|
powrót
THE CAMOUFLASCH
Patio Centrum Sztuki
International Artists Meeting, 12 - 27 października 2007. Organizator: Patio Centrum Sztuki, wernisaż, godz. 18, Sterlinga 26.
Camouflash jest swobodnym połączeniem słowa camouflage, oznaczające maskowanie się, ucharakteryzowanie oraz słowa flash oznaczające błysk, chwilę, krotką wiadomość. Połączenie tych słów determinuje tematykę wystawy, którą jest kondycja współczesnego człowieka w kontekście maskowania się, a jednocześnie chęci zaistnienia, pokazania się. Ta swoista schizofrenia wcale nie jest zjawiskiem marginalnym, o czym świadczą chociażby programy o charakterze reality show, które również przyciągają artystów.
Obecna kultura ma raczej charakter obrazkowy, idea jest rzeczą marginalizowaną. Natłok obrazów w naszym życiu, powoduje pewne zagubienie lub uodpornienie się na nie poprzez wytworzenie i ugruntowanie schematów w recepcji tych obrazów, co w konsekwencji czyni je neutralnymi (np. kolejne morderstwo na ekranie TV). Oczywiście ta schematyczność i powierzchowność odbioru, dotyczy również religii, sztuki i jej wytworów.
Z drugiej strony obserwacja zachowań społecznych wskazuje na olbrzymią chęć zaistnienia w mediach w krótkim
błysku reklamy czy reality show. Chęć ta zastępuje podstawowe pytanie: „co ja chce przekazać” lub „co mam
istotnego do powiedzenia?” Ludzie pozornie uczestniczą w życiu społecznym i kulturowym, ale raczej na poziomie rozrywki niż zaangażowania lub refleksji nad egzystencją. Dzisiejsze społeczeństwo wydaje się być złożone, jednakże idąc za myślą Jean Baudrillard’a, mamy doczynienia raczej z masą „Nieprzeniknioną mgławicą, której wzrastająca gęstość wchłania wszelką energię (...), by koniec końców zapaść się pod własnym ciężarem. Czarna dziura pochłaniająca społeczność.” Zanim jednak powstanie czarna dziura, następuje krotki, ale spektakularny wybuch i zapadanie się wielkiej gwiazdy. Odnosząc to do ludzkich zachowań, być może ten błysk jest jedyna możliwością zaistnienia przed zniknięciem i pochłonięciem przez masę? Na ile wiec, błysk ten jest prawdziwy i nie stanowi kamuflażu, chęci bycia kimś innym przez moment? Wydaje się, że samo wywołanie pytania „kim jestem i co robię?” jest dziś wielkim sukcesem.
tekst: Mariusz Sołtysik (autor pomysłu wystawy)
tekst oraz info o artystach dostępne w katalogu wystawy.
Wystawa będzie czynna do dnia 27 października w następujących godzinach:
wtorek - piątek - 12.00 - 17.00
sobota i niedziela - 12.00 - 16.00
bądź po umówieniu telefonicznym/e-mailowym.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Na fotografiach:Christine Mackey, Gabriele-Horndasch, Janusz Baldyga, Jessica Higgins, Mariusz Sołysik, Shilpa Gupta
zdjęcia: Paweł Piłat
Artyści
Janusz Bałdyga – Polska
Olga Bergman – Islandia
Charlie Citron – USA / Holandia
Martina Galvin – Irlandia
Gabriele Horndasch – Niemcy
Kristaps Gulbis – Łotwa
Shilpa Gupta – Indie
Eric Van Hove – Belgia/ Japonia
Adam Klimczak – Polska
Anna MacLeod – Irlandia
Erika Knerr – USA
Christine Mackey – Irlandia
Tomasz Matuszak – Polska
Aisling O’Beirn – Irlandia Płn.
Mariusz Olszewski – Polska
Mariusz Sołtysik – Polska
Ewa Szczyrek-Potocka – Polska
Suzy Sureck – USA
Richard Thomas – Australia
Miyuki Yokomizo – Japonia
więcej na stronie Patio centrum Sztuki |