|
powrót
RZECZYWISTOŚĆ W WYOBRAŹNI BOGNY HISZPAŃSKIEJ
wernisaż 19 listopada o godz. 18.00, Herbaciarnia Anastazja ( ul. Piotrkowska 60, w oficynie).
W ramach wernisażu koncert Iwony Jędruch
Wstęp wolny!
Na wystawie w herbaciarni artystycznej Anastazja zobaczymy wybór obrazów o bardzo różnorodnej stylistyce. Mają one wspólny mianownik - wizję świata widzianego oczami autorki. Jest ona pogodna i "ciekawska", zachwyca ją tyle różnych rzeczy. Monumentalna architektura i drobne detale, ot pantofle damskie i wstążeczki. Autorka pokaże 12 dużych (70x90cm) obrazów - mozaiek o bardzo różnej stylistyce. Pejzaż architektoniczny W Italii to wizja pięknych światłocieni, W nocy, Akrobatka i Dziewczyna z parasolem, czy akt Apetyt na jabłka to jakże różne charaktery i stylistyki kobiet: rozmarzona, energiczna, radosna i pewna siebie, kusząca i ponętna. Oniryczny obraz Iluzje i zagadkowy "Inna". Wdzięki detali, które dają urok życiu. Pełen poezji dyptyk On i Ona i "Picassówna z irysami" lub "Sieć mody" są na odległych krańcach stylów artystycznych. Wybór uzupełniają obrazy o mniejszym formacie, stosowne do małych wnętrz W deszczu i "Ukryte lampy", a także dekoracyjne kwiaty.
Bogna Hiszpańska mozaiki tworzy od prawie czterech lat. Miała 9 wystaw po 20 do 40 prac, a wiele galerii chętnie eksponuje po parę obrazów. Wystawy indywidualne, duże na Trakcie Królewskim w Warszawie - w Galerii Stowarzyszenia Sztuk Pięknych, w Łazienkach Królewskich, w Galerii Schody, w galerii sztuki Wojska Polskiego były sukcesem, też komercyjnym. Ponadto spore wystawy miała w klubie Rozmawialnia, w Galerii Kadr.
W Galerii Wojska Polskiego latem 2007 r. pokazano Osobliwe obrazy Bogny i Stanisława Hiszpańskich - córki i ojca, znanego nieżyjącego malarza, a zarazem też tradycje rodzinne związane ze słynną firmą jej dziadka, ofiarodawcy domu pracy twórczej dla uczonych (obecnie PAN).w Mądralinie. Wernisaż uświetnił koncert sześcioosobowej orkiestry w historycznych strojach i prelekcje warsawianistów, w tygodniku Stolica ukazał się artykuł "Hiszpańscy-obrazy i trzewiki". Obrazy widoczne przez ogromne okna wabiły przechodniów z Traktu Królewskiego i przyczyniły się do sukcesu. Cykl ostatnich trzech wystaw trwa w Berlinie od czerwca do listopada 2008 r. Dom Polski urządził wystawę tematyczną "Sie-Ona-She", poświęconą różnorodności świata kobiet, w której prócz 23 mozaiek uczestniczyły obrazy Jana Opalińskiego i rzeźby Piotra Rzeczkowskiego. Wystawie towarzyszyły koncerty, a w otwarciu uczestniczyła małżonka ambasadora. Potem pozostałe po wystawie obrazy eksponowała polska restauracja Chopin, a obecnie kilka z nich można zobaczyć w salonie Vox Moebel. Jednocześnie, teraz, w listopadzie można zobaczyć trzy najnowsze mozaiki na wystawie Kobieta w czerni. Sexapil w galerii Galearnia w Warszawie.
Technika mozaiki papierowej stosowana przez autorkę jest oryginalna, swoista, oddaje jej styl, ale ten styl nie jest też niezmienny lub jednolity. Sama technika polega, w przypadku Bogny Hiszpańskiej, na naklejaniu w trwały sposób fragmentów barwnego kredowego papieru na karton. Technika ewoluuje. Malarka eksperymentuje z efektami. Zaczęła od drobnoziarnistej mozaiki, jak klasyczne. Potem, stopniowo dostosowywała coraz bardziej kształt fragmentów papieru do kształtu fragmentów obrazu inaczej dla chmur, falującej wody, muru czy ludzkiego ciała. Dawniej werniksowała powierzchnie, teraz stosuje klej, który pokrywa je podobnie jak lakier.
