powrót
NOC MUZEÓW
z 17 na 18 maja do godziny 01.00.
Program:
MIEJSKA GALERIA SZTUKI:
I. OŚRODEK PROPAGANDY SZTUKI
(ul. Sienkiewicza 44)
Finisaż wystawy "Sławomir Marzec. Wokół widzialności – obrazy, rysunki, instalacje, filmy".
Atrakcje:1.Kiermasz wydawnictw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi oraz projekcje filmów o sztuce.
II. GALERIA WILLA
(ul. Wólczańska 31)
"Schmuck 2008. Międzynarodowa Wystawa Biżuterii Artystycznej"
zorganizowana przez Handwerkskammer für München und Obernbayern.
Atrakcje: Pokaz biżuterii artystycznej studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, pejzaże morskie i portrety Eugeniusza Hanamana (I pietro) oraz pokaz filmów o łódzkich twórcach współczesnej fotografii artystycznej (m. in. Eugeniusz Haneman, Wiesław Maciejewski).
MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK
"Z przeszłości w przyszłość".
W zbiorach Muzeum znajdują się niepowtarzalne zdjęcia z różnych okresów. Szczególną uwagę zwracają odbitki ze szklanych negatywów z 1898 r. oraz zdjęcia wykonane w tych samych miejscach 100 lat później. W zbiorach są także nastawniki, kolekcje biletów komunikacji miejskiej od XIX wieku do czasów współczesnych, elementy wyposażenia tramwajów, archiwalne numery „Tramwajarza Łódzkiego", tablice tramwajowe, mapy i plany ulic i wiele innych cennych przedmiotów. Jest też dział poświęcony autobusom.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE
1. Wystawa lalek z filmu „Piotruś i wilk” z Wytwórni filmów „Semafor”, który otrzymał Oskara za animację oraz lalka Gagatek animowana przez Romana Polańskiego w 1959r w Krakowie w teatrze lalkowym „Groteska”.
2. Zdjęcia z północnego Tybetu oraz z Lhassy stolicy Tybetu i okolic - wystawa czasowa.
3. „Pieniądz na ziemiach Polskich” - stała wystawa numizmatyczna.
4. „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć” - stała wystawa etnograficzna.
5. „Łęczycka chusta kamelowa” - mała wystawa z z wystawy i warsztatów tegorocznych wydarzeń muzealnych.
6. Wystawa prac Grzegorza Kwiecińskiego z okazji 30-lecia TEATRU OGNIA I PAPIERU, ogniem malowane z cyklu plastycznego PIEKŁO I NIEBO.
Specjalnie na Moc Muzeów przygotowane zostały:
1. „Bajka Samograjka” Jana Brzechwy - spektakl dla dzieci w wykonaniu TEATRU MALUTKIEGO – Małgorzatę Wolańską i Marię Sowińską z teatru ARLEKIN
godz. 19.00 - spektakl trwa godzinę, dzieci otrzymają jako niespodziankę watę cukrową.
2. Występ zespołu tybetańskiego „Śnieżne Lwy”.
godz. 21.00 (scena przed Muzeum)
3. Loteria Nocy Muzeów - losy wybierze modelka (stylizowana przez Danutę Holeksy) przedstawiająca Noc Muzeów; będzie przechadzać się po Muzeum i po Placu Wolności.
godz. 22.00
4. Bicie okolicznościowej pamiątkowej monetki.
5. Tradycyjny pokaz sztucznych ogni.
godz. 23.00
MUZEUM FABRYKI
Prezentacja zbiorów Muzeum Regionalnego w Brzezinach.
Odtworzony zostanie XIX-wieczny warsztat krawiecki ze wszystkimi elementami używanymi niegdyś przez mistrzów igły. Zaprezentowane będą również duże sprzęty szwalnicze i włókiennicze. Będzie można obejrzeć zbiór żelazek oraz kolekcję XIX wiecznych maszyn do szycia. W muzeum zostaną przypomniane warunki jakie panowały w fabryce: "zapachy fabryki" i huk krosien.
