nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

HAŁDA YOU DO? - Młodzi artyści ze Śląska

Galeria Promocji Młodych

Wystawa HAŁDA YOU DO? prezentuje sztukę kilkunastu młodych artystów ze Śląska. Większość z nich ma już jednak w swoim dorobku sporo wystaw i imprez artystycznych. Wystawa jest inicjatywą samych twórców. Pierwsza jej edycja miała miejsce w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów i publiczności.Magdalena Ciopińska, Bartłomiej Dudek, Paweł Garwol, Piotr Herla, Katarzyna, Honij, Bogdan Kosak, Marta Kosek, Sławek Leszczyński, Romek Lipczyński, Monika, Tuszyńska, Mateusz Wawrzyniec. WERNISAŻ 17 październik 2008, godz. 18.00, GALERIA PROMOCJI MŁODYCH,BOK RONDO, ul. Limanowskiego 166, Łódź

Wystawa HAŁDA YOU DO? prezentuje sztukę kilkunastu młodych artystów ze Śląska.
Większość z nich ma już jednak w swoim dorobku sporo wystaw i imprezartystycznych. Wystawa jest inicjatywą samych twórców. Pierwsza jej edycja miała miejsce w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów i publiczności.

Prezentacja w Łodzi obejmuje tych samych uczestników, lecz inne realizacje. Artyści nie tworzą formalnej grupy, ich prac nie łączy też zauważalne podobieństwo stylistyczne ani ideowe. Działają w wielu dyscyplinach: malarstwo,instalacja, rzeźba, multimedia. Wspólne jest w ich wypadku pochodzenie z przemysłowego regionu, tożsamość kształtująca się w podobnym krajobrazie, otoczeniu.

Śląsk to region, który podobnie jak Łódź dotkliwie odczuł ustrojowe transformacje. Obok dynamicznie rozwijających się centrów, istnieją enklawy biedy, przygnębiający post-przemysłowy krajobraz, domy robotnicze.

Sam pomysł na wspólną wystawę rodzi pytania. Jaki obraz młodego artystycznego Śląska wyłoni się z różnorodnych prac prezentowanych na wystawie? Ile będzie miał wymiarów? Jak zostanie odebrany przez łódzką publiczność? Czy jest element, który wyróżnia te realizacje na tle artystycznej produkcji w Polsce?

Prezentacje w Szybie dawnej kopalni oraz na Bałutach w Łodzi mają wspólną cechę. Włączają w zasięg sztuki miejsca peryferyjne lub wykluczone. Służą także integracji środowisk, wymianie kontaktów między artystami z różnych regionów Polski.

Wystawa czynna: 17.10. - 03.11.2008, wtorek-piątek w godz. 10 - 16 lub po
umówieniu telefonicznym: 42 651 50 30 wew. 16

HAŁDA YOU DO? - tekst towarzyszący wystawie

"Hałda You Do?" Jak się ma młoda sztuka na Śląsku? Znakomicie. Jeżeli mieszkacie w Łodzi, sprawdźcie sami! Pokazaną po raz pierwszy w czerwcu 2008 roku w Galerii Szyb Wilson w Katowicach wystawę oglądać będzie można od 17 października do 3 listopada br. w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury "Rondo”. Jeśli macie ochotę pokonwersować z twórcami zapraszamy na wernisaż, który rozpocznie się o godzinie 18.00. A co artyści zaprezentują?

Na ekspozycji można będzie obejrzeć między innymi obrazy Moniki Tuszyńskiej. Jej prawie monochromatyczne płótna ukazują postacie ludzkie w nieokreślonych, pustych przestrzeniach sugerujących ich wyobcowanie, które podkreśla dodatkowo zastosowana przez artystkę nietypowa perspektywa widzenia.

