nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Z cyklu - Łódzki Gość . Ludzie Pasje Miasto - spotkanie z p. Jerzym Neugebaurem

Muzeum Historii Miasta Łodzi

15 maja (piątek), godz. 18.00, kawiarnia muzealna retro CAFE przy ulicy Ogrodowej 15

Gościem najbliższego spotkania zatytułowanego -Zatrzymane w czasie będzie Jerzy Neugebauer _ artysta, fotografik., którego prace można oglądać w Muzeum Historii Miasta Łodzi do 17 maja 2009.

Cykl spotkań Łódzki Gość. Ludzie Pasje Miasto ma na celu przybliżenie łodzianom historii ich miasta poprzez osoby, miejsca, wydarzenia dziś mało już znane. Do udziału w spotkaniach zapraszani są ludzie w szczególny sposób związani z Łodzią, która stała się ich życiową pasją. Opowiadają o niej poprzez swoją pracę, twórczość, zainteresowania.

Spotkania prowadzone są przez dr Ingę Kuźmę z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ oraz Katarzynę Kuropatwę z Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Jerzy Neugebauer _ artysta fotografik, członek Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii (przyjęty w 1956 roku razem z pisarzem Jerzym Kosińskim), członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Federation Internationale De l'Art. Photographique. Wyróżniony medalem na V Łódzkiej Wiośnie Artystycznej, pierwszą nagrodą na Międzynarodowym Triennale Fotografii Teatralnej w Jugosławii, dwukrotnie uhonorowany Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Był uczestnikiem krajowych i międzynarodowych wystaw fotograficznych, m.in. wystawa zbiorowa Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, wystawy indywidualne: Impresje Baletowe, Portrety ludzi kultury. Teatrem zajmował się nieprzerwanie od 1956 roku. Współpracował ze wszystkimi teatrami w Łodzi; Wielkim, Nowym, Powszechnym, Jaracza. Najlepiej wspomina współpracę z Kazimierzem Dejmkiem, który dawał mu olbrzymie możliwości kreacji i do fotografii przywiązywał dużą wagę. Jerzy Neugebauer twierdzi, że dzięki Dejmkowi ukształtował się jego pogląd na fotografię teatralną, uważa, że powinno się rejestrować ułamki sekund, które dopiero mówią o całości.

Wstęp jest wolny