nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

PERCEPCJA KREATYWNA - Aleksandra Frankowska

Galeria Studencka

Obserwowane i obserwator – to temat, który podejmuje w swoich obrazach Aleksandra Frankowska. Artystka zgłębia zagadnienia postrzegania i doświadczania otaczającej nas rzeczywistości poprzez prace z natury. Wystawa czynna w dniach 11 -23 grudnia w nowotwartej Galerii Studenckiej przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73 w Łodzi.Wystawę można oglądać od pn. do pt. w godz. 17-20.

„Jedyną prawdziwą podróżą, jedyną kąpielą w wodzie Młodości byłoby iść nie ku nowym krajobrazom, ale mieć inne oczy, widzieć wszechświat oczami kogoś innego, stu innych, widzieć sto światów, które każdy z nich widzi, którym każdy z nich jest.”
„W poszukiwaniu straconego czasu”
Marcel Proust

Obserwowane i obserwator – to temat, który podejmuje w swoich obrazach Aleksandra Frankowska. Artystka zgłębia zagadnienia postrzegania i doświadczania otaczającej nas rzeczywistości poprzez prace z natury: pokazuje odbiorcom swoją pracownię, używane przez siebie przedmioty i bliskie sobie przestrzenie widziane swoimi oczami. Sugestie przedmiotów przedstawione na tych swoistych martwych naturach zachęcają do odtworzenia i powtórzenia procesu obserwacji artystki. Aleksandra Frankowska skupia się na miejscach i przedmiotach jej dobrze znanych aby podkreślić rolę percepcji jako znaczącej części procesu twórczego. Martwa natura okazuje się tu doskonałym środkiem do zaznaczenia roli obserwatora w procesie postrzegania – bo przecież nie ma jednej postaci wizualnej danego przedmiotu, każdy z nas postrzega świat inaczej. Postrzeganie angażuje nasz intelekt, wiedzę, jest zależne od języka którym się posługujemy, naszej aktywności lub pasywności, naszych emocji. Percepcja jest zatem bardzo indywidualna, zależna od postrzegającego, percepcję można kształtować - a stąd niedaleko już do stwierdzenia że percepcja jest kreatywna.


Wystawa Aleksandry Frankowskiej Percepcja Kreatywna jest zbiorem prac malarskich z lat 2008-2009. Aleksandra Frankowska jest absolwentką Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Londynie. Jako współzałożycielka Gipsy Gold Projects aktywnie działa przy organizacji międzynarodowych wystaw młodych artystów.

Wybrane wystawy:

2009 Percepcja Kreatywna – wystawa indywidualna, Galeria Studencka w Łodzi
2009 In Between The Lines – Platform Sarai, Frankfurt
2009 Otwarta Wystawa – Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
2008 New Territories – Ada Street Gallery, Londyn
2008 Postgraduate Exhibition – Wimbledon College of Art, University of London, Londyn
2008 Approaches to What? – The Nunnery, Bow Trust Arts, Londyn