nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

„Przemiany/Transformations” oraz “Skratch”

Galeria Manhattan

Projekt Przemiany / Transformations obejmuje serię zdarzeń tanecznych w wykonaniu tancerki butoh TO-EN we współpracy z muzykiem Marcinem Dymiterem. Anna Brałkowska, artystka, wybiera przestrzenie wychodzące poza tradycyjny obszar sceny, wpisując taniec w miejsca nietypowe takie jak: galerie, doliny, fabryki, przestrzeń uliczna, złomowiska.10 grudnia godz.19.00, Galeria Manhattan. Natomiast dzień póżniej, 11 grudnia, także o 19.00, Maciej Kurak dokona przekształcenia przestrzeni wystawienniczej Galerii Manhattan poprzez stworzenie w niej, w możliwie dużej skali, wnętrza warszawskiej galerii Lokal_30.

Projekt Przemiany / Transformations obejmuje serię zdarzeń tanecznych w wykonaniu tancerki butoh TO-EN we współpracy z muzykiem Marcinem Dymiterem. Artystka wybiera przestrzenie wychodzące poza tradycyjny obszar sceny, wpisując taniec w miejsca nietypowe takie jak: galerie, doliny, fabryki, przestrzeń uliczna, złomowiska.

Działania te wpisują się w realizowany od lat nurt programowy Galerii prezentujący ciekawe osobowości i zjawiska z różnych dziedzin sztuki oraz różnorodnych obszarów kulturowych, w tym przypadku chodzi o japońską sztukę współczesną i wywodzący się z niej taniec butoh. Dla Anny Brałkowskiej / TO-EN tancerki pracującej wiele lat ze szwedzką choreograf i tancerką butoh SU-EN, butoh to taniec, który wypływa z obecnego czasu, przestrzeni i miejsca i takim też będzie w Galerii Manhattan.

Anna Brałkowska / TO-EN o projekcie:
„Ciało tancerza butoh rodzi się wraz z przestrzenią. Dzięki niej ożywa
i chłonie rzeczywistość wytężonymi zmysłami. W ciele tancerza butoh
materie spotykają się, wypełniając ciało. Ciało konfrontuje materie i
ulega przemianie. Co wyniknie z tego spotkania? Jaką prawdę przyniosą
ze sobą materie?
Tak rodzi się taniec. W tym procesie materia nabiera symbolicznego
znaczenia. W konfrontacji z ciałem, staje się nośnikiem prawd o
człowieku, świecie.”
Taniec butoh powstał w Japonii pod koniec lat 50 ubiegłego stulecia.
Był odpowiedzią twórców na wszechobecność amerykańskiej kultury i
stylu życia. Choć jest formą nowoczesną jego źródła tkwią w rytuałach
i obrzędach Japonii. Czerpie inspiracje z rodzimej mitologii agrarnej,
ikonoklastycznego teatru Artauda i niemieckiego ekspresjonizmu. Butoh
to nie tylko taniec to filozofia życia , polegająca na otwarciu się
na naturę rozumianą jako siły drzemiące w głębi każdego z nas oraz
uświadomieniu sobie tych wewnętrznych źródeł.

W swoim najnowszym projekcie Maciej Kurak dokona przekształcenia przestrzeni wystawienniczej Galerii Manhattan poprzez stworzenie w niej, w możliwie dużej skali, wnętrza warszawskiej galerii Lokal_30. Łódzka realizacja będzie poprzedzona próbą przeniesienia wnętrza Galerii Manhattan w przestrzeń galerii Lokal_30.

Projekt “Skratch” to utopijne i zarazem ironiczne przedstawienie migracji idei pomiędzy miejscami sztuki. Zwraca on uwagę na zmienność, płynność idei I wartości w ponowoczesnym społeczeństwie. Twórczość Macieja Kuraka wnosi
zupełnie nową jakość do dotychczas postrzeganych i doświadczanych przez artystów przestrzeni. W 2005 r zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Narodową Galerię Sztuki „Zachęta” dla najciekawszego artysty młodego pokolenia, a w 2009 r otrzymał Paszport Polityki. Praca Macieja Kuraka to realizacja zamierzeń Galerii Manhattan sprzed dwóch lat. Powstała ona dzięki współpracy z galerią Lokal_30 w Warszawie.