powrót
Kilka papierorowych obiektów...
Anna Leśniak
Swoją wystawę w Galerii Opus Małgorzata Antoszewska Moneta zatytułowała lekko i bezpretensjonalnie – „Kilka papierowych obiektów”. Zestawienie słów papier i obiekt wywołuje pewien dysonans.Galeria Opus. 13.04.2007 - 10.05.2007, ul. Łąkowa 29.
Swoją wystawę w Galerii Opus Małgorzata Antoszewska Moneta zatytułowała lekko i bezpretensjonalnie – „Kilka papierowych obiektów”. Zestawienie słów papier i obiekt wywołuje pewien dysonans. Papier kojarzy się z ulotnością, czymś efemerycznym, szkicem, na podstawie którego ma dopiero powstać – „dzieło sztuki”. Obiekt zazwyczaj jest trwały, solidny i namacalny.
Sztuka Małgorzaty Antoszewskiej Monety oscyluje na granicy tego, co materialne. Jej prace fizycznie istnieją, jednak wyrażają stan przemiany a nawet zanikania materii. Jej „obiekty” jakby rozpływają się w powietrzu. Trudno powiedzieć czy mają więcej wspólnego z kartką papieru czy ze zwiewną, lekką tkaniną.
To twórczość bardzo delikatna, poetycka, ma wiele wspólnego z kulturą wschodu, widać w niej fascynacje sztuką Japonii – kraju, w którym artystka przebywała w ramach stypendium. Poznawała tam tajniki papieru czerpanego.
Artystka zapytana o to, co dla niej jest szczególnie ważne w procesie twórczym odpowiedziała, że bliskie jest jej dążenie do doskonałości, jednak jednocześnie obawia się jej, woli cofnąć się o krok. Ceni w swojej sztuce rolę przypadku, ale uważnie obserwuje moment, w którym powinna zaingerować w to, co powstaje.
Na wystawie można obejrzeć również odbitki graficzne, powstałe na bardzo delikatnym papierze, w których wykorzystano fotografię. To zdjęcia jakby wyjęte ze starych albumów, ze wspomnień. Postacie, które się na nich pojawiają przesłania lekka mgła. Czasami widać tylko ludzkie cienie, jeszcze bardziej efemeryczne niż materiał na którym zostały ukazane.
To prace raczej monochromatyczne, jednak z bogatą fakturą. Wystawą Antoszewskiej Monety z pewnością zachwycą się odbiorcy poszukujący w sztuce piękna, perfekcyjnego warsztatu i zapomnienia o aktualnej rzeczywistości.
Małgorzata Antoszewska- Moneta
- studia w PWSSP im. Wł. Strzemińskiego, dyplom 1995 r.
- staż artystyczny w pracowni papieru Washi Isao Nakamury, Japonia,1991/1992
- stypendium ArsLinkn, NJ USA 1998 r.
- udział w ponad trzydziestu wystawach polskich i międzynarodowych,
- prace w zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce i na świecie
|