powrót
Szczęśliwa 13 - relacja z konkursu Oblicza Łodzi
Anka Lesniak
W tym roku po raz 13 rozstrzygnięto konkurs Oblicza Łodzi. Wystawę pokonkursową można oglądać do 11 maja w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury. Tegoroczna edycja zaskoczyła jury dużą ilością prac i poziomem wykonania. „W poprzednim roku apelowaliśmy o poważniejsze i rzetelniejsze podejście do tematu i do techniki, w jakiej prace są prezentowane. W tym roku widać tego efekty” - mówi Izabela Zielińska artystka-fotograficzka, przewodnicząca jury.
Na konkurs napłynęło 120 prac. Tylko 48 z nich po burzliwych obradach jury zostało zakwalifikowanych do wystawy. Oceniane były dwóch kategoriach tematycznych „Reportaż” i „Impresja” oraz w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodsi nadsyłali prace w kategorii do lat 15. W tej kategorii wykazać mogli się gimnazjaliści. Tolek Patora - jeden z jurorów wyraził uznanie dla autorów zdjęć w tej kategorii. Młodzi fotograficy wykazali się świeżością w podejściu do tematu, odwagą i skłonnością do eksperymentowania. Kolejna kategoria 15-19 obejmowała prace uczniów szkół średnich, ostatnia - od lat 19 przeznaczona jest dla dorosłych amatorów fotografii, w tym również studentów szkół artystycznych. W konkursie nie mogą brać udziału osoby zajmujące się profesjonalnie fotografią, ani absolwenci szkół fotograficznych.
W każdej kategorii przyznawana była nagroda główna. Oprócz nagród jury przyznało jeszcze osiem wyróżnień. Na pytanie, jakie były kryteria w oceny prac odpowiada Izabela Zielińska.
„W zależności od kategorii kierowaliśmy się np przy zestawach reportażowych spójnością tematu, spójnością wykonania, podejściem do walorów technicznych fotografii oraz pomysłowością, twórczym i kreatywnym nastawieniem do reportażu. W impresji szukaliśmy wartości wizualnych, osobistego podejścia autora do tematu, dopatrywaliśmy się osobistych przeżyć autora.
Sławek Grzanek – juror konkursu, prezes ŁTF zapytany o techniki fotograficzne, które można było obejrzeć na wystawie, zwrócił uwagę, że brakuje tu tradycyjnych technik. Zdjęcia są opracowywane cyfrowo np. fotografie imitujące technikę sepii. Aparaty cyfrowe otwierają nowe możliwości, czynią fotografię jeszcze bardziej egalitarną i dostępną, odciążają autora zdjęć od żmudnych godzin spędzonych w ciemni, dają możliwość korekty w programie do obróbki zdjęć. Łatwość fotografowania jednak jak zauważa Tolek Patora nie sprzyja często poziomowi zdjęć. Dobry aparat nie zastąpi intelektu i wrażliwości, a ilość wykonanych zdjęć nie koniecznie przekłada się na jakość.
Twórcy amatorzy nie często mają okazję uczestniczyć w rozmowach z profesjonalistami na temat swoich prób. Z tego względu jury apeluje o staranność wykonania, dbałość o jakość i dobrą rozdzielczość fotografii. W tym roku zdarzyło się tak, że zdjęcie, które zgodnie wszyscy członkowie jury w liczbie 6 uznali za najlepsze pod względem pomysłu, nie spełniło warunków technicznych.
Na wystawie, mimo iż dominuje fotografia cyfrowa nie znajdziemy zdjęć przekształconych komputerowo w znaczny sposób. Jak zauważa jednak Tolek Patora z pewnością takie zdjęcia się pojawią, a bardzo trudno jest oceniać zdjęcie opracowywane i przekształcane za pomocą programów komputerowych z tym zarejestrowanym na matrycy aparatu.
Konkurs oprócz promocji twórców zajmujących się nieprofesjonalnie fotografią ma na celu promocje miasta Łodzi, jej różnorodności kulturowej, architektonicznej, przeszłości i tradycji. Pokazuje również Łódź teraźniejszą, zachodzące w niej zmiany a także wizję Łodzi przyszłości. Oblicza Łodzi z roku na rok coraz bardziej popularne, na trwałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Łodzi – mówi Mateusz Błażejewski, od kilku lat kurator konkursu.
Lista laureatów konkursu
NAGRODA PIERWSZA w kategorii REPORTAŻ (do lat 15):
Joanna Glinkowska za zestaw pt. „Będzie, było”
WYRÓŻNIENIE w kategorii REPORTAŻ (do lat 15):
Natalia Lipińska za zestaw pt. „Okno duszy”
NAGRODA PIERWSZA w kategorii IMPRESJA (do lat 15):
Olga Grochowska za pracę pt. „W ciemności”
WYRÓŻNIENIE w kategorii IMPRESJA (do lat 15):
Maciej Sitek za pracę pt. „Coraz nowocześniej”
NAGRODA PIERWSZA w kategorii REPORTAŻ (do lat 19):
Katarzyna Woźniak za pracę pt. „Park staromiejski”
WYRÓŻNIENIE w kategorii REPORTAŻ (do lat 19):
Grzegorz Wróblewski za zestaw pt. „Manufaktura Nocą”
WYRÓŻNIENIE w kategorii IMPRESJA (do lat 19):
Katarzyna Woźniak za pracę pt. „Po prostu Piotrkowska”
WYRÓŻNIENIE w kategorii IMPRESJA (do lat 19):
Mateusz Matliński za pracę pt. „Nastroje”
NAGRODA PIERWSZA w kategorii REPORTAŻ (powyżej lat 19):
Andrzej Niewiadomski za zestaw pt. „Cisza i przestrzeń”
WYRÓŻNIENIE w kategorii REPORTAŻ (powyżej lat 19):
Żaneta Danielak za zestaw pt.”Śladem historii”
NAGRODA PIERWSZA w kategorii IMPRESJA (powyżej lat 19):
Dominika Wajberg za pracę pt. „Wzniesienia łódzkie”
WYRÓŻNIENIE w kategorii IMPRESJA (powyżej 19 lat):
Krzysztof Ozga za pracę pt. „Deszczem malowane”
WYRÓŻNIENIE w kategorii IMPRESJA (powyżej lat 19):
Witek Kurowski za pracę pt. „Siłacze”
|