Nocy Muzeów towarzyszyć będzie pokaz archiwalnych filmów o Łodzi.
Na zwiedzających czekają niespodzianki.
MUZEUM HISTORII FARMACJI
Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających - wejścia grupowe o pełnych godzinach.
W ramach Nocy Muzeów zaprezentowane zostaną pokazy wytwarzania leków według starych receptur.
MUZEUM HISTORII MIASTA ŁODZI
1. "Noc z Reymontem".
Mało znane fakty z twórczości i życia Władysława Reymonta przedstawi Marcel Szytenchelm z aktorami Studia Teatralnego „Słup”.
2. Zwiedzanie ogrodu, pałacowych wnętrz i ekspozycji prezentujących sylwetki Wielkich Łodzian: Władysława Stanisława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Artura Rubinsteina i Aleksandra Tansmana.
Noc Muzeów odbywać się będzie o każdej pełnej godzinie między 18.00, a 23.00 i rozpoczynać się będzie spotkaniem z duchem Władysława Reymonta.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum od 5 maja - ilość ograniczona.
MUZEUM KINEMATOGRAFII
1. Wystawa fotografii Ludovica De Vita, Janusza Połoma i Patrycji Orzechowskiej.
Fotografiom towarzyszyć będą instalacje wizualno – dźwiękowe.
Ludovic De Vita - francuski twórca multimedialny (malarz, fotograf, pracuje także w technikach cyfrowych i wideo). Pokaże prace z cyklu „blue/room”, w których obraz jest zakłócony, poruszony lub składający się z kilku nakładających się na siebie zdjęć. Dopełni je ścieżką dźwiękową z filmów Jean-Luc-Godarda: „Numéro 2”, „Pierrot le fou” i „Le mépris” oraz obrazami rzutowanymi z wideo projektora, ściśle związanymi z dźwiękiem.
Janusz Połom – absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej. Na ekspozycji w muzeum zaprezentuje cykl ascetycznych fotografii „Zaśnieżone pola”, przywodzących na myśl unieruchomione kadry filmowe. Pokaże je również (z rzutnika DVD) w formie ruchomej.
Patrycja Orzechowska – absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Tworzy oryginalne i bardzo atrakcyjne wizualnie fotografie (o charakterze malarsko - graficznym) odwołujące się do estetyki filmowej. Jest także projektantką wielu okładek książkowych. W muzeum zaprezentuje serię prac przedstawiających słynne filmowe pary.
2. „Pola Negri Legenda kina”.
Wielka biograficzna retrospektywna ekspozycja, obejmuje całą galerię w podziemiach i część zabytkową muzeum. Ekspozycja obejmuje m.in. unikatowy zbiór pocztówek, zdjęć, werków, fotosów, programów filmowych i plakatów.
3. Pokazy filmowe w kinie „Kinematograf” :
„60 lat polskiej animacji” - obrazy filmowe Zbigniewa Rybczyńskiego, Piotra Dumały, Daniela Szczechury, Marka Skrobeckiego, Zbigniewa Koteckiego i in.
4. Koncert (małe formy muzyczne inspirowane obrazami filmowymi) w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi.
godz. 18.00 - 20.00
MUZEUM PRZYRODNICZE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
Na szczególną uwagę zasługują kolekcja ptaków krajowych i rzadko spotykany w muzeach przyrodniczych w kraju bogaty zbiór szkieletów. Muzeum szczyci się także posiadaniem dużej kolekcji owadów, zwłaszcza motyli. Obecnie proponujemy zobaczenie dwóch wystaw tematycznych. Na wystawie stałej zatytułowanej „Sieć życia- zróżnicowanie form w królestwie zwierząt” warto zwrócić uwagę na szereg gatunków rzadko prezentowanych na wystawach krajowych oraz na dużą różnorodność i znakomitą jakość spreparowanych okazów. Z kolei aktualna wystawa czasowa przedstawia świat Antarktyki ukazany w oparciu o zbiory z wypraw polarnych pracowników naszej uczelni.
MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
"Na granicy światów"
1. Pokaz czterech filmów Katarzyny Kozyry z projektu "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością": Koszmar, Koncert na fasadzie, Diva-reinkarnacja, Zimowa opowieść.
godz. 18.00 – 01.00 w pętli
2. Autoseans spirytystyczny – możliwość wykonania autoportretu wielokrotnego w specjalnie przygotowanym boxie. Na ścianach opisy oraz powiększenia autoportretów wielokrotnych, portrety Witkacego, autoportret Grużewskiego
godz. 18.30 - 20.00 / 21.30 - 22.30 (100 miejsc - limitowane)
3. Pokaz filmów Andrzeja Dudka Durera ze zbiorów muzeum (Transmutation II lub Trans Trip I i II).
godz. 18.00 – 01.00 w pętli
4. Pokaz filmu Angelus na wolnym powietrzu.
godz. 20.30 – 22.15 – pierwszy seans; 23.00 – 00.45 – drugi seans (dziedziniec)
5. Catering.
godz. 18.00 - 01.00 (dziedziniec)
6. Ekspozycja „III SZKIC” - oprowadzenie kuratorskie.
godz. 18.30 - 19.30; 21.00 - 22.00
Specjalnie na Moc Muzeów przygotowane zostały:
1. "W sztuce marzenia stają się rzeczywistością" – pokaz wybranych filmów ze słynnego projektu pod tym samym tytułem, zrealizowanego przez Katarzynę Kozyrę w latach 2003–2006. Rejestracje performensów i filmy opisują żmudny proces przekraczania ograniczeń własnej osobowości , wchodzenia pod pretekstem sztuki. w odmienne stany i role.
godz. 18.00 - 01.00
2. "Transmutation" – przegląd filmów Andrzeja Dudka-Dürera ze zbiorów Muzeum Sztuki. Andrzej Dudek-Dürer, zajmujący się fotografią, grafiką, także komputerową, sztuką wideo, performens i muzyką, postrzega twórczość jako postawę życiową i drogę do doświadczeń transcendentnych. Artysta wierzy, że jest inkarnacją słynnego niemieckiego twórcy renesansowego – Albrechta Dürera.
godz. 18.00 - 01.00
3. "Autoseans spirytystyczny" – możliwość wykonania własnego autoportretu wielokrotnego. Liczba miejsc ograniczona. Idea wykonywania fotografii odbicia lustrzanego wywodziła się z kręgu kultury popularnej. Powstające zdjęcie daje efekt, w którym fotografowany i jego odbicia-sobowtóry zasiadają niby wokół stołu. Na początku XX wieku, tego typu „zabawa fotograficzna” pociągała wielu artystów, w tym polskich Stanisława Ignacego Witkiewicza i Wacława Szpakowskiego, których zdjęcia będzie można zobaczyć w Muzeum.
godz. 18.30 - 20.00; 21.30 - 22.30
4. "Angelus" – plenerowa projekcja filmu Lecha Majewskiego, inspirowanego fenomenem Janowskiej Gminy Okultystycznej. Istniejąca od lat 30. XX wieku Grupa Janowska zrzeszała twórców-amatorów z Janowa Śląskiego hołdujących malarstwu metafizycznemu, postrzeganemu jako forma posłannictwa duchowego. Do grupy tej należał m.in. znany malarz-prymitywista Teofil Ociepka.
godz. 20.30; 23.00
5. "Kolekcja sztuki XX i XXI wieku. Szkic 3": Poza zasadą rzeczywistości – oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Ekspozycja ta jest trzecim i ostatnim ze szkiców do kolekcji Muzeum Sztuki, która będzie eksponowana na stałe w nowym budynku. Kuratorzy poszczególnych odsłon poddają refleksji dotychczasowe sposoby pokazywania i interpretowania zbiorów Muzeum. Szkic ostatni poświęcony jest związkom sztuki i psychoanalizy.