Choć technika mozaiki jest czasochłonna, jednak Bogna Hiszpańska lubi ją. Daje efekty wibracji i stąd - niejednoznaczność, odbiorcy odkrywają różne, zaskakujące znaczenia. Mozaika daje ogromne bogactwo odcieni barw jest bardziej malarska niż malarstwo.
Każdy obraz jest unikatowy. Nic się nie powtarza, bo i tak Bogna Hiszpańska pomysłów ma więcej niż może utrwalić. Obrazy emanują różnorodnymi nastrojami, od radości do refleksji, zawsze jednak pokazują piękno i pogodę. Gra kolorowych plam lub linearny wdzięk czarnych sylwetek są bardzo dekoracyjne, podobają się. Malarka ma obecnie u siebie ponad 30 mozaik, a ponad 30 już znajduje się w domach prywatnych i galeriach. Obrazy to zawsze rzeczywistość w wyobraźni- jest to uniwersalny tytuł wystaw autorki. Choć nigdy nie planuje tworzenia cyklu, obrazy tworzą grupy. Na przykład wizja ludzi w dużych, dziwnych kapeluszach lub giętkich , tanecznych postaci doprowadziły do pierwszych cykli - Kapelusze i Secesyjne. Inne cykle, czy grupy to Ludzie i marzenia, Symboliczne, oniryczne, Ona i On, Akty, Architektura i pejzaże, Koty i sowy, Ciekawe detale. Na kanwie cyklu Sylwetki, z którego już wszystko jest u ludzi, powstał inny na trzy ostatnie obrazy Czarno-czerwony sexapil.
-Sztuka od dzieciństwa była ze mną - dzięki Ojcu - malarzowi, grafikowi, architektowi, Stanisławowi Hiszpańskiemu oraz jego siostrze- drzeworytniczce i malarce, Marii Hiszpańskiej Neumann mówi autorka. -Dużo podróżując - zawsze pierwsze kroki kieruję do galerii, kościołów, muzeów. Spędzam tam długie godziny zapatrzona w detale. Gdziekolwiek jestem obserwuję układy linii i światłocieni, plamy barwne, czasem w myśli rysuję to co widzę. Nagle rodzi się pomysł - obraz z wyobraźni połączony z rzeczywistością nicią sensu, symbolu, lecz nie dosłownością przedstawienia - opowiada Bogna Hiszpańska.
Jednakże na początku drogi życia, obcując ze sztuką, chciała też poznać całkiem inne obszary wiedzy i doznań. Stąd decyzja studiów przyrodniczych i dalsze decyzje po doktoracie z nauk humanistycznych oddania się naukowo filozofii edukacji i praktycznie kształceniu nauczycieli. Jej "konikiem" było wdrażanie metod rozwijania samodzielnego myślenia uczniów. Opublikowała dwie książki dla nauczycieli-wychowawców "Umiejętność samodzielnego uczenia się" oraz Wartości-drogowskazy oraz kilkadziesiąt artykułów specjalistycznych. Ambicje zawodowe nie dawały szans tworzeniu sztuki, lecz tęsknota, nieziszczone wizje obrazów, rysowanie w wyobraźni (choćby na konferencjach) trwało. Chłonęła sztukę innych krajów, ich kolory.
Wielokrotnie podziwiała precyzję i różnorodność stylistyczną mozaik w Rzymie i Rawennie lub na Cyprze. Kocha malarstwo impresjonistów i fowistów. Chłonięcie sztuki, a potem coraz doroślejsza gra wyobraźni wspomagana stałym kontaktem z dziełami, gdy tylko pojawiła się możliwość, czyli - trochę wolnego czasu, dały efekty. Jakie - popatrzcie Państwo, Bogna Hiszpańska zaprasza do oglądania i komentowania!
www.obrazmozaika.pl
|