nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

LOGO FOLIO - Katarzyna Witczak

Stacja Nowa Gdynia

10 maja - 4 czerwca, Stacja Nowa Gdynia, wernisaż godz. 12.00.

Katarzyna Witczak jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP (dyplom licencjacki w 2003 roku, magisterski w 2007, oba z wyróżnieniem i nagrodami), grafikiem-projektantem specjalizującym się w opracowywaniu identyfikacji wizualnych firm, instytucji, akcji społeczno-artystycznych i charytatywnych. Karierę zaczynała w latach 90. jako dizajner w agencjach wydawniczo-reklamowych, w latach 2004-2007 pracowała w AWR Wprost jako kierownik studia graficznego. Obecnie, nie związana z żadną agencją ani studiem projektowym, artystka działa indywidualnie – jako freelancerka – realizując autorskie projekty dla osób prywatnych, firm, instytucji kultury (m.in. współpracuje z Muzeum Sztuki w Łodzi), jest też dyrektorem artystycznym miesięcznika H2O Magazyn sportów wodnych i turystyki.

Jej plakaty pokazywane są na prestiżowych imprezach takich jak Międzynarodowe Biennale Plakatu w Wilanowie, Festiwal Plakatu w Krakowie, Salon Plakatu Polskiego w Wilanowie. Jednak jej największą pasją, jest projektowanie logotypów – znaków graficznych, kondensujących w sobie ideę danego przedsięwzięcia, działalności, marki w formie lapidarnego przekazu wizualnego. Logo przynależy do grafiki użytkowej, ma przemawiać do jak najszerszego kręgu odbiorców, dlatego powinno być łatwe do zapamiętania, oszczędne formalnie a przy tym wyrafinowane artystycznie, unikatowe i kojarzące się z daną marką, ideą, zamierzeniem. To coś na pograniczu sztuki i komercji – dlatego jest tak wielkim wyzwaniem dla artysty-grafika, wymagając od niego wielkiej wrażliwości estetycznej, intuicji i wyczucia rynku.

Kilkadziesiąt logotypów autorstwa Katarzyny Witczak, z lat 2003-2008, zostanie zaprezentowanych w dniach 10 maja - 4 czerwca w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu (ul. Sosnowa 1) na wystawie „LOGOFOLIO”. To efekt jej twórczych poszukiwań a zarazem konkretne projekty, niejednokrotnie wcielone w życie. Dopełnieniem wystawy będą plansze z opracowaniami wybranych identyfikacji wizualnych: od logo, przez wszelkie materiały użytkowe i reklamowe, a także plakaty budujące określoną jakość estetyczną – stanowiące część TYPOFOLIO. Wystawa jest zarazem wyjątkową okazją do obejrzenia w jednym miejscu takiej ilości i różnorodności logotypów – i zastanowieniu się, jak te znaki graficzne funkcjonują w naszej świadomości na co dzień, jak wpływają na postrzeganie rzeczy i zjawisk, na kształtowanie naszych gustów estetycznych.