nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Łódź Dobra i Piękna już od dziś!

Dobro i Piękno

5 kwietnia 2013 roku o godzinie 18.00 w Galerii Manhattan przy Piotrkowskiej 118 zagoszczą artyści performerzy związani z działaniami w przestrzeni miejskiej, realizowanymi pod hasłem Dobro i Piękno. Będzie to kontynuacja projektu powołanego do życia cztery lata temu, a zarazem otwarcie jego tegorocznej edycji. Druga część edycji 2013 będzie miała miejsce w łódzkim śródmieściu. Artyści: Marta Ostajewska, PUL Nieformalna Grupa, Michał Fryc, Robosexi, Justyna Radziej, Justyna Aulak, Ola Kozioł, Zbyszek Olszyna, Iza Koniarz, Joanna Szumacher, Maciej Andrzejewski, Łukasz Pietrzak, Agata Mendrychowska, Stanisław Koguciuk, Justyna Jakóbowska, Karina Madej oraz Spółdzielnia Artystyczna - Samopomoc Twórcza. Działania w ramach projektu potrwają do 10 kwietnia 2013.

Projekt Dobro i Piękno powstał jako cykl działań w przestrzeni miasta, w miejscach zapomnianych, we wnętrzach jakby z innej epoki. Dzięki niemu w centrum Łodzi, w prywatnych lokalach takich jak bar, zakład szewski czy fryzjer, pojawiają się okazje do kontaktu ze sztuką. Miejsca, które nie zostały powołane do celów artystycznych, znakomicie sprawdzają się w tej roli. Inspiracji w lokalach z charakterem szukają co roku łódzcy artyści i studenci tutejszej ASP, ale nie tylko. Pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2009 roku w Barze Anna, spontanicznie powołana do życia przez dwie studentki: Justynę Jakóbowską i Agatę Stanecką.

W tym roku w projekt włączyła się Galeria Manhattan. Odbywające się w niej akcje z udziałem publiczności będą jednocześnie otwarciem trwającego pięć dni wydarzenia. 5 kwietnia przy Piotrkowskiej 118 ideę dobra i piękna w sztuce zinterpretują między innymi Marta Ostajewska, duet Robosexi czy PUL Nieformalna Grupa. W kolejnych dniach obiekty i akcje pojawią się w zaprzyjaźnionym już barze (Bar Anna, ul. Tuwima 1), u szewca (Piotrkowska 78) i w pierogarni (Teremok, ul.Piramowicza 10). Artyści biorący udział w projekcie inspirować będą się przestrzenią, w jakiej przyjdzie im działać, jej specyfiką, klimatem, historią.

Wydarzenie koordynuje Justyna Jakóbowska przy współpracy z Galerią Manhattan, Michałem Frycem i tymi wszystkimi, którzy zechcieli poświęcić swój czas i energię na współtworzenie kolejnej edycji Dobra i Piękna.

Organizatorzy zapraszają na otwarcie projektu do Galerii Manhattan przy Piotrkowskiej 118, w piątek 5 kwietnia od godziny 18.00 do 21.00, a także do śledzenia bloga, na którym pojawiać będą się informacje o kolejnych wydarzeniach. Wstęp wolny.


Kuratorami projektu są Justyna Jakóbowska i (w tym roku) Michał Fryc.

DZIAŁANIA PERFORMANCE W GALERII MANHATTAN:

Marta Ostajewska

Absolwentka sztuki multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Artystka multimedialna, performerka, tworzy video instalacje, serie fotograficzne. Interesuje ją świat ukryty, relacja przestrzeni, ciała i przedmiotu. Rejestruje obrazy, obserwuje szczeliny materii, łapie w locie krzywą trajektorię muchy, przegląda w brudnych witrynach sklepowych. Odkrywa, rysuje, dotyka, nagrywa, pisze, kontempluje, zbiera. Wyznawczyni ontologii zorientowanej na obiekt, demokracji przedmiotów i przestrzeni, wyzwalająca je z ich form użytkowych.

PUL Nieformalna Grupa

Trójkąt artystyczny, w którego skład wchodzą Paulina Korwin-Kochanowska, Urszula Korwin-Kochanowska i Dariusz Ludwisiak.

Michał Fryc

Młody i zdolny absolwent ASP, zaangażowany społecznik, członek Kultury Aktywnej.

Robosexi
Duet artystyczny: Roksana Kularska-Król i Sebastian Kularski, tworzą obiekty, instalacje, akcje z udziałem publiczności, prywatnie są małżeństwem.


Druga część edycji 2013 będzie miała miejsce w łódzkim śródmieściu. Rozpocznie się akcją Oli Kozioł w Barze Anna przy ul. Tuwima 1. Artystka będzie wyplatać przedmioty mające przemówić wiośnie do rozsądku. Będzie je wykonywać przy pomocy bibuły, nożyczek i tych z Was, którym zależy na zmianie pogody na bardziej zgodną z kalendarzem. Zapraszamy 06.04 w sobotę od 11.00 do 14.30, najlepiej z nożyczkami.

http://olakoziol.blogspot.com/

Pozostałe instalacje można obejrzeć do końca kwietnia w Barze Anna, w zakładzie szewskim przy ul. Piotrkowskiej 78, w sklepie z odzieżą używaną przy ul. Sienkiewicza 23 oraz pierogarni Teremok przy ul. Piramowicza 10.

Dokumentacja prac pojawi się na:

http://dobroipiekno.blogspot.com

W tegorocznej edycji projektu Dobro i Piękno udział biorą:

Marta Ostajewska, PUL Nieformalna Grupa, Michał Fryc, Robosexi, Justyna Radziej, Justyna Aulak, Ola Kozioł, Zbyszek Olszyna, Iza Koniarz, Joanna Szumacher, Maciej Andrzejewski, Łukasz Pietrzak, Agata Mendrychowska, Stanisław Koguciuk, Justyna Jakóbowska, Karina Madej oraz Spółdzielnia Artystyczna - Samopomoc Twórcza.