nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Konstruktywista

Monika Nowakowska

25 najciekawszych i najbardziej reprezentacyjnych dla stylu tego artysty prac do końca marca można oglądać w Galerii Opus. Wybrane przez samego autora plakaty to nie tylko prezentacja perfekcyjnie opanowanego warsztatu (większość prac powstała w technice sitodruku) ale także pewien obraz życia kulturalnego Łodzi z ostatnich kilkunastu lat.Wystawa plakatów Sławomira Iwańskiego, Galeria Opus, ul. Łąkowa 29. od 9 lutego 2006.

Najpierw musi być idea plakatu, następnie layout, czyli graficzne, szkicowe jego przedstawienie i dopiero potem praca nad projektem przy pomocy technik graficznych lub komputerowych – tak zdaniem Sławomira Iwańskiego powinien wyglądać proces powstawania profesjonalnego plakatu. Artysta, profesor łódzkiej ASP i PWSFTViT, od lat 90. zawodowo wykonuje projekty graficzne rekomendujące różne łódzkie i ogólnopolskie przedsięwzięcia kulturalne: wystawy indywidualne i zbiorowe prac plastycznych, premiery teatralne, koncerty i festiwale muzyczne, ale także dzieła realizowane bez zamówienia, poświęcone pamięci wybitnych indywidualności np. Hommage à Wassyli Kandinsky, John Lennon, Andy Warhol, Katarzyna Kobro.

25 najciekawszych i najbardziej reprezentacyjnych dla stylu tego artysty prac do końca marca można oglądać w Galerii Opus. Wybrane przez samego autora plakaty to nie tylko prezentacja perfekcyjnie opanowanego warsztatu (większość prac powstała w technice sitodruku) ale także pewien obraz życia kulturalnego Łodzi z ostatnich kilkunastu lat. Oglądając zgromadzone dzieła widz przypomni sobie o tym, że w naszym mieście odbywały się m.in. triennale Małe Formy Grafiki, Łódzki Salon Wiosenny, przedstawienia dyplomowe w Teatrze Studyjnym, znaczące wystawy w Muzeum Sztuki, ASP, WSHE, Miejskiej Galerii Sztuki, Festiwale Szkół Teatralnych – warto wspomnieć, że plakat reklamujący 23. edycję tej imprezy zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. na 19. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach i 10. Międzynarodowym Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie.
Sławomir Iwański jest też autorem plakatów do indywidualnych wystaw swoich przyjaciół – łódzkich twórców: Włodzimierza Stelmaszczyka, Mikołaja Dawidziuka, Ryszarda Hungera. Najnowszy jego plakat towarzyszy ekspozycji rzeźb Zbigniewa Dudka w WSHE (luty-marzec 2007).

W każdym z tych projektów stara się wykreować najtrafniejszą wizualizację podejmowanego tematu za pomocą znaków typograficznych, umieszczanych na jednobarwnym, najczęściej czarnym tle. Lapidarność znaku plastycznego idzie u niego w parze z oszczędną kolorystyką, ograniczoną zazwyczaj do kolorów podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego, umiejętnie zestawianych z czernią i bielą. I choć trudno w to uwierzyć, wszystko to daje autorowi szerokie pole do eksperymentów, zwłaszcza z kompozycją. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że Iwański nie tyle maluje co konstruuje płaszczyznę swoich plakatów – w sposób niezwykle zdyscyplinowany i przemyślany, odwołując się do modernistycznych tradycji PWSSP (obecnej ASP) i jej patrona – Władysława Strzemińskiego np. sięgając po czcionki alfabetu konstruktywistycznego z 1932 roku, które jednak odpowiednio przekształca i w nowy sposób aranżuje.

Iwański nie szuka iluzji przestrzeni, skupia się raczej na poszukiwaniu właściwych relacji pionów i poziomów, badaniu odległości pomiędzy poszczególnymi znakami graficznymi, nie unikając eksponowania dużych, gładkich płaszczyzn tła. W efekcie jego plakaty są bardzo klarowne, oszczędne a przy tym niezwykle wyrafinowane. Ich zamierzona płaskość potęguje siłę artystycznej wypowiedzi. Wszystko to, połączone z dużym wyczuciem proporcji, składa się na prawdziwe laboratorium form Sławomira Iwańskiego – spadkobiercy łódzkiego konstruktywizmu. A jego twórczość wpisuje w najlepsze tradycje łódzkiej szkoły plakatu.

reprodukcje plakatów pochodzą z archiwum Sławomira Iwańskiego.

Wystawie towarzyszy katalog prac artysty.