nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

IHS - Tatiana Czekalska i Leszek Golec

Zona Sztuki Aktualnej

Zona Sztuki Aktualnej, ul. Tymienieckiego 3. Wernisaz 15.01.2010, godz. 18.00. Wystawa czynna do 26.02.2010.

To drobne czujące żywe istoty są adresatami tego projektu. Dla nich Tatiana Czekalska i Leszek Golec projektują implant - specjalną przestrzeń, w której istoty te mogą znaleźć schronienie i wieść swoje życie. Czekalska i Golec wszczepiają niewielkie pomieszczenie w przestrzeń galerii i zmieniają jej czystość obcym wtrętem. Nie chodzi tu jednak o zbrukanie purystycznej estetyki białego kubu, chodzi raczej o jego otwarcie na to, co wedle zwyczajowej logiki nie ma prawa się w nim znaleźć. Wszczepienie implantu to nie tylko widoczny znak obecności istot innych niż ludzkie, ale co więcej symboliczny akt nadania im równych praw. Przede wszystkim prawa do istnienia.

Jednym z przejawów tego równouprawnienia ma być zaproszenie do zamieszkania w galerii, zaprojektowanie i wykonanie w niej specjalnego domowiska. Galeria staje się nie tylko miejscem przeżywania sztuki, lecz również siedliskiem życia.

Tatiana Czekalska i Leszek Golec wszczepią implant IHS (Insect Home System) w przestrzeń ZONY, zaprezentowany zostanie również jego model. Artyści w swojej twórczości w konsekwentny sposób projektują systemy uzupełniające architekturę (IHS), urządzenia stanowiące swoiste protezy współodczuwania dla ludzi (Avatar), jak i działania performatywne z udziałem stworzeń. Bohaterami ich twórczości są żywe czujące istoty niezależnie od formy, jaką przybiera ich istnienie, zaś celem jest wszczepienie w kulturę elementarnej etyki życia.

Tekst ze strony galerii www.zona-art.pl