nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

OBLICZA ŁODZI WCZORAJ I DZIŚ

O kulisach organizacyjnych, historii oraz planach na przyszłość dotyczących Konkursu Fotograficznego „Oblicza Łodzi” dla portalu Łódź-art opowiada Mateusz Błażejewski - komisarz konkursu.

Konkurs Oblicza Łodzi został rozstrzygnięty, wystawa jak zawsze zaprezentowana u organizatora w Bałuckim Ośrodku Kultury RONDO, w Galerii Promocji Młodych. Która to już edycja konkursu?

W tym roku, w 2010 odbyła się czternasta edycja Konkursu Fotograficznego „Oblicza Łodzi”, którego organizatorem od samego początku jest Bałucki Ośrodek Kultury RONDO i tak jak zawsze wystawa pokonkursowa, wernisaż, rozstrzygnięcie odbywa się w siedzibie organizatora w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury RONDO, przy ul. Limanowskiego 166.

Oblicza Łodzi mają już za sobą sporą historię. Czy możesz opowiedzieć o początkach tej imprezy? Czy to była twoja inicjatywa? Czy przejąłeś jej prowadzenie po innym komisarzu? Jak ewoluował‚ konkurs od swoich początków do teraźniejszości?

„Oblicza Łodzi” organizowane są od kilkunastu, dokładnie od czternastu lat. Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu był pan Marek Wyrwicz. Konkurs od samego początku, z założenia skierowany był do amatorów – i tak jest aż do dzisiaj. Ja przejąłem prowadzenie tego konkursu w 2001 roku i staram się od samego początku mojej pracy w Bałuckim Ośrodku Kultury, od tych kilku lat rozwijać ten projekt.

Jest to konkurs wyjątkowy, prace laureatów z poprzednich edycji od kilku lat nie wędrują do szuflady, lecz pokazywane są w różnych częściach i miejscach naszego miasta. Były eksponowane jako wystawa towarzysząca, przez kilka lat podczas trwania Międzynarodowych Targów Film Video Foto, są cykliczną wystawą prezentowaną w Centrum Fotografii FOKAL, były także prezentowane w Centrach Handlowych np. ABC, Manufaktura, a także na początku tego roku w Porcie Lotniczym Łódź im. Władysława Reymonta.

To faktycznie imponująca ilość prezentacji. Czy masz jeszcze jakieś nowe pomysły na promocję tego konkursu?

Na kolejne lata mam kilka pomysłów. Mogę zdradzić, że przygotowując już przyszłoroczną jubileuszową XV edycję tego Konkursu planujemy rozpoczęcie uroczystą wystawą w Łódzkim Klubie Nauczyciela, a później cyklicznie w innych miejscach na terenie Łodzi.Konkurs zmienia się i rozwija bardzo dynamicznie, teraz ma już swoją oficjalną stronę internetową na którą serdecznie zapraszam – www.obliczalodzi.pl Oczywiście strona cały czas jest w formie rozwijania, kształtowania i uzupełniania. Powstanie tam też archiwum oraz obszerna galeria zdjęć ilustrująca poprzednie edycje, a także część poświęcona zapowiedziom XV edycji konkursu. Cieszę się także, że po wielu artykułach na kulturalno-fotograficznych portalach internetowych, po kilku artykułach prasowych, po spotkaniach oraz audycjach radiowych i telewizyjnych Konkurs Fotograficzny "Oblicza Łodzi", zyskał wśród wielu osób rangę i miano najważniejszego projektu fotograficznego dla amatorów. To bardzo cieszy, ale jednocześnie zobowiązuje do rozwijania, rozszerzania i ulepszania kwestii organizacyjnych konkursu, pozyskiwania sponsorów, nagród, zachęcania do pomocy i zaangżowania Urzędu Miasta Łodzi. Przy przyszłorocznej XV edycji marzy nam się wydanie katalogu, folderu, a może wydawnictwa albumowego ukazującego dorobek fotograficzny autorów prac biorących udział w Konkursie.

Regulamin konkursu zakłada, że mogą brać w nim udział amatorzy. To takie trochę anachroniczne określenie, pod którym nie wiadomo co się kryje, bo zauważyłam, że studenci ASP, którzy nadsyłają prace na konkurs są traktowani jako amatorzy. Kryterium jest tu brak dyplomu ukończenia uczelni. Czy dużo studentów artystycznych uczelni nadsyła swoje prace? Jakie szanse mają z nimi osoby, które nie otarły się o edukację w zakresie fotografii?

Podkreślam, że jest to Konkurs Fotograficzny dla osób, które zawodowo nie zajmują się fotografią. Cieszy mnie jednak fakt, że stwarza on także możliwość profesjonalnego debiutu w świecie fotografii. Zauważyliśmy duże zainteresowanie udziałem w Konkursie studentów łódzkich uczelni artystycznych. Oczywiście osoby, które nie otarły się o edukację w zakresie fotografii także mają dużą szansę zaistnienia ze swoimi pracami i zdobycia nagród. Konkurs to możliwość konfrontacji swoich prac z innymi autorami, jurorami. Udział w nim bez względu na wynik zawsze jest formą edukacji i informacji zwrotnej dla jego uczestników. Ja osobiście zachęcam jednak także, do brania udziału w różnego rodzaju kursach, warsztatach, zajęciach związanymi z tajnikami fotografii.