Zaś niezwykły świat otaczający człowieka przedstawia surrealistyczne malarstwo Pawła Gawrola, będące artystycznym komentarzem współczesnej rzeczywistości. Do niej obok medialnych relacji o wydarzeniach na naszym globie, nieustannie przenikają również wirtualne cyberprzestrzenie zacierając w ten sposób granicę realności.

Podobnie nieczytelna staje się ona w rysunkach Katarzyny Honij. Silne strugi światła budują w nich przestrzeń, jednocześnie tworząc aurę tajemniczości wokół kobiet – bohaterek prac. Są one ukazane jako nieobecne, zatopione w swoich myślach, melancholijne.

Inny obraz kobiecości tworzy Mateusz Wawrzyniec. Postać w jego filmie także jest zagadkowa, ale przede wszystkim bije od niej energia i siła. W opuszczonej kamiennicy tańczy bez wytchnienia flamenco. Poprzez ekspresje ciała opowiada o swoich uczuciach wywołując w odbiorcach refleksję.

Emocje budzą w nas również pamiątkowe szpargały i drobiazgi, których nie chcemy wyrzucić, a których nie mamy gdzie schować. Magdalena Ciopińska znalazła dla nich godne miejsce. Łącząc je z kawałkami niechcianych ubrań i innych materiałów przemieniła w instalacje rzeźbiarskie. Nagromadzone przez nią i owijane wokół drzew jako narastające słoje wspomnień stały się barwnymi obiektami sztuki.

Sławomir Leszczyński również wyniósł resztki, a nawet i odpady, do rangi znaczących przedmiotów. Kość, piórko, jako pozostałości jakiegoś istnienia zostają uwiecznione na jego fotografiach.

Temat przemijania i egzystencji ludzkiej pojawia się także w pracach Piotra Herli. Jego bardzo ekspresyjnie malowane obrazy przedstawiają dinozaury oraz zwierzęta ubojne, które z jednej strony są metaforycznym wyobrażeniem zachowań człowieka, z drugiej opowiadają o jego okrucieństwie i bezwzględności.

W cyklach grafik Bartłomieja Dudka jest on natomiast silny i zdrowy. Jako sportowiec, który z determinacją pokonuje kolejne przeszkody, powtarza z uporem te same czynności, aby kiedyś osiągnąć perfekcję w danej dziedzinie.

Przeciwnie czyni ceramiczna rzeźba Bogdana Kosaka - biała, o kształcie kojarzącym się z ludzką głową, spokojnie tkwi na fioletowym postumencie. Jej bezruch przełamują jedynie wystające z jej czubka czułki – mające formę palców ręki. Może to nie głowa tylko kokon, z którego ktoś próbuje się wydostać? Wszystko zależy od wyobraźni zwiedzającego wystawę.

Biel przełamana czarnym rysunkiem, dominuje także w obrazach i instalacjach Marty Kosek. Użyta przez artystkę kreska naśladuje dziecięce zapiski lub uczniowskie notatki prowadzone na marginesach zeszytu. Pełne dowcipnych uwag oraz ironicznych komentarzy do spotykanych na co dzień sytuacji. Niby banalne, a jednak...

Podobnie w przewrotny sposób o codzienności opowiadają barwne fotografie Romana Lipczyńskiego. Przywołane w nich przez artystę symbole i morały z baśni są demistyfikowane. Ukazana jest ich iluzyjność w realnym świecie.

Choć prezentowani na wystawie „Hałda you do?” artyści tworzą korzystając z bardzo różnorodnych mediów i środków wyrazu artystyczego, to w ich pracach odnaleźć można pewne podobieństwa. Najistotniejszym z nich jest refleksja związana z kondycją człowieka we współczesnym świecie, drugim zawarty w nich absurd i żart.

Maga Furmanik

fotografie od góry:
Roman Lipczyński
Bartłomiej Dudek
Magdalena Ciopińska
Marta Kosek
Katarzyna Honij
Piotr Herla
Sławomir Leszczyński

czytaj recenzję