|
powrót
HOMOFOBIA, MIZOGINIA I CIEMNOGRÓD. BURZLIWE DZIEJE KONTROWERSYJNYCH USTAW
mała litera
Księgarnia „mała litera" Katedra Socjologii Polityki i Moralności nieformalna grupa Łódź Gender zapraszają na promocję książki. Spotkanie - piątek 23 stycznia o 18.30 w księgarni „mała litera" przy ul. Nawrot 7
Homofobia, mizoginia i ciemnogród. Burzliwie dzieje kontrowersyjnych ustaw
red. Iza Desperak
Katedra Socjologii Polityki i Moralności IS UŁ
nieformalna grupa Łódź Gender
wydawnictwo OMEGA Praksis Łódź 2008
Książka jest zbiorem artykułów, których autorki i autorzy zastanawiają się wspólnie nad burzliwymi losami „kontrowersyjnych” albo raczej „niewygodnych” ustaw. Na pytanie dlaczego w ciągu 18 lat transformacji nie udało się uchwalić ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn, a ustawa „antyaborcyjna” jest nie do ruszenia, dlaczego nie można uchwalić ustawy przełamującej dyskryminację par tej samej płci, próbują odpowiedzieć teoretycy i praktycy. Autorki i autorzy to profesorowie i młodzi adepci nauki, politycy i równościowi aktywiści, niektórzy z nich łączą wszystkie te funkcje.
O losach ustawy o równym statusie piszą Irena Reszka, autorka pierwszej socjologicznej analizy teoretycznej na temat nierówności płci, oraz Zdzisława Janowska, profesorka i parlamentarzystka zaangażowana w prace nad tą ustawą. O recepcji projektu ustawy o związkach partnerskich pisze profesor socjologii i do niedawna senator, Grzegorz Matuszak, a autorka tego projektu, Maria Szyszkowska, próbuje zdiagnozować zjawisko nietolerancji wobec inności.
Zapomniany niemal projekt ustawy o prawach reprodukcyjnych prezentuje Wanda Nowicka, szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Inni, mniej jeszcze znani autorzy prezentują wyniki badań dotyczących postrzegania wykluczenia społecznego przez polityków, burzliwych losów Funduszu Alimentacyjnego i dyskryminacji nie tylko samotnych matek, ale także matek w rodzinach pełnych. Zastanawiają się też nad rolą heteronormatywu i znaczeniem twórczości Witkowskiego, źródłem pedagogicznych autorytetów i kobietą definiowaną przez konsumpcję. Jest też miejsce na szerszą perspektywę – analizę holenderskiego modelu tolerancji oraz WTO z perspektywy gender mainstreaming.
Mimo że jest to publikacja spełniająca wszelkie naukowe standardy, znalazło się w niej miejsce dla rozważań aktywistów – Marzeny Chińcz o ‘niewygodnych ustawach’, manifest feministów autorstwa Tomka Felczaka czy rozważania o homofobii Marty Konarzewskiej. Publikacje uzupełnia aneks zawierające projekty analizowanych ustaw oraz raport Centrum Praw Kobiet o barierach w egzekucji alimentów.
|