nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

oleg/ olga - chyba nie do końca

Sztuk-Pol

Na wystawie po raz pierwszy w Łodzi prezentowane będą prace Olega/ Olgi wpisujące się w dziedzinę fotografii artystycznej. Twórczość artysty/ artystki ma smak dawnego malarstwa, choć w nawiązaniu do tradycyjnej ikonografii jest subtelna i niejednoznaczna. Źródeł inspiracji można szukać, np. we w freskach Giovanniego di Paolo, czy Masaccia, gdzie mistyka łączy się z zainteresowaniem anatomią i pięknem ludzkiego ciała. Ekspozycja ta będzie zatem podróżą w świat trecenta, czy quattrocenta oglądanego przez szybkę współczesnego medium – aparatu fotograficznego. Wernisaż maja (piątek) 2009 r. o godzinie 18:00 w Teatrze Nowym w Łodzi przy ul. Zachodniej 93 (wejście od ul. Więckowskiego).

OLEG/OLGA
Chyba nie do końca
Chyba nie do końca, tytuł ten, odnoszący się do myśli Gianniego Vattimo, ma stanowić symboliczne „uwolnienie od wszelkich całości, o których śniła tradycyjna metafizyka i które wszystkim systemom (…) służyły jako maski i legitymacje”. Oznacza to ironiczne i twórcze podejście do powszechnie rozpoznawalnych i identyfikowanych kategorii.

Oleg/Olga wydobywa z człowieka to, co cenne dla oka, czyli kształty, formy, odbijające się światło na skórze, anatomiczne niedoskonałości ujęte w niezwykle plastycznych ujęciach. Przestrzeń, która na większości zdjęć funkcjonuje jako tło, przypomina opustoszałą scenę, w którą wpisane postaci są nieruchome, upozowane, niczym wyjęte z obrazów. Fotografie Oleg/Olga mają smak dawnego malarstwa, choć nawiązania do dawnej ikonografii są subtelne i niejednoznaczne. Źródeł inspiracji można szukać pośród plastyki włoskiego trecenta, czy quattrocenta, np. we w freskach Giovanniego di Paolo, czy Masaccia, gdzie mistyka łączy się z zainteresowaniem anatomią i pięknem ludzkiego ciała. Z kolei wystudiowane gesty, mistrzowsko zaaranżowane oświetlenie oraz zaakcentowane rekwizyty odsyłają do poetyki malarstwa portretowego Jana van Eycka, Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga, czy do perfekcyjnej aranżacji w intymnych kreacjach Jana Vermeera.
Bardzo łatwo jest zaklasyfikować fotografie Oleg/Olga w kategoriach gender – modną ostatnio w krytyce i teorii sztuki. Elementy o takiej wymowie, niewątpliwie czytelne i obecne, zostały celowo pominięte. Uznać można bowiem, iż gry tożsamościowe podejmowane przez Oleg/Olga nie są celem samym w sobie, zdają się raczej swobodnie przyjętą konwencją, świadomym ikonograficznym nawiązaniem do estetyki queer rozkwitającej w ubiegłej dekadzie.

Rozpatrywanie tych dzieł byłoby jednak niepełne w oderwaniu od komentarza Oleg/Olga na temat sztuki aktualnej: „przekleństwem sztuki współczesnej jest to, że akcent został przeniesiony z materii dzieła na ideę zrodzoną w umyśle artysty, a idee te są często mętne i nieprzekazywalne. Są one arbitralnie narzucane rzeczom które same w sobie nie mówią nic. Nie ujawniają się same w sobie bez doktryny. Natomiast portret jest uczciwy — to ludzka twarz, postać”.

Życiorys
Oleg/Olga: zodiakalny wodnik, magister filozofii, ceni pisma Tomasza z Akwinu, hołduje wielkim klasykom literatury między innymi Szekspirowi, czyta 100 stron na godzinę, żyje w uzależnieniu od Coca-Coli Light - pije jej conajmniej litr dziennie, posiada prawdopodobnie najbardziej reprezentacyjną kolekcję lalek Barbie w Polsce, karmi się banałami takimi jak frytki z Mc'Donald’sa, posiada umiejętność strzyżenia krzewów, mały pokój na warszawskim Ursynowie wypełnia mnóstwem książek i drobiazgami, staroświeckość obyczajową łączy z wielką pracowitością - nim zasiądzie za sztalugą- odbywa miesięczną pokutę.

------------------------------------

Stowarzyszenie Sztuk-Pol wywodzi się z działalności Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i formalnie zaczęło istnieć w kwietniu 2008 r.
Celem Stowarzyszenia jest propagowanie szeroko pojętej sztuki i wiedzy o kulturze m.in. poprzez działalność wystawienniczą, akademicką i towarzyszące jej wydarzenia artystyczne. Projekty Sztuk-Polu są kontynuacją działań podejmowanych wcześniej przez Koło: organizowanie konferencji naukowych, warsztatów, wydawanie materiałów dotyczących sztuki i kultury.
Punktem wyjścia naszej aktywności jest Łódź, jednak nie ograniczamy swoich działań tylko do jej obszaru i dążymy do dialogu i współpracy z ośrodkami z innych miast.. Nasze fascynacje tym miastem mają odzwierciedlenie w projekcie Śniła mi się Łódź, którego realizacja planowana jest na wiosnę 2010 r.

Galeria Sztuk-Pol działa w przestrzeni Teatru Nowego, który jest idealnym miejscem dla współistnienia i przenikania się rozmaitych sztuk. Tutaj wspólnie egzystują malarstwo, rzeźba, grafika, film, video, performance, taniec, teatr i muzyka.
Mamy nadzieję, że nasza galeria stanie się przestrzenią prawdziwego dialogu pomiędzy twórcą i odbiorcą, miejscem, w którym spotykać się będą artyści, teoretycy i krytycy, a twórcza atmosfera miejsca sprzyjać będzie konstruktywnej wymianie doświadczeń i inspiracji.