|
powrót
Trójca - Dróżdż, Dłużniewski, Gostomski w Galerii 86.
Anna Leśniak
Dróżdż, Dłużniewski i Gostomski, Galeria 86, Al. Kościuszki 24, do 31.01.2006, tel.630 99 59 (do 15.01 galeria nieczynna).
Dobiegło końca Łódź Biennale 2006, jednak w galerii prowadzonej przez Janusza Głowackiego i Grzegorza Musiała można nadal oglądać wystawę mu towarzyszącą. Prowadzący galerię chętnie prezentują sztukę, która ukonstytuowała się jako „klasyka awangardy”. Tym razem również ekspozycja wpisała się w profil galerii.
Trzem twórcom zaprezentowanym na wystawie bliska jest postawa konceptualna w sztuce, a efekt wizualny ma znaczenie drugorzędne, jest wyrazem idei. Dlatego też nie jest łatwo analizować prace Andrzeja Dłużniewskiego, który wyraża się w rysunku, rzeźbie, obiektach czy kolażu, a także w słowie i performance. Na wystawie zaprezentował cykl najnowszych obrazów oraz pracę pt. „Góra Ararat”. Model owianej legendą góry, która być może kryje szczątki Arki Noego artysta zbudował z czarno-białych pól szachownicy. Na jej szczycie zachowało się kilka pionków. Ten prosty zabieg nasuwa wiele interpretacji –np. odwołania do Boga jako największego szachisty czy odniesienia do Marcela Duchampa, który demonstracyjnie porzucił sztukę dla gry w szachy, wymagającej według niego dużo większego wysiłku intelektualnego niż aktywność artystyczna. Sam podział na czarne i białe elementy oprócz znaczeń symbolicznych które niesie, jest wyrazistą kompozycją plastyczną opartą na kontraście dwóch przeciwstawnych barw.
Równie wyraziste kolory zostały zastosowane w obrazach. Na czarnym tle pojawiają się silne akcenty kolorystyczne – różowe i niebieskie. Płótna sprawiają wrażenie jakby przezierały z nich przez czarną zasłonę skrawki zapamiętanych intensywnych obrazów.
W pracach Dłużniewskiego najważniejsza jest warstwa konceptualna, zagadnienia sztuki. Artysta cały czas z powodzeniem działa twórczo, mimo, że kilka lat temu stracił wzrok.
Czym dla niego jest relacja sztuki i rzeczywistości najlepiej wyraził w słowach: "Nie jest zadaniem sztuki reagować na rzeczywistość, ale to rzeczywistość powinna reagować na sztukę".
Prace Zbigniewa Gostomskiego to studia nad pojęciem obrazu – płótna o czterech krawędziach, płaszczyzny dla potencjalnych przedstawień. Twórca bada ograniczenia i możliwości płaszczyzny. Poszukuje nowych wymiarów, zrywa z płaskością i tradycyjnym kształtem płótna, jednak formy, które przybiera obraz wynikają z obserwacji blejtramu pod różnymi kątami. To sztuka oparta na konsekwencji i logice kombinacji, które mają źródło w studiach nad rzeczywistością. Gostomski wierzy, że dzięki sztuce można zgłębić tajemnice wszechświata.
Zagadnienie możliwych kombinacji i przypadku "wyeksploatował" Stanisław Drożdż w pracy „Alea iacta est”. Kości faktycznie zostały rzucone - tyle razy aby zbadać możliwość wszystkich kombinacji sześciu kostek do gry. To praca zaprezentowana w na 50 Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Na ścianie pawilonu polskiego umieszczono wszystkie możliwe układy, jakie można uzyskać w wyniku rzutu sześcioma kostkami. Jest ich 46.656.
Zasady gry w kości według Stanisława Drożdża brzmią następująco:
”Weź kości leżące na stole i rzuć
Zestaw je razem w jednym rzędzie
Spróbuj odnaleźć ten układ na ścianie.”
Na końcu artysta przewrotnie, a zarazem logicznie dodaje: „Jeżeli Ci się to uda -wygrywasz, jeżeli nie -przegrywasz; wygrałem ja”
Artysta wydał również sześć ksiąg w których zamieścił wszystkie możliwe kombinacje. Praca mimo, że to czysto logiczno-estetyczna zabawa, budzi refleksję na temat przypadku, zdarzeń losowych, ich potencjalnych możliwości i kombinacji, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, bo nie zawsze wiemy w co gramy i jakie są reguły.
Zobacz inny artykuł o wystawie
Marta Skłodowska, Dłużniewki,Dróżdż, Gostomski w Galerii 86
Zobacz inne strony o Andrzeju Dłużniewskim
Kultura polska - sylwetki
Andrzej Dłużniewski "Z pamięci"
Andrzej Dłużniewski - rzeźba
Nagroda im. Katarzyny Kobro
Zobacz inne strony o Zbigbiewie Gostomskim
Kultura poska - Zbigniew Gostomski
Roman Lewandowski - Zbigniew Gostomski - Erudyta geometrii
Zobacz inne strony o Stanisławie Dróżdżu
Strona internetowa artysty
Kultura polska - sylwetki
Roman Lewandowski Defragmentacja znaku, litery, słowa. Szkic o ostatnich realizacjach Stanisława Dróżdża
Poezja konkretna
Projekt polskiej ekspozycji na 50 Biennale w Wenecji 2003, Stanisław Dróżdż
|