nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

6. edycja Londyńskiego Festiwalu Sztuki "Passion For Freedom"

W dniach 5-15 listopada w Embassy Tea Gallery w Londynie odbędzie się Festiwal Wolności "Passion For Freedom". Festiwal to coroczna wystawa prac "odważnych artystów", którzy poprzez sztukę odpowiadają na trzy zasadnicze pytania: 1. czym jest wolność? 2. jak łatwo ją utracić? 3. jak trudno ją odzyskać? Na festiwalu będzie można obejrzeć m.in. pracę Izabeli Maciejewskiej pt. "Getto XXI (Tęczowa Mapa), którą nie tak dawno można było zobaczyć na wystawie "Getto XXI".

Założyciele festiwalu to niezależna grupa przyjaciół z różnych krajów, głównie z Polski i Wegier, którzy od ponad 6 lat mówią „sprawdzam” wolności słowa i ekspresji artystycznej na świecie. Ich celem jest promowanie i ochrona praw człowieka poprzez sztukę. Niewygodny dla wielu polityków festiwal cieszy się ogromnym sukcesem i jest wspierany przez światowej sławy artystów, takich jak: Ai Weiwei, Mehdi-Georges Lahlou czy irański reżyser Jafar Panahi.

Prace biorące udział w tegorocznym konkursie oceniać będzie jury w składzie: Gary Hill – jeden z czołowych amerykańskich artystów sztuki wideo; Sarah Maple – prowokująca brytyjska artystka młodego pokolenia; Deeyah –irańska gwiazda muzyki pop i aktywistka, przez media okrzyknięta „muzułmańską Madonną”; Lee Weinberg – kuratorka i badaczka sztuki, wykładowczyni na uniwersytecie Goldsmith w Londynie.
W tym roku PFF nominuje z całego świata 15 filmów, 10 książek, 10 dziennikarzy oraz 52 artystów (m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Peru, Wenezueli, Iranu, Izraela, Syrii, Tajwanu, Chin, Korei Południowej, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Wloch, Grecji, Stanow Zjednoczonych i Australii). Niektórzy artyści ukrywają się pod pseudonimem w obawie przed represjami, część z nich nie może przyjechać na festiwal, ponieważ jest uwięziona, ma zakaz opuszczania kraju, nie może udzielać wywiadów lub jest zastraszana.Wśród polskich artystów można obejrzeć prace: Maji Wolnej, Alicji Kozaneckiej, Mariki Rus, Pawła Króla oraz Izabeli Maciejewskiej.

Iza Maciejewska, absolwentka łódzkich uczelni artystycznych: ASP oraz PWSFTviT zajmuje się instalacją, sztuką video, fotografią oraz rzeźbą. W swojej twórczości porusza problem samotności, stygmatyzacji i alienacji człowieka - „odmieńca”; poczucia wykluczenia oraz poszukiwania własnej tożsamości. Dotyka również tematu uniwersalizmu, nieświadomości zbiorowej oraz rytualnego charakteru sztuki. Jej instalacja "Getto XXI (Tęczowa Mapa)", jak sama o niej pisze, przedstawia problem uwikłania w odmienność, która nie jest odmiennością „z wyboru”. Praca jest refleksją nad naturą człowieka w kontekście współczesnej cywilizacji. Czy ludzkość nauczona doświadczeniem Holocaustu, wyciągnęła wnioski z lekcji historii i odrzuciła atawizmy i uprzedzenia? Czy szukający odwagi, by „wyjść z szafy” ku wolności mogą oczekiwać na wsparcie społeczeństwa czy są skazani na ostracyzm? Symboliczna tęczowa kolorystyka (wybrana przez społeczność LGBT) staje się stygmatem. Strój więźnia poprzez zastosowane kolory przemienia się w strój klowna. Bo czyż lęk przed odmiennością, nie jest w dzisiejszych czasach komiczny i tragiczny zarazem? Odbieranie drugiemu człowiekowi prawa do równego traktowania i życia w zgodzie z własną naturą, tylko dlatego, że należy do tzw. „mniejszości” w wielu krajach wciąż jest „normą”.

W kategorii „film” do finału przeszedł też dokument Andrea Austoniego "Freedom on the Fence". Film to historia plakatu w Polsce: od II wojny światowej aż do upadku komunizmu – i paradoks rozwijania się sztuki najwyższej klasy pod komunistycznym reżimem.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie www.passionforfreedom.co.uk