Takich warsztatów czy kółek jest rzeczywiście sporo. Czy w ramach działań związanych z konkursem również jest prowadzona działalność edukacyjna w zakresie fotografii?

Tak, organizujemy takie działania. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam już dziś na warsztaty organizowane pod egidą Konkursu Fotograficznego „Oblicza Łodzi”, prowadzone przez pana Pawła Rogalińskiego. Szczegóły, program, zapowiedź, terminy – wszystkie informacje dostępne są na oficjalnej stronie internetowej „Oblicz Łodzi” w zakładce Warsztaty. Ich kolejną edycję rozpoczynamy w październiku 2010, zapisy od września, podział na grupy według stopnia wtajemniczenia: początkująca, zaawansowaną i „+50”.

A na jakie kategorie dzielone są prace nadsyłane na konkurs?

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach tematycznych: Impresja (pojedyncze zdjęcie) oraz Reportaż (od 3 do 6 fotografii). Kilka lat temu do konkursu wprowadziliśmy nową kategorię wiekową, dla uczestników do 15 lat, gdyż zauważyliśmy duże zainteresowanie i chęć składania prac przez bardzo młodych autorów, uczniów szkół podstawowych, a nawet przedszkolaków.

I faktycznie prace przedszkolaków są doceniane przez jury?

Tak, w tegorocznej edycji konkursu, w kategorii do 15 lat, zauważone zostały prace dwóch sześciolatków Marcina Wiśniewskiego oraz Kuby Milczarka. Praca Kuby zatytułowana „Zimowe ubranie” otrzymała nawet wyróżnienie w kategorii Impresja. Krótki wywiad z Kubą, którego mi udzielił w miejscu swojej edukacji, w Przedszkolu Miejskim nr 141 w Łodzi można przeczytać w zakładce Aktualności na stronie internetowej Konkursu. Podchodząc z refleksją do tak młodego wieku autorów, ich zamiłowania do fotografii, śmiało można stwierdzić, że ich prace prezentują bardzo wysoki poziom. To duża satysfakcja dla organizatorów konkursu. Mamy wielką nadzieję na ich dalszy rozwój artystyczny i serdecznie im tego życzymy.

Sporo autorów prac jest w wieku gimnazjalnym, licealnym. Może dostępność aparatów fotograficznych, pewna łatwość fotografowania, którą zapewniają aparaty cyfrowe powoduje duże zainteresowanie młodzieży tą dyscypliną. A Konkurs Oblicza Łodzi to miejsce, gdzie młodzież może zadebiutować, po raz pierwszy zaistnieć ze swoimi zdjęciami na wystawie w galerii, skonfrontować się z jurorami, opiniami widzów i w konsekwencji tej konfrontacji rozwijać swój warsztat i świadomość.

Czy Oblicza Łodzi to oblicza widziane tylko oczami Łodzian czy też zdarzają się prace nadsyłane przez autorów z innych miast?

O jakiegoś czasu zastanawiamy się nad wprowadzeniem nazwy Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Oblicza Łodzi”, z tego względu, iż autorami prac są nie tylko Łodzianie. Prace nadesłane na Konkurs muszą oczywiście odnosić się do tytułu Konkursu, powinny przedstawiać oblicza Łodzi, ale autorami prac są osoby z całej Polski, a także z zagranicy. Konkurs jest promowany i reklamowany przez Internet, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Włoszech. Z tych regionów także mamy autorów prac, którzy wykonali swoje fotografie podczas pobytu do Łodzi. Ich zdjęcia są bardzo intrygujące, bo to spojrzenie na nasze miasto jest zupełnie inne, często ciekawsze, bardziej zaskakujące niż spojrzenie mieszkańców.

Przez dwa lata miałam okazję obserwować z bliska twoją pracę nad konkursem. Zawsze bardzo angażowałeś się w ten konkurs, sam szukałeś sponsorów, patronatów medialnych, wszystko miałeś zaplanowane z dużym wyprzedzeniem. Przypuszczam, że tak jest nadal. Jakie trudności napotykasz jako organizator imprezy, która ma już swoją markę w Łodzi? Z czego jesteś dumny? Czy coś chciałbyś zmienić w przyszłości w formule tego konkursu?

