wyrasta ze stworzonej przez architekta Jacka Damięckiego na początku lat 90-tych idei rozwoju Polski Centralnej. Podstawowym elementem tej idei jest policentryczny układ dwóch miast: Łodzi i Warszawy, a elementem scalającym ten układ byłyby: transkontynentalne lotnisko, szybka kolei i sieć nowoczesnych dróg. Ten względnie utopijny projekt architektoniczno-urbanistyczny był dla Galerii Manhattan punktem wyjścia do stworzenia projektu o charakterze artystyczno-integracyjnym. Galeria proponuje, by elementem "wzmacniającym" ten układ była współpraca artystów, twórców i instytucji kultury wyrażona m. in. poprzez organizację wspólnego przedsięwzięcia "MIASTO BINARNE: Łódź-Warszawa. Utopia i rzeczywistość". Projekt ten akcentuje potrzebę budowania związków i relacji pomiędzy Łodzią i Warszawą na poziomie międzyludzkiej komunikacji i współpracy. Stworzone w tym projekcie sytuacje artystyczne, wobec braku wciąż efektywnego transportu i komunikacji łączących obie aglomeracje, stają się wykreowanym przez artystów Miastem Binarnym.

ORGANIZATOR I REALIZATOR PROJEKTU
Galeria Manhattan

PARTNER ORGANIZACYJNY
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Galeria XX1

KURATORZY PROJEKTU
Krystyna Potocka-Suwalska
Grzegorz Borkowski

zobacz stronę projektu Miasto Binarne www.miastobinarne.prv.pl
Zobacz projekt w sieci pt: ŁÓDŹ TRANS-WARSZAWSKA

zobacz linki do info o projekcie:

ŁÓDŹ-ART
Gabriela Jarzębowska "Łódź - Warszawa 2:0"
Gwiazda Latającej Galerii Szu szu
Anita Pasikowska zbiera marzenia

OBIEG
Grzegorz Borkowski "Binarne relacje"
Grzegorz Borkowski "Szu szu na ulicznym bruku Łodzi"

Kultura Polska

Aktivist