nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

KASIA B. TURAJCZYK - Rozmowy z moim kosmosem na tematy różne

Galeria Forum

Rozmowy z moim kosmosem na tematy różne to wystawa, na której zostaną pokazane najnowsze prace Kasi, stanowiące kontynuacje rozpoczętych wcześniej cyklów. Artystka koncentruje się w nich na kilku aspektach. Jednym z nich jest umysł. Na cykl My Brain składają się abstrakcyjne prace, których charakterystycznym elementem są formy przypominające pajęczą sieć neuronów.Galeria Forum, Środmniejskie Forum Kultury, ul. Roosevelta 17. Wernisaż 19 listopada, godz. 19.00. Wystawa czynna do 3 grudnia, od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Uważam, że nasze istnienie na tej planecie jest nieistotne, bez znaczenia. Jesteśmy tutaj przelotnie i na krótko w stosunku do istnienia wszechświata. Dlatego uważam, że gdybyśmy nie traktowali siebie tak strasznie poważnie, to nasze krótkie istnienie, które jest nam dane, stałoby się o wiele bardziej strawne, przyjazne, łatwiejsze i bardziej szczęśliwsze dla każdego.

Kasia B. Turajczyk

W sztuce Kasi B. Turajczyk istotne miejsce zajmuje abstrakcja. W przypadku tej artystki jest ona gorąca, mieszcząca w sobie ogromne pokłady emocji, które wywołuje świat zewnętrzny. Każdy obraz jest pewnego rodzaju zdaniem wypowiedzianym przez Kasię, w którym literami są zarówno narzędzia malarskie: farby, linie, kolory oraz wszelkie elementy spoza artystycznego świata, które Kasia znajduje wokół siebie: mogą to być ziarna, trawy, warzywa, kamienie oraz przedmioty wytworzone przez człowieka jak wiersze, ale także zużyte płyty CD. Podstawą jest jednak zawsze malarstwo. Obrazom często towarzyszą wypowiedzi artystki, w których zawiera swoje inspiracje, przedstawia proces myślenia, pewną drogę mentalną, jaką przeszła tworząc obraz.

Rozmowy z moim kosmosem na tematy różne to wystawa, na której zostaną pokazane najnowsze prace Kasi, stanowiące kontynuacje rozpoczętych wcześniej cyklów. Artystka koncentruje się w nich na kilku aspektach. Jednym z nich jest umysł. Na cykl My Brain składają się abstrakcyjne prace, których charakterystycznym elementem są formy przypominające pajęczą sieć neuronów. Tytuły tych prac są bardzo osobiste, artystka dzieli się w nich wydarzeniami ze swojego życia, swymi obawami, słabościami, myślami.

Wprowadza odbiorców do swojego świata fantazji w ogromnych oczach, w których źrenicach ukryte są obrazy ze snów, marzeń, wspomnień. Trudno powiedzieć czy świat, który odbija się w tych pracach jest zwierciadłem duszy Kasi, która podobnie jak odważnie łączy w nich abstrakcję z malarstwem realistycznym, tak świat realny zestawia z fantastycznym.

Kasia nie pozostaje obojętna także na świat, który ją otacza w bardziej dosłownym znaczeniu. Efektem tego są collages z cyklu Devon, powstałe pod wpływem widoków, wśród których żyje. W pracach tych przekracza nie tylko malarskie środki wyrazu używając wielu pozaartystycznych elementów, ale także ramy obrazu oraz jego dwuwymiarowość, zbliżając się w nich do reliefu. Przeciwieństwem inspirowanej naturą serii Drzewa, która jest dość spokojna w nastroju jest cykl Metropolis – bardzo ekspresyjny, wręcz agresywny w swym wyrazie, bazujący na zestawieniu czerni z czerwienią i oranżem. Jest wypowiedzią na temat życia w wielkim mieście przepełnionym niepokojem wynikającym z samotności.

Poprzez swoje prace Kasia prowadzi nieustanny dialog ze sobą. Tematy są różne – czasem głęboko filozoficzne, dotyczące bytu, innym razem prozaiczne, wynikające z codziennych obserwacji otoczenia, zawsze jednak dotyczą świata, w którym żyje. Artystka z taką samą uwagą przygląda się realnej części jej życia, jak i wirtualnej, rozgrywającej się w jej umyśle, dlatego tak wiele miejsca zajmuje w jej twórczości elementy fantastyczne ( wszak fantazja jest częścią naszego życia – pisze). Być może także stąd wynika zamiłowanie do abstrakcji. W Rozmowach z moim kosmosem na tematy różne pozwala dołączyć do tych rozmów widzom. W czasie wernisażu w sposób dosłowny, ponieważ Kasia zaangażuje publiczność do tworzenia instalacji. Wtedy także będzie zobaczyć także video artystki Sensation of walking oraz filmy, w których Kasia Turajczyk koncentruje się na procesie tworzenia.

tekst: Karolina Jabłońska

fotografie prac: Kasia B. Turajczyk, z cyklu "My Brain".