Bardzo dumny jestem z tego, iż Konkurs Fotograficzny Oblicza Łodzi stał się bardzo dobrą marką i rozpoznawalnym przedsięwzięciem w naszym mieście, a także poza jego granicami. Cieszy mnie, jak już wspominałem, że został uznany za jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych dla amatorów. Przekłada się to także na z roku na rok coraz lepszą jakość merytoryczno-techniczną prac przesłanych na Konkurs. Oczywiście to wszystko podlega dyskusji i ocenie profesjonalnego grona jury. Czasami jakaś kategoria wiekowa albo tematyczna wypada świetnie, innym razem gorzej na tle poprzednich lat, ale zawsze jest sporo interesujących fotografii. Dowodem jest choćby fakt, że nasze wystawy pokonkursowe są bardzo dobrze postrzegane przez media, publiczność i krytykę.

Jestem także bardzo zadowolony, że z małego konkursu o zasięgu lokalnym tak szybko rozwinął się w przedsięwzięcie, z którego Łódź i Bałucki Ośrodek Kultury RONDO jako organizator i ja jako Komisarz Konkursu możemy być dumni.

Cieszę się także z faktu powstania i uruchomienia w tym roku oficjalnej strony internetowej Konkursu, która daje możliwość bezpośredniej i szybkiej promocji, a także komunikacji z autorami prac. Wreszcie mamy sposobność umieszczania na bieżąco aktualności o konkursie oraz kolejną możliwość zareklamowania oficjalnych sponsorów, patronów medialnych i partnerów Oblicz Łodzi. W tym momencie należy też wspomnieć Krzysztofa Rogozińskiego - projektanta i administratora strony. Dzięki niemu fantastycznie funkcjonuje i należą mu się za to wyrazy uznania i serdeczne podziękowanie. Zapraszam również do wejścia na jego autorską jego stronę – www.skylinestudio.pl

A czego jeszcze nie udało się zrealizować? Co chciałbyś zrobić dla konkursu w najbliższym czasie?

Teraz, zbliżając się małymi krokami do obchodów XV-lecia powstania i organizacji Konkursu, marzy mi się pozyskać oficjalnego Sponsora Głównego lub Mecenasa Oblicz Łodzi.Myślę także, że opracowanie wydawnictwa albumowego podsumowującego ostatnie edycje Konkursu byłoby wspaniałą nagrodą dla wszystkich jego uczestników i ważnym akcentem obchodów jubileuszowych w 2011 roku.

Moje zaangażowanie w organizację tego Konkursu jest cały czas bardzo duże. Można powiedzieć, że z roku na rok coraz większe. Rzeczywiście jestem odpowiedzialny za całość prac nad konkursem: pozyskiwanie sponsorów, patronatów medialnych, przygotowanie wystawy pokonkursowej oraz pomysły wystaw i wydarzeń towarzyszących. Ostatnim była wystawa Pauliny Stępki o magicznym tytule „Łódź o lekkim zabarwieniu teatralnym”. Aranżacja i montaż wystaw pokonkursowych wymaga sporych nakładów pracy i tu oczywiście zawsze mogę liczyć na pomoc i wsparcie moich kolegów i koleżanek z Bałuckiego Ośrodka Kultury.

Czy fotografie z konkursu będzie można jeszcze gdzieś zobaczyć w tym roku?

Pod koniec kwietnia 2010 roku odbył się finał XIV edycji Konkursu. Myśląc o promocji fotografii i autorów zdjęć, jestem już po wstępnych rozmowach z właścicielami miejsc, w których mam zamiar zaprezentować tegoroczną wystawę. W planach jest prezentacja zdjęć przez cały kolejny rok. O wszystkich wystawach, terminach będę informował na oficjalnej stronie internetowej Konkursu w zakładce Aktualności, a także poprzez media.

W tym momencie już ruszyła kolejna cykliczna edycja prezentacji zdjęć w Centrum Fotografii FOKAL przy ul. Narutowicza 2. Jest to oczywiście kameralna forma prezentacji, ale pokazywana w centrum miasta, w witrynie wystawowej. Ekspozycja zmieniana co trzy miesiące. Kolejne plany to ekspozycje w łódzkich centrach handlowych, na lotnisku, na Międzynarodowych Targi Łódzkich itd. W przyszłości myślę o prezentacji zdjęć na terenie miast województwa łódzkiego, a może i na terenie całej Polski.

Oczywiście jestem cały czas otwarty na współpracę z Biurem Promocji Miasta Łodzi, gdzie nasza wystawa może służyć np. jako ilustracja spotkań, debat tematycznych miast partnerskich Łodzi.

Kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia kolejnej edycji konkursu?

Przygotowując się do jubileuszowej XV edycji Konkursu Fotograficznego „Oblicza Łodzi” 2011 ogłoszenie kolejnej edycji planujemy wraz z otwarciem wystawy prac laureatów tegorocznego konkursu na początku przyszłego roku. Plany związane z jubileuszową edycją znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie internetowej w zakładce 15 lat i oczywiście w mediach. Serdecznie pozdrawiam wszystkich laureatów, autorów prac i zapraszam gorąco do udziału w Konkursie Fotograficznym „Oblicza Łodzi” w przyszłym roku.

Dziękujemy rozmowę.

Czytaj wywiad z Izabelą Zielinską - przewodniczącą jury Konkursu Oblicza Łodzi 2010.