nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

OLAF BRZESKI - Żelazo

Zona Sztuki Aktualnej

Na wystawę w ZONIE Sztuki Aktualnej Olaf Brzeski przygotował dalszy ciąg historii obiektów z cyklu Sierotki — ostatnie takie okazy. Inscenizowane przez niego we wcześniejszych projektach sytuacje eksploatowały przemoc, gwałt, katastrofę, ale też niesamowitą zdolność do regeneracji, mutacji i odtworzenia — sztuki przeżywania w obu znaczeniach tego słowa. Zapewne zatem i teraz Brzeski narazi Sierotki i widzów na kolejne niesamowite przeżycia.wernisaż: ZONA Sztuki Aktualnej, ul. Tymieneickiego 3, 12 marca (piątek), godz. 18:00. Wystawa czynna do 9.04.2010.

Sytuacja wydawać się musiała jakby przeniesiona z jakiegoś niesamowitego muzeum, bynajmniej nie muzeum sztuki, a tym bardziej nie sztuki współczesnej. W masywnych, lecz efektownych, drewnianych gablotach spoczywały trudne do zidentyfikowania stwory. Umoszczone troskliwie, trochę przyczajone albo może upozowane — tak jak pozuje się wypychane zwierzęta. Mogły to być też terraria, gdzie w rzęsistym oświetleniu, gwarantującym zachowanie ciepłoty ciał, wylegiwały się nieporuszenie tajemnicze stworzenia. Gdyby to miały być terraria to okazy, sądząc po ich złym stanie, zaawansowaniu oblinienia, musiały zostać porzucone dużo wcześniej. Zaniedbanie doprowadziło nawet do kraksy: jedna z gablot zsunęła się po schodach, rozbiła się a przechowywany w niej stwór wysunął się z niej. Nie było to jednak uwolnienie, gdyż jego stan nie pozwalał na podjęcie najmniejszej próby ucieczki.

Tak wyglądała zainscenizowana przez Olafa Brzeskiego sytuacja na wystawie Spojrzenia 2009 w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Inspiracją w istocie były gabloty z Natural History Museum w Londynie, w których przechowywane są wypchane gady. Brzeski zastąpił je formami wywiedzionymi z minimalistycznych obiektów. W jego inscenizacji wyglądało to tak, jakby minimalistyczne obiekty wskutek zaniedbania czy też porzucenia uległy daleko idącej deformacji czy też degradacji, powykrzywiały się a ich zewnętrzne warstwy zaczęły się łuszczyć bądź zardzewiały. Osierocone stwory znalazły się w opłakanym stanie.

Na wystawę w ZONIE Sztuki Aktualnej Olaf Brzeski przygotował dalszy ciąg historii obiektów z cyklu Sierotki — ostatnie takie okazy. Inscenizowane przez niego we wcześniejszych projektach sytuacje eksploatowały przemoc, gwałt, katastrofę, ale też niesamowitą zdolność do regeneracji, mutacji i odtworzenia — sztuki przeżywania w obu znaczeniach tego słowa. Zapewne zatem i teraz Brzeski narazi Sierotki i widzów na kolejne niesamowite przeżycia.

więcej na www.zona-art.pl