|
powrót
CAMERIMAGE
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE odbędzie się w dniach od 25 listopada do 3 grudnia.
Jest to siódma odsłona Festiwalu w Łodzi. Pałacem Festiwalowym, jak i w latach poprzednich, będzie Teatr Wielki. Na pokazy filmowe zapraszamy również do Kina Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) oraz multipleksu Silver Screen (Piłsudskiego 5). W tym roku o udział w konkursie ubiegało się 300 filmów. Organizatorzy spodziewają się w trakcie festiwalu wizyty Davida Lyncha i planowane są dwie niespodzianki dla gości Camerimage oraz prasy, związane z pojawieniem się tego twórcy.
Na program Festiwalu CAMERIMAGE 2006 składa się:
Konkurs Filmów Fabularnych: w konkursie weźmie udział około 15 - 18 filmów, wyprodukowanych w roku 2005 i 2006, które zostaną wyłonione spośród nadesłanych ponad 300 produkcji z całego świata. Będą one walczyły o Złotą Żabę, a oceniać je będzie międzynarodowe Jury, w skład którego mogą wchodzić reżyserzy, operatorzy, krytycy i przedstawiciele innych zawodów filmowych. W tym roku spodziewamy się w Jury między innymi takich filmowców, jak: Ryszard Lenczewski (operator, U Pana Boga za piecem, Last resort, Lato miłości), Peter Levy (operator, Tajna broń, Zagubieni w kosmosie, Eksplozja) i Denis Lenoir (operator, Carrington, Tajny Agent, Control). Większość z prezentowanych w tej sekcji filmów to polskie lub europejskie premiery.
Konkurs Etiud Studenckich: konkurs etiud, wyselekcjonowanych z ponad 200 nadesłanych prac ze szkół filmowych z całego świata. Studenci walczą o Złotą Kijankę. Pokazy etiud studenckich odbędę się jak co roku w środę (29 listopada), która tradycyjnie jest określana mianem Środy Studenckiej.
Konkurs Europejskich Debiutów w tym roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs dla debiutantów z krajów europejskich. Do konkursu zostanie wybranych około 6 - 8 filmów, a podstawowym kryterium, poza względem wizualnym, będzie to, aby był to pierwszy lub drugi pełnometrażowy film reżysera. Filmy będą oceniane pod kątem współpracy reżysersko - operatorskiej przez międzynarodowe Jury, którego przewodnictwo obejmie Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, poeta, prozaik, malarz, kompozytor, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Poza Konkursem Debiutów, najnowsze dokonania europejskiego przemysłu filmowego będą również prezentowane w ramach Przeglądu Kina Europejskiego.
Konkurs Kina Polskiego W ramach konkursu zaprezentowane zostaną najnowsze rodzime produkcje filmowe.
Nokia Mobile Movie Competition Ideą Konkursu NMMC ma być zaproszenie 10 młodych, utalentowanych twórców do zrealizowania krótkich form filmowych przy wykorzystaniu komputerów multimedialnych N93. Nakręcone filmy byłyby oceniane przez Jury oraz publiczność 14. Camerimage.
Retrospektywa Laureata Nagrody za Całokształt Twórczości, Robby’ego Mullera: tegoroczny laureat jest współpracownikiem takich reżyserów, jak Wim Wenders, Jim Jarmusch czy Lars von Trier. Wręczeniu Honorowej Złotej Żaby będzie towarzyszył przegląd twórczości tego wspaniałego operatora.
Przegląd Kina Szwedzkiego: prezentacja najciekawszych szwedzkich produkcji z ostatnich kilku lat, jak również największych klasyków tego kina. Publiczność Festiwalu będzie miała szansę przypomnieć sobie między innymi Tam, gdzie rosną poziomki oraz Siódmą pieczęć w reżyserii Ingamara Bergmana i ze zdjęciami Gunnara Fischera.
Przegląd Kina Duńskiego: dziesięć filmów duńskiej produkcji, które powstały w ostatnich kilku latach, zostaną pokazane w ramach przeglądu, którego celem jest dopełnienie obrazu współczesnej skandynawskiej kinematografii.
Przegląd filmów Svena Nykvista i Ingmara Bergmana: prezentacja ośmiu spośród dwudziestu trzech dzieł filmowych zrealizowanych przez duet wszechczasów, między innymi: Szepty i krzyki, Sceny z życia małżeńskiego oraz Jak w zwierciadle.
Warsztaty i seminaria filmowe. Kontakt młodych filmowców z cenionymi na świecie operatorami, reżyserami, montażystami i innymi przedstawicielami przemysłu filmowego, którzy prowadzą zajęcia, jest wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i zapoznania się z tajnikami warsztatu filmowego tychże artystów.
THE ‘DECISIVE MOMENT’ REVISITED. WYSTAWA FOTOGRAFII WYBITNYCH AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH: Wystawa ta jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z 70 dziełami, wykonanymi przez laureatów i nominowanych do Oscara operatorów, zrzeszonych w Amerykańskim Stowarzyszeniu.
www.camerimage.pl
|