|
powrót
Daria Górkiewicz w Galerii Sztuka na Sztuki
Galeria Sztuka na Sztuki
Daria Górkiewicz "Kobiety czy anioły" - malarstwo. Galeria SZTUKA na sztuki, ul. Piotrkowska 35, Wernisaż: 30 listopada, godz. 18:00, wystawa czynna od 30 listopada do 31 grudnia 2007.
„Kobiety czy Anioły?” to seria prac malarskich, wykonanych w dwóch technikach: olej na płótnie i akwarela na papierze. Mimo zastosowania różnych środków wyrazu, cały cykl jest bardzo spójny, a myśl przewodnia jest niezwykle czytelna.
Daria Górkiewicz jest niewątpliwie artystką dojrzałą, która doskonale potrafi wyrazić w swoich pracach to, co czuje. Jej malarstwo jest osobiste, emocjonalne i symboliczne. Ogromna wrażliwość autorki przejawia się w subtelnych niedopowiedzeniach, grze skojarzeń, formach pełnych poezji.
Daria od dawna w swoich pracach zajmuje się tematem kobiecości. Bada ją, obserwuje, szuka w niej sensu istnienia, tajemnicy i zmysłowości. Jako kobieta w pełni świadoma swojej natury, nie boi się wyrażać siebie poprzez własną płeć.
Jej prace są pełne zmysłowości, intymności, erotyzmu, ale także tajemnicy, duchowości, metafizyki. W cyklu „Kobiety czy Anioły?” artystka doszukuje się w delikatnej naturze kobiety niebiańskich pierwiastków, tajemnic duchowych, a może także tęsknot i smutków. Anioły to temat eksploatowany w sztuce od wieków. Zazwyczaj były wiązane ściśle z chrześcijaństwem i występowały w sztuce religijnej. Z czasem jednak anioł stał się symbolem świeckim i przestał być kojarzony wyłącznie z Biblią i Kościołem. Mało tego, przyjął cechy kobiece i dziś często jest przedstawiany jako istota obdarzona atrybutami płci żeńskiej. Prace Darii Górkiewicz nie szokują nas pod tym względem. Porównanie kobiety do anioła nie jest niczym nowym. A jednak jest coś ujmującego w tych przedstawieniach, wyczuwamy jakieś tajemnicze napięcie, ulotny smutek. Kobiety na tych pracach przeistaczają się w nieziemskie istoty w jakimś odosobnieniu, samotności. Jakby tęskniły za niebem, gdy ich nikt nie widzi, a jednocześnie nie mogły oderwać się od ziemi. Artystka stawia nam między wierszami pytania, na które niełatwo odpowiedzieć: Kim jesteśmy? Czego pragniemy i dlaczego? Czy możemy być szczęśliwi? Czy jesteśmy skazani na wieczną tęsknotę i niespełnienie?
Forma prac jest także bardzo interesująca. Widać, że autorka pozostaje pod dużym wpływem Secesji, a w szczególności Gustava Klimta. Jej zauroczenie przejawia się w ornamentach, złoceniach, motywach roślinnych, giętkich miękkich liniach. Poza tym kobiety Darii mają coś wspólnego z kobietami malowanymi przez Klimta: mroczny klimat, niebezpieczeństwo, zgubę... Tylko, że postacie z cyklu „Kobiety czy Anioły?” są malowane przez kobietę, która je rozumie i zagłębia się w ich mroczne tajemnice bez lęku.
Agnieszka Targowska-Koziara
Galeria „SZTUKA na sztuki”
Daria Górkiewcz
Daria Górkiewicz - artystka plastyk. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w Pracowni Projektowania Systemów Identyfikacji Wizualnej u prof. J. Trelińskiego. Aneks do dyplomu w Pracowni Rysunku i grafiki warsztatowej prof. K. Wawrzyniaka.
Drogę twórczą zaczęła od pracy w pracowni plastycznej Teatru im. St. Jaracza w Łodzi pod skrzydlami "guru" artystki, dyrektora artystycznego Teatru W. Zawodzińskiego.
Artystkę interesują zarówno malarstwo, rysunek, grafika, projekty graficzne, designe, fotografia, jak i sztuka użytkowa. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Australii.
Wystawy:
- XII. 2002 - wyst. zbiorowa plakatu reklamowego WSHE Łódź
- XI. 2003 - wystawa indywidualna "Erotyzm" - Sala wystawowa Consorts Łódź
- X. 2003 - I. 2004 udział w wyst. zbiorowej "Kalendarz 2002" Galeria Patio Łódź
- XI. 2004 udział w wyst. zbiorowej przy konkursie Hubertus 2004 Stadnina koni Arabika w Łodzi
- VI. 2006 wyst. indywidualna "Pierwsze kuszenie", zorg. przez Centrum Kultury Młodych Łódź
- VII. 2006 - wyst. zbiorowa środowiska artystycznego „VARIART” Galeria Lamelli - Kraków
- XI. 2006 - zbiorowa wyst. Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów ASP Lizard King Łódź
- XII. 2006 - zbiorowa wystawa "Mój kawałek myśli"SSiA ASP Galeria Sztuka na Sztuki Łódź
- XII 2006 - wystawa zbiorowa "Przemoc wobec kobiety" zorg. przez Stow. Inicjatyw Społ. - Ekolog.
"Ruch na rzecz Ziemi" - Siemiatycze
- I. 2007 - wystawa zbiorowa "Łączy nas to, że jesteśmy kobietami" zorg. przez Stow. Inicjatyw
Społeczno - Ekolog. "Ruch na rzecz Ziemi" - Miejski Ośrodek Kultury Drohiczyn
- VIII. 2007 - wyst. członków Stow. Studentów i Absolwentów ASP w Łodzi - "Łodzkie historie".
Wystawa była imprezą towarzyszącą Festiwalowi Dialogu Czterech Kultur. Galeria Sztuka na sztuki Łódź.
|