nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Piątkowe wernisaże w Manhattanie i Art Zonie

Galeria Manhattan i Art Zona

EPIDEMIA - Art Zona, godz. 18.00, GRUSE-HEJNCEL - Galeria Manhattan, godz.19.30

Epidemia

Tomasz Bajer, Wojciech Bąkowski, Bogna Burska, Tatiana Czekalska & Leszek Golec, Dorota Chilińska & Andrzej Wasilewski, Wojciech Duda, Artur Malewski, Ania Orlikowska, Karol Radziszewski, Jadwiga Sawicka, Aleksandra Ska

Kuratorzy: Kamil Kuskowski, Jarosław Lubiak

Kiedy gruźlica powraca w jak najbardziej romantycznym blasku swej lekooporności, kiedy ledwo co wygasły kolejne epidemie bądź to choroby szalonych krów, bądź to ptasiej grypy, kiedy rak mimo sukcesów medycyny wciąż zbiera obfite żniwo, kiedy pandemia AIDS nie przestaje być stałym elementem społecznego pejzażu, warto chyba przyjrzeć się obrazom, jakie wywołuje choroba. W dwóch klasycznych esejach Choroba jako metafora oraz AIDS i jego metafory Susan Sontag ukazuje, w jaki sposób kulturowo tworzone obrazy chorób - fantazje na ich temat, stereotypy, mity - nie tylko zniekształcają ich medyczny obraz, nie mając w istocie z nim za wiele wspólnego, ale co więcej określają sytuację chorych. Chory pada ofiarą bardziej kulturowego obrazu jaki otacza chorobę, niż biologicznego czynnika, który ją wywołuje. Rozpoznanie kulturowego obrazu wydaje się zatem równie istotna jak rozpoznanie obrazu. Zwłaszcza, że samo słowo epidemia stało się jedną z najogólniejszych metafor współczesnej kultury.

tekst: Jarosław Lubiak

Zona Sztuki Aktualnej, Tymienieckiego 3, tel. 42 646 88 65


Gruse Hajncel Spotkanie 3

malarstwo, obiekty, filmy

To wystawa dwóch artystycznych, a może i życiowych outsiderów, tworzących poza głównym nurtem sceny artystycznej w Polsce, niepodatnych na artystyczne tendencje i mody, także presje rynku.

Zbieżność i bliskość w odkrywaniu i obrazowaniu rzeczywistości, formalna prostota, odwołanie do realizmu przełamanego groteską, stały się wyznacznikami owego artystycznego Spotkania - pokazania rzeczy sobie bliskich.

Dlaczego właśnie Gruse i Hajncel w Galerii Manhattan, miejscu które konsekwentnie od lat penetruje i przedstawia artystów tworzących tzw. sztukę aktualną w Polsce? Myślę, że z potrzeby obcowania i "dotykania" odrębności podmiotu. A tu czuję tę odrębność. Właśnie w odrębności, jako wartości czystej i z własnymi emblematami upatruję potrzebę ożywienia sztuki, którą dotknął stan poważnej depresji, nie tylko w skali lokalnej, ale w szerszym wymiarze.

tekst: Krystyna Potocka-Suwalska


wystawa potrwa do 12-02-2009