powrót
EDUKACJA WIZUALNA. Wybrane dyplomy z lat 1990 – 2007.
Muzeum Historii Miasta Łodzi
Wystawa zorganizowana wspólnie przez Muzeum Historii Miasta Łodzi i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi z okazji 20-lecia Wydziału Edukacji Wizualnej, 11 maja 2007 - 27 maja 2007.
Wydział Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi powstał w 1985 roku jako Wydział Wychowania Plastycznego. Pierwszym Dziekanem Wydziału był prof. Zdzisław Głowacki. Początkowo celem było kształcenie nauczycieli wychowania plastycznego. Wraz ze zmianą nazwy w 1993 roku poszerzono zakres nauczania. Dało to możliwość przygotowania absolwentów do pracy nie tylko w szkolnictwie ale także w szeroko pojętym obszarze edukacji (domach kultury, muzeach, galeriach). Wymagało to sformułowania odpowiedniego programu studiów. Pierwszoplanową rolę w procesie dydaktycznym miało odgrywać kształcenie artystyczne. Celem nadrzędnym było przygotowanie absolwentów do samodzielnej pracy twórczej. Kształcenie artystów i pedagogów wymagało umiejętnego połączenia obu sfer w programie nauczania. Charakterystyczną cechą kształcenia na Wydziale Edukacji Wizualnej stało się harmonijne powiązanie teorii i praktyki. Nieocenioną rolę w wypracowywaniu takiej formuły studiów odegrał prof. Tomasz Jaśkiewicz, a później prof. Krystyn Zieliński. Kontynuatorami tych koncepcji są obecnie pracujący na Wydziale pedagodzy.
O efektach i jakości kształcenia w takiej właśnie formule najlepiej świadczą studenci, ich dokonania artystyczne i potencjał intelektualny. Prace dyplomowe składają się z dwu części: teoretycznej (rozprawy magisterskiej) i praktycznej (kolekcji prac w wybranej pracowni artystycznej). Dyplom artystyczny jest dla studentów ważnym elementem na drodze do samodzielnej twórczości. Jest często pierwszą, całościową prezentacją własnego dorobku. Świadczy o postawie i osobowości autora. Z drugiej strony świadczy też o szkole. Jest przecież wynikiem współpracy studenta i pedagoga. Może więc stanowić podstawę do formułowania opinii zarówno o indywidualności młodego twórcy, jak i o szkole jako całości. Źródłem satysfakcji staje się wówczas gdy indywidualność studenta objawi się jak najpełniej.
W procesie dydaktycznym najistotniejszą rolę pełnią pracownie artystyczne. Pod opieką promotora prowadzącego daną pracownię studenci przygotowują dyplomy w wybranej dyscyplinie sztuk plastycznych. Ów wybór to także specyfika Wydziału Edukacji Wizualnej. Pracownie malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby, multimediów to główne pracownie dyplomujące. Uzupełniają je pracownie rysunku, fotografii i grafiki projektowej. Istnieje także możliwość wyboru spośród wszystkich pracowni Akademii i przygotowanie aneksu w dodatkowej pracowni artystycznej lub projektowej.
Na wystawie prezentowane są prace z pracowni Wydziału Edukacji Wizualnej powstałe na przestrzeni niemal dwudziestu lat. Pierwsze dyplomy pochodzą z roku 1990, najnowsze z roku bieżącego. Jak każda retrospektywa, naznaczona jest kwestią wyboru. Celem wystawy jest prezentacja dorobku Wydziału. Daje to możliwość zaprezentowania obok siebie prac młodych artystów (wszyscy byli w podobnym wieku) ale powstałych w różnym czasie. Ukazanie całości poprzez odpowiedni wybór prac stanowi wyzwanie, ale też daje możliwość porównania. Czy podczas tych dwu dekad zauważalne są różnice w postawach młodych twórców? W koncepcjach pedagogów? Jeżeli tak, to jakiej są natury? Wstępne kryterium doboru prac postawione przez kuratorów wystawy było jednoznaczne: najwyżej ocenione prace dyplomowe (ocena wyróżniająca i bardzo dobra). Wiele prezentowanych prac było wyróżnianych w konkursach (na najlepszy dyplom roku łódzkiej ASP, nominacje do nagrody Prezydenta RP za najlepszy dyplom ASP, „Obraz roku” miesięcznika Art & Business, w konkursach graficznych: m.in. Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka, itd.). Aby pokazać pełne spektrum dorobku studentów Wydziału, na wystawie pokazana jest tylko część ich kolekcji dyplomowych. Retrospektywna wystawa zbiorowa wymaga swoistej „dyscypliny”. Stawia organizatorów przed trudnym wyborem. Poszczególne osobowości młodych autorów, specyfika każdej pracowni, różne dyscypliny artystyczne powinny złożyć się w spójną całość. Jeżeli całość ta przybliży Państwu charakter i specyfikę studiów na Wydziale przy Franciszkańskiej 76/78, wystawa spełni swoją rolę.
Komisarze wystawy:
prof. Tomasz Chojnacki
ad. Włodzimierz Morawski
Współpraca przy organizacji wystawy: Krystyna Knapik – starszy kustosz
|