godz. 19.00; 21.00
MUZEUM KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ
godz. 18.00 - 01.00
1. Koncert muzyki etnicznej w wykonaniu 4 osobowego zespołu KAPALA.
Koncert zespołu KAPALA rozpocznie się około godz. 18.00 przy ognisku w parku otaczającym muzeum. Muzyka zespołu powstaje na bazie etnicznych i współczesnych inspiracji. Jej ekspresyjność balansuje między intensywnym brzmieniem bębnów a mistyczną subtelnością fletów, tybetańskich mis i alikwotów.
2. Wystawa książek Correspondance des Arts.
Wystawa książek Correspondance des Arts prezentuje stała kolekcję muzealną, która liczy 22 książki artystyczne oraz wiele druków specjalnych: zaproszeń, kart, katalogów, kalendarzy, dyplomów, druków bibliofilskich różnego rodzaju. Po raz pierwszy pokazana zostanie najnowsza książka CdA: KORESPONDENCJA W SPRAWIE...
3. Wystawa fotografii otwarta poprzedniego dnia w ramach NOC ART.
16 maja (piątek) odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej OSTATNIE MIEJSCE w ramach cyklu NOC ART. W wystawie o charakterze „offowym” w stosunku do odbywającego się równolegle FOTO FESTIWALU weźmie udział ponad 20 artystów. Ich prace będą dostępne do oglądania podczas NOCY MUZEÓW.
4. Pokaz ręcznego czerpania papieru oraz odlewania czcionek i druku typograficznego.
Muzeum zaprosiło kilku artystów uprawiających sztukę papieru do zorganizowania plenerowego pokazu czerpania i formowania papieru. Pokaz odbędzie się w parku od godz. 18.00 do godz. 20.00. W budynku muzeum odbywać się będzie pokaz odlewania czcionek na urządzeniu MONOTYPE przez Johna Cornelisse z Holandii oraz drukowania typograficznego przez Janusza Tryzno i Martyna Kramka.
ŁÓDŹ ART CENTER I FABRYKA SZTUKI
godz.21.00 - 01.00
1. MADE IN CHINA
CHINA PHOTO – Współczesna chińska fotografia.
Program Główny 7. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii – wystawa CHINA PHOTO – to przegląd najciekawszych zjawisk we współczesnej fotografii chińskiej. Na wystawę, której kuratorem jest Thomas Kellner (Niemcy) złożą się prace dziesięciu chińskich artystów.
WESTERN EYE ON EAST - Fotograficzna opowieść o współczesnych Chinach.
„Western Eye on East” (w dosłownym tłumaczeniu „Wschód widziany okiem Zachodu”) to zbiorowa wystawa artystów pochodzących z kręgu kulturowego określanego „cywilizacją Zachodu”, którzy zafascynowani Chinami postanowili szukać swoich inspiracji właśnie w dokumentowaniu tamtej rzeczywistości.
Chiny rozwijają się najszybciej na świecie, niemalże pod każdym względem - społecznym, ekonomicznym, demograficznym i technologicznym. Sami Chińczycy nie nadążają nad tymi zmianami i obawiają się wielu zagrożeń wynikających z drastycznych i nieopanowanych przemian. Wystawa jest opowieścią o tym jak tradycja i kultura zdarza się z nowoczesną, dynamiczną globalną rzeczywistością. Będziemy również świadkami wielu osobistych historii, pokazujących mikroświat ludzi mieszkających w tym azjatyckim imperium. Na wystawę, której kuratorem jest Krzysztof Candrowicz złożą się prace dziewięciu artystów.
Wystawy Grand Prix FOTOFESTIWALU 2008.
