|
powrót
Majowe wystawy PATIO Centrum Sztuki
09 – 30.05.2008
Katarzyna Łukasik – „Sceaux- Łódź – historie miejskie”. Wystawa fotografii.
09 – 30.05.2008. wernisaż 9. maja. godz. 16.00 miejsce: galeria Biblioteka, ul. Sterlinga 26 Łódź.
Marek Domański – „Za Murem”. Wystawa fotografii
09 – 30.05.2008 wernisaż – 9.maja. godz. 17.00 miejsce: galeria Domek Ogrodnika, ul. Rewolucji 1905 roku nr 52
Sesja naukowa – Ucząc fotografii.
16.05.2008. Start godzina 11.00 / Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, ul. Rewolucji 1905 nr 52
Fabryka Fotografii – prezentacja prac studentów i absolwentów nominowanych przez zaproszone uczelnie artystyczne polskie i zagraniczne.
16 – 28.05.2008. wernisaż 16.maja, godzina 19.00. galeria Nowa Przestrzeń – ul. Rewolucji 1905r. nr 52
Przestrzenie wolności – Noc w Łęczycy. Wystawa fotografii. Koncert The Mitch&Mitch.
17 – 28.05.2008 wernisaż sobota - 17. maja, godz. 19.00 - zabytkowy budynek dawnego klasztoru i więzienia w Łęczycy ul. Pocztowa 12
Przestrzenie wolności – Noc w Łęczycy.
17 – 28.05.2008.
wernisaż sobota - 17. maja, godz. 19.00
Wystawa fotografii w zabytkowym budynku byłego klasztoru i więzienia w Łęczycy.
Łęczyca ul. Pocztowa 12.
W sobotę 17 maja, rozpocznie Noc w Łęczycy, podczas której będzie się działo:
godz. 19.00 – wernisaż wystawy Przestrzenie Wolności
godz. 20.00 koncert na dziedzińcu więzienia zagra The Mitch & Mitch
ponadto slide show i nieoficjalne zakończenie 7 łódzkiego FOTOFESTIWALU.
„Przestrzenie wolności”
Autorzy:
Maciej Andrzejewski, Alicja Antoszczyk, Agata Bielska, Małgorzata Bienias, Maciej Bohdanowicz, Marta Brzezińska, Dagmara Bugaj, Artur Chrzanowski, Janusz Dokurno, Marek Domański, Katarzyna Domańska, Jolanta Gawryś, Karolina Głusiec, Katarzyna Gołębiowska, Michał Kamiński, Ewa Kasprowicz, Adam Klimczak, Anna Kola, Magdalena Kocemba, Paulina Korwin-Kochanowska, Barbara Krajewska, Zofia Lipecka, Izabela Łapińska, Katarzyna Łukasik, Paweł Maciak, Paweł Majewski, Bartosz Maz Mazurkiewicz, Maja Neugebauer-Grabowska, Paweł Piłat, Karolina Posiewka, Robert Rabiega, Izabela Rogaczewska, Dominika Sadowska, Aldona Siec, Mariusz Sołtysik, Marta Staniszewska, Teresa Stańczyk, Łucja Świć, Elzbieta Wysakowska-Walters.
Kurator:
Marek Domański
Każdy z nas, na własny użytek, na miarę swoich potrzeb i w ramach posiadanych możliwości, skonstruował wyobrażenie, ideę, mit Wolności – rozumianej jako stan ducha, ciała, rodzaj relacji społecznych i politycznych, cel, wreszcie autoteliczną wartość.
W przestrzeni symbolicznie i dosłownie napiętnowanej bólem, upokorzeniem i samotnością, ale przede wszystkim służącej pozbawianiu wolności, kilkudziesięciu artystów spotka się aby podjąć dialog w obszarze nazwanym „Przestrzenie Wolności”.
Miejsce izolacji posłuży otwarciu i transmisji odczuć, wrażeń, przemyśleń, koncepcji w języku sztuki: fotografii, video i instalacji.
Do wystawy zostali zaproszeni twórcy związani z artystycznymi uczelniami Łodzi wraz ze studentami oraz goście z innych miast: Opola, Torunia i Paryża. Na wystawie zostaną zaprezentowane realizacje w technikach fotograficznych, video oraz obiekty i instalacje. Uczestników nie krępują żadne założenia dotyczące formy lub treści prac. Można jednak zauważyć pewną prawidłowość: niemal nikt nie nawiązuje do sytuacji politycznej lub społecznej. Artyści poświęcają uwagę refleksji nad tematami głęboko osobistymi. Dzięki dominacji takiej postawy powstaje niezwykle interesujący przegląd dzieł o dość introwertycznym rodowodzie. Być może to zwrócenie uwagi raczej do środka niż na zewnątrz stanowić będzie o uniwersalnym charakterze przekazu całej wystawy.
Częścią wystawy jest prezentacja prac fotografii wykonanych tymczasowo osadzonych w Zakładzie Karnym w Garbalin, oraz pracowników tegoż zakładu.
Organizator wystawy Przestrzenie Wolności jest PATIO Centrum Sztuki.
Organizator:
Starostwo Powiatowe w Łęczycy
Współorganizatorzy projektu:
PATIO Centrum Sztuki
Wyższa Szkoła Humanistczno-Ekonomiczna w Łodzi
FOTOFESTIