nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Nominał wartości warty obejrzenia.

Anna Leśniak

Monika Czarska "Pieniądz -Nominał wartości", Patio Centrum Sztuki i Galeria Festiwalowa zapraszają na wernisaż wystawy Moniki Czarskiej. Plac Wolności 5, 16 grudnia 2006, godz. 19. Wystawa czynna do 12.01.2007.

W Galerii Festiwalowej można obejrzeć wystawę o dość rzeczowym a jednocześnie dwuznacznym tytule – „Pieniądz - nominał wartości”. Autorką prac jest Monika Czarska – młoda absolwentka łódzkiej ASP. Pierwsze lata po ukończeniu studiów to niełatwy okres świeżo dyplomowanych artystów– wtedy wiele osób wyzwolonych spod wpływów i opieki profesorów ma problem z określeniem swojej sylwetki twórczej, oddzielenia pracownianej stylistyki od własnej wrażliwości i pomysłu na sztukę.
Wystawa Moniki Czarskiej przeczy jednak temu dość powszechnemu zjawisku. To bardzo spójny i przemyślany projekt, choć wcale niełatwy w odbiorze. Artystka w pracach o podłużnych, rozciągniętych w poziomie formatach nawiązuje do banknotów. Są to grafiki komputerowe i prace malarskie. Na „banknotach” nie zobaczymy jednak cyfr lecz napisy – „Władza”, „Bezpieczeństwo”, „Sex”, „Zdrowie” (wszystkie w języku angielskim) oraz krótkie, lecz rzeczowe komentarze lub słowa odnoszące się do tych pojęć. Bezpieczeństwo i miłość to wartości, których nie przelicza się na gotówkę, więc umieszczenie ich na „banknotach” prowokuje pytanie: Co w dzisiejszym świecie nastawionym na komercję nie zostało jeszcze wycenione? Czy istnieją rzeczy bezcenne? A może niektóre wartości stały się nieopłacalne, bezużyteczne, a więc bezwartościowe.
Nasuwa się wątpliwość - czy bezpieczeństwo można zagwarantować wykupując sobie drogą polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, czy do utrzymania zdrowia wystarczy odpowiednia dieta? Artystka zdrowie przedstawiła jako wykres, który bardziej niż z witalnością i cielesnością kojarzy się z technologią. We współczesnej medycynie coraz częściej używa się komputerów do badania różnych funkcji organizmu, a wynik przedstawiony jest w formie wykresu – technologicznego dowodu, który może posłużyć do wyceny naszego zdrowia, naszej użyteczności. Praca zatytułowana „Power” przypomina o oczywistych związkach między władzą a pieniędzmi – kapitałem dzięki któremu zdobywa się wpływy.
Ideę projektu Czarskiej można by jeszcze długo rozwijać w jej aspektach socjologicznych, ale warto się przyjrzeć tym pracom pod względem formy. Autorka ujęła swoją myśl za pomocą nowoczesnej techniki – grafiki komputerowej. To bardzo atrakcyjny dizajn z użyciem efektów cyfrowych. W życiu codziennym jesteśmy przyzwyczajeni, że grafika komputerowa służy raczej do zabaw formalnych lub użytkowych, często jest rodzajem dekoracji, za którą nie kryje się przekaz. Czarska udowadnia jednak, że w świecie zainfekowanym technologią jest językiem odpowiednim i autentycznym do wyrażenia wątpliwości i problemów egzystencjalnych współczesnego człowieka.