nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Marek Domański "Psychopompos"

Galeria FF

Galeria FF, ŁDK, wernisaż: 14.09.2007 r. w godz. 18-20, wystawa czynna od wtorku do soboty w godz.14-18 do dnia 12.10.2007 r.

Na wystawie w Galerii FF będą prezentowane prace z najnowszego cyklu pt. „Psychopompos”. Psychopompos to mitologiczny przewodnik dusz, który prowadził zmarłego w zaświaty, w psychologii Junga jest pośrednikiem pomiędzy tym, co świadome a nieświadome. W swoich artystycznych wyprawach Domański także przemieszcza się po różnych rejonach, oscyluje między tym, co mroczne, a tym, co świetliste. Sam autor tak mówi o swoich pracach: „Fotografuję zainscenizowane w studio obiekty, które znajduję lub buduję. Konstruując plan, próbuję sięgać do czarno-białego złomowiska wspomnień, idei i symboli z dna mojej pamięci. Dopasowuje je do siebie tworząc na kliszy znaki. Łączę paralelne przestrzenie budując światy istniejące tylko na zdjęciach. W stosowanej przeze mnie metodzie inscenizacji, fotografia konstytuuje rzeczy i przestrzenie.
Odbitki oprawione w stalowe ramy pokrywam warstwą żywicy. Jej nie całkiem przeźroczysta warstwa, stwarza pewien dyskomfort oglądającemu, który nie powinien zapomnieć że obcuje z iluzją zakodowaną na płaszczyźnie. Całość sprawia wrażenie trwałości, choć zmienia się niepostrzeżenie. Żywica, stal, papier fotograficzny starzeją się, każde na swój sposób, dając obiektom pozór życia w autentycznym przemijaniu”.

Ostatni cykl Psychopompos okazał się swego rodzaju kodą, podsumowaniem, zakończeniem pewnego etapu podróży. Po tym zestawie prac nic nie będzie już proste, ponieważ iluminacja jest darem, ale i przekleństwem. Oto trzeba nauczyć się żyć z wiedzą, z nowym zdobytym doświadczeniem, należy zakończyć proces wielkiej syntezy. Przed artystą jest zatem jeszcze wiele pracy, bo proces ten dopiero otwiera się przed nim. Jego zapowiedzią jest omawiany projekt, w którym ujawniły się wszystkie dotychczasowe wcielenia artysty. W istocie Domański działa nie tylko jako twórca, ale także jako badacz i wreszcie także jako alchemik, którego materiałem badawczym stał się styk światła i mroku, miejsce tajemnicze, fascynujące i niebezpieczne. Uważam, że fotograf jest szczególnie predestynowany do prowadzania tego typu badań alchemicznych.
Tomasz Ferenc /fragment tekstu "Theatrum fotograficum"/


Marek Domański. Fotograf. Studia w PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi w latach 1990 – 95. Od dyplomu, na który złożyły się litografie wykonane w pracowni prof. J. Grabowskiego oraz fotografie z pracowni prof. I. Pierzgalskiego, asystent prof. G. Przyborka. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Pracowni Fotografii Użytkowej w Katedrze Grafiki Projektowej na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Członek Stowarzyszenia Artystów Św. Jerzego.
Oprócz pracy dydaktycznej zajmuje się głównie twórczością w dziedzinie fotografii inscenizowanej i otworkowej. Swoje prace prezentuje zwykle w formie wielko-formatowych zdjęć pokrytych żywicą lub jako odbitki kontaktowe.