nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

OŻYWIONE NEONY

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa (Łódź, Traugutta 9) zaprasza na multidyscyplinarne wydarzenia, których wspólnym mianownikiem będzie liternictwo. Prologiem i jednocześnie lejtomotywem cyklu jest wystawa „ożywionych” neonów autorstwa Marysi Rybickiej. W trakcie trwania ekspozycji będą miały miejsce spotkania z Ryszardem Macharowskim i Krzysztofem Tyczkowskim oraz projekcja filmu Helvetica.

Artystka, zafascynowana najnowszą historią Łodzi oraz estetyką lat 60-80 postanowiła zarejestrować pozostałe w Łodzi dawne neony reklamowe i przy pomocy komputera przywrócić im blask.

Projekt artystyczny Marysi ma być zapowiedzią i głównym elementem tworzącym przestrzeń do spotkania z Ryszardem Macharowskim – legendą grafiki reklamowej w Łodzi, autorem projektów typograficznych i graficznych dla niezliczonej liczby neonów i murali reklamowych, które potem w większości sam realizował od 1962 do 1993 roku.

Spod jego ręki wyszły symboliczne dla Łodzi neony Uniwersalu, Gąski Balbinki, Grand Hotelu, Fali czy Trzech Koron w Pabianicach. Oprócz doświadczeń z pracy twórczej usłyszymy za pewne wiele anegdot na temat realiów pracy artystycznej w czasach Polski Ludowej.

24 listopada o g. 18 goście Owoców i Warzyw będą mogli zobaczyć niezwykły film „Helvetica”. Punktem wyjścia historii było 50 lecie tego jednego z najpopularnijeszych krojów pisma na świecie. Jednak narracja obejmuje tutaj szerokie spektrum aspektów: od tego jak typografia wpływa na nasze życie, przez analizę miast ze względu na kryterium liternictwa, po rozmowy z designerami i rozważania na pograniczu reklamy, typografii, psychologii i komunikacji.

Cykl zakończy otwarty wykład autorytetu w dziedzinie praktyki i teorii typografii – dr Krzysztofa Tyczkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (15 grudnia 2010, g. 18), który podzieli się z gośćmi doświadczeniami zdobytymi przez 30 lat pracy grafika-projektanta. Na spotkaniu poruszy kwestie roli typografii w projektowaniu graficznym, różne aspekty projektowania typograficznego oraz nauczania typografii.


17.11.2010 – Marysia Rybicka – wernisaż g. 19
18.11.2010 – Ryszard Macharowski – spotknie g. 18
24.11.2010 – Helvetica – projekcja g. 18
15.12.2010 – Krzysztof Tyczkowski – wykład g. 18