nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Krzysztof Ostrowski - Komiks i animacja

Galeria WEW, Wydział Edukacji Wizualnej

Czy będą to groteskowe, „kreskówkowe” postaci z cyklów „Plastelina” i „Karaoke”, czy drapieżne sylwetki o ostrych rysach z okładek epek i singli „Cool Kids of Death” to widać, że narysował je Ostrowski. Krzysztof Ostrowski - Komiks i animacja, Galeria WEW, ul. Franciszkańska76/78, otwarcie 09.03, godz. 18.

Krzysztof Ostrowski Komiksy rysuje do początku podstawówki, jak sam mówi: głównie różne strzelaniny i dziwne demony (patrz komiksy „Rockabilly”, „Wild west Zombies”). Początkowo w jego pracach łatwo było dostrzec wpływy takich rysowników jak Todd McKeever (np. w „Viva Hate!” opublikowanym w magazynie „Talizman”), czy Mike Mignola (np.w „...” w zbiorku komiksów z IX łódzkiego konwentu z 1998). Stopniowo wpływy te stawały są coraz bardziej subtelne, a rysownik dorobił się własnego, charakterystycznego stylu. Czy będą to groteskowe, „kreskówkowe” postaci z cyklów „Plastelina” i „Karaoke”, czy drapieżne sylwetki o ostrych rysach z okładek epek i singli „Cool Kids of Death” to widać, że narysował je Ostrowski.

Jego pojedyncze ilustracje ukazywały się w takich pismach jak np. „Ślizg”, „Feniks”, „Elle”, „Gazeta Wyborcza” (sporo jego rzeczy pojawiło się w dodatku „Duży Format”), „Przekrój”, „Newsweek”, „Dos Dedos”. Jest też autorem okładki do wszystkich (oprócz ostatniego, ilustrowanego przez Macieja Sieńczyka) wydań „Wojny polsko-ruskiej” Doroty Masłowskiej, a także ilustracji wewnątrz drugiego wydania tej książki (twarda oprawa). Ostrowski najczęściej sam pisze scenariusze swoich komiksów, zdarza mu się jednak współpracować z Dennisem Wojdą. Razem zrobili epizod cyklu „Legendy z miasta” pt. „Wampir” (do przeczytania tu:), a także nagrodzony Grand Prix na konwencie w 2001 fragment komiksu „Pantofel panny Hofmokl” (autorzy mieli problemy z podziałem wręczonego im telewizora; inne nagrody dla Ostrowskiego na konwentach to wyróżnienie za plansze w kolorze i nagroda publiczności w 96’, wyróżnienie w 97’, I nagroda w 98’).

Całość „Pantofla...”, będącego luźną kontynuacją słynnego „Tabula Rasa” (Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza), ukazała się w albumie będącym pierwszym tomem cyklu „Nadzwyczajni”. Ostrowski wydał też zbiór humorystycznych jednoplanszówek z serii „Plastelina”, której poszczególne odcinki pojawiały się m.in. w „Dzień Dobry”, „City Magazine”, „Machinie”, a cały czas ukazują się w „Playboyu”, „Chichocie”, „Filmie”. Doczekały się także wersji animowanej, która swego czasu wyświetlała telewizja muzyczna Viva (zrobił też 4 odcinki animacji o braciach Strach pt. „Kto się boi braci Strach” dla TVP Kultura).

Natomiast jego rysunki pojawiały się podczas napisów końcowych drugiej edycji talk-show Kuby Wojewódzkiego. Oprócz rysowania komiksów Ostrowski zajmuje się śpiewaniem w zespole, który narobił dużo szumu na krajowej scenie muzycznej (chociaż może powinno się pisać „oprócz śpiewania Ostrowski zajmuje się rysowaniem komiksów”). Mowa o Cool Kids of Death, pop-punkowych buntownikach, którzy dla decydentów z agencji reklamowych mają butelki z benzyną i kamienie oraz fragmenty utworów do reklamówek czipsów.

Płyta z angielskojęzycznymi wersjami piosenek CKOD wyszła w Niemczech i Japonii, gdzie cieszyła się sporą popularnością. Ostrowski zagrał z grupą ponad 200 koncertów w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i Słowacji, Anglii, w tym również jako support przed legendarnymi Iggy Pop and the Stooges. Oprócz samego śpiewania i wyzywania się z publicznością na koncertach, Ostrowski pisze teksty piosenek (wraz z Kubą Wandachowiczem) i zajmuje się plastyczną oprawą działalności grupy.

Jego dziełem są okładki wszystkich wydawnictw Kidsów oraz teledyski. Za klip do „Uważaj” Ostrowski dostał wraz z Adamem Badowskim Drewnianego Yacha, nagrodę specjalną organizatorów Yach Film Festival. W kolejnych edycjach Yachów otrzymywał nominacje w kategorii "Animacja" – za klipy do "Uciekaj" Cool Kids of Death oraz "OM" Smolika a nagrodę w kategorii animacja dla najlepszego klipu na XV Yach Film Festiwal za teledysk „Spaliny“, oczywiście dla zespołu CKOD. Inne teledyski jego autorstwa to choćby wideo do piosenki „O takich jak ty i ja“ Marcina Rozynka, czy „CYE“ Smolika (w tym teledysku wystąpił Andrzej Chyra). Związki Ostrowskiego z polskim przemysłem muzycznym idą jeszcze dalej. Jest on mianowicie autorem okładek płyt dla zespołu Myslovitz, Marcina Rozynka, Budynia oraz duetu Lipnicka/Porter. Obecnie Ostrowski kończy pracę nad trzecim zbiorem z komiksami z cyklu „Plastelina”.

Szymon Holcman

Krzysztof Ostrowski>/b> – ur. w Szczecinie w 1976r. (wykrzykiwane przez niego hasło „dwadzieścia kilka lat, żadnych ideałów” już nieaktualne), skończył projektowanie ubioru na łódzkiej ASP, jego idolem jest Indiana Jones. Po dyplomie przez pół roku pracował jako asystent w eksperymentalnej pracowni rysunku i ilustracji prowadzonej na wydziale Edukacji Wizualnej łódzkiej ASP przez pana Andrzeja Czeczota.