nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

"Kolorowe międzywojnie" w Muzeum Miasta Łodzi

Prace kilkunastu znakomitych artystów z lat 1918-1939 można oglądać od 21 marca w Muzeum Miasta Łodzi. Wśród nich znaleźli się m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Mojżesz Kisling, Roman Kramsztyk, Eugeniusz Eibisch, Zbigniew Pronaszko, Wacław Borowski i Konstanty Mackiewicz. Wystawa potrwa do 14 czerwca. 22 marca o godz. 13.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi Monika Nowakowska.

Na tej kameralnej ekspozycji, tematycznie i stylistycznie dopowiadającej ofertę Galerii Mistrzów Polskich, zobaczymy 31 prac wypożyczonych od prywatnego kolekcjonera: głównie obrazy olejne, wzbogacone przykładami gwaszu, pasteli i sangwiny. Autorzy obrazów to wybitni polscy malarze, reprezentujący najważniejsze style i kierunki artystycznych poszukiwań lat 1918-1939, jak: Tymon Niesiołowski (nowy klasycyzm), Eugeniusz Eibisch (koloryzm), Alicja Halicka, Mojżesz Kisling, Roman Kramsztyk (postimpresjonizm z kręgu École de Paris), Zbigniew Pronaszko (formizm), Jan Gotard, Jan Wydra, Teresa Roszkowska (realizm Szkoły Warszawskiej, Bractwo Świętego Łukasza), Feliks Michał Wygrzywalski, Alfons Karpiński (nurt dekoracyjny). Na wystawie znajdą się również dzieła indywidualności wymykających się jednoznacznym klasyfikacjom, takich jak Tadeusz Makowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Ciekawostką są obrazy łódzkich malarzy: Wacława Borowskiego, Maurycego Mędrzyckiego i Konstantego Mackiewicza.

Łódzka prezentacja tego zbioru, obejmującego portrety, pejzaże, martwe natury, akt, sceny rodzajowe, jest wystawienniczym debiutem, a zarazem przyczynkiem do prowadzonych przez Muzeum badań nad lokalnym kolekcjonerstwem prywatnym. Tytuł wystawy: Kolorowe międzywojnie – odnosi się zaś do różnorodności stylistycznej i warsztatowej polskiego malarstwa oraz wielości kierunków jego poszukiwań z tego okresu. Dotyczy to zarówno sztuki powstającej na terenie odrodzonej II RP w środowiskach: warszawskim, krakowskim, wileńskim, zakopiańskim, jak i w Paryżu, gdzie w międzywojniu mieszkała znacząca grupa rodaków związanych ze środowiskiem École de Paris. Polscy artyści po I wojnie światowej aktywnie włączyli się w kształtowanie nowoczesności rezygnując z narodowej martyrologii na rzecz poszukiwania wartości uniwersalnych, ponadlokalnych czym wpisali się w rozwój sztuki europejskiej, a wielu z nich udało się wypracować oryginalny styl i zrobić międzynarodową karierę.

Po zakończeniu prezentacji w Łodzi wystawa będzie pokazywana w Muzeum Lubelskim w Lublinie od 19 czerwca do 23 sierpnia 2015 roku.

Monika Nowakowska – kurator wystawy.