W tej części festiwalu jak co roku zaprezentujemy wystawy zgłaszane przez cały rok na Fotofestiwal. Spośród ponad czterystu propozycji jury kuratorskie wybrało wystawy dziesięciu twórców z całego świata. Najlepsza wystawa zostanie uhonorowana statuetką Grand Prix Fotofestiwalu 2008.
2. SPEKTAKL TEATRU CHOREA – Śpiewy Eurypidesa (godz. 24.00).
Spektakl „Śpiewy Eurypidesa” jest drugim etapem pracy Chorei nad Bachantkami Eurypidesa, po „Bakkusie” zrealizowanym we współpracy z walijską grupą tańca współczesnego Earthfall w 2006, gdzie tematem był niechciany, cierpiący i bezwzględny zarazem bóg/człowiek, szukający rewanżu we współczesnym świecie. W „Śpiewach..” tematem są kobiety – bachantki, które w zbiorowym uniesieniu sięgają do tego, co w człowieku najbardziej intymne i skrywane, ale w religijnej czy dewocyjnej ekstazie może być groźne i prowadzić do zbrodni zarówno 2500 lat temu jak i dziś. Spektakl jest muzycznym i ruchowym przetransponowaniem chórów z Bachantek poprzez gest, pieśń i taniec ku współczesności. Jest szukaniem nowego języka znaczeń i komunikacji ze światem. Współczesna chorea – jedność śpiewu, gestu i słowa. Tekst antycznej greki zderza się z świetnym polskim tłumaczeniem Łanowskiego, muzyka dzisiejsza z bachicznym akordem starożytności.
3. Pokaz slajdów - przez cały czas trwania Nocy Muzeów.
CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W BIAŁEJ FABRYCE
1. Narzędzia i maszyny włókiennicze ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa - wystawa.
2. II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Środowiska Wybrzeża Gdańskiego:
Barbara Polkowska-Ugwu „Zapis”,
Agata Zielińska-Głowacka „Ślady-Myśli”,
Z Pracowni Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – prof. Włodzimierz Cygan, studenci i absolwenci.
II Triennale zaliczone było jako wystawa towarzysząca 12 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2007 , dwie indywidualne prezentacje twórczych postaw artystek z Wybrzeża zajmujących się tkaniną unikatową, a także dokonania twórcze laureata Grand Prix 12 edycji Triennale w Łodzi Włodzimierza Cygana, który jest wykładowcą i pracuje ze studentami a gdańskiej ASP - wystawa ukazuje prace młodych adeptów sztuki włókna.
3. „Górska 2” Wystawa prac Krystyny Nadratowskiej-Górskiej i Małgorzaty Górskiej.
Wystawa prezentuje prace prof. Krystyny Nadratowskiej-Górskiej (kierownik Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej w ASP w Łodzi), artystka zajmuje się tkaniną unikatową, przemysłową i sztuką papieru; Małgorzata Górska jest absolwentką łódzkie ASP a obecnie asystentką w Pracowni Działań Multimedialnych na Wydziale Edukacji Wizualnej, twórczość w zakresie rysunku, instalacji, animacji i obrazu wideo.
4. „Było i nie minęło" - prace uczniów Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu z okazji 60 lecia istnienia szkoły.
Prezentacja około 70 tkanin i 10 elementów stroju, projektowanych i wykonanych na krosnach ręcznych i mechanicznych przez uczniów w szkole i pod kierunkiem prowadzących zajęcia.
5. „Magia splotu i koloru”. 25 lat pracy artystycznej i dydaktycznej Ewy i Włodzimierza Dominiaków.
Absolwenci łódzkiej ASP, pracowni prof.Antoniego Starczewskiego; w pracy twórczej zajmują się tkaniną unikatową stosując różne techniki i surowce, jednak najchętniej korzystają z techniki tradycyjnej – nicielnicowej i żakardowej, wystawa ukazuje 30 tkanin unikatowych i 20 miniatur tkackich.
Podróżowanie między muzeami ułatwi specjalna linia MPK w godzinach 18.00 - 01.00.
Wstęp do wszystkich placówek wolny.
|