|
powrót
Dialogi z przestrzenią – Coś optymistycznego. Interdyscyplinarny projekt dla młodych twórców.
Galeria Promocji Młodych
Zgłoszenia do 21 marca. Regulamin i karta zgłoszeniowa na stronie www.bok.lodz.pl. Finał 6 kwietnia, Galeria Promocji Młodych (ul. Limanowskiego 166)
Zwyczajny dzień w miejskiej przestrzeń. Łódź, Warszawa, Kraków ... trud, brud i smród. Poczucie zapadania się w paranoję. Anonimowy tłum poruszający się w nieokreślonym kierunku. Spaliny samochodów, pośpiech, wyścig, zapach ludzkich ciał. Kałuże, odrapane elewacje budynków straszą historią. Awaria komunikacji miejskiej - agresja. Czy rzeczywiście miasto wywołuje tylko złe emocje? Czy w jego przestrzeni nie odnajdziemy nic optymistycznego? Dlaczego patrzymy na nasze miasta tak pesymistycznie, dostrzegamy jedynie brud i szarość? Przecież pełne są one kolorów, barw, emocji, optymizmu.
Współczesne aglomeracje wypełnione są pozytywami. Uśmiechnięte twarze, idealni ludzi, zwierzęta, piękne wnętrza osaczają nas, atakują z bilboardów, reklam. Co krok przesyt, nadmiar. Olbrzymi baner zasłania okna mieszkań. Czy świat widziany przez jego pryzmat jest lepszy, bardziej barwny? Jak żyje się mieszkańcom za kolorowym logo firmy, wizerunkiem uśmiechniętej twarzy modelki?
"Dialogi z przestrzenią" traktują tkankę miejską jako przestrzeń szczególną - pełną znaczeń, informacji, komunikatów adresowanych/odczytywanych przez odwiedzających ją, żyjących w niej ludzi. Jej sytuacja jest dwojaka tworzona przez świadomość, jednocześnie tworzy świadomość, zmusza do interpretacji, podjęcia z nią dialogu. Jej bycie nigdy nie jest jednoznaczne. Nie jest tylko biernym obrazem, podsumowaniem istniejącego stanu rzeczy. Posiada również moc kreacji przechowywania śladów dawnej i tworzenia nowej świadomości mieszkańców.
Tegoroczną edycję "Dialogów z przestrzenią" pragniemy poświęcić emocjami towarzyszącym nam w codziennych wędrówkach przez miasto. Nie tylko tym negatywnym. Postawić pytanie o rolę sztuki w miejskiej przestrzeni. Jaka jest jej funkcja dekoracyjna, społeczna, krytyczna? Czy może ma być jedynie turystyczną atrakcją? Czy zmieniać czy tylko analizować? Być elementem aktywnym, czy pasywnym?
Agnieszka Kulazińska
Kurator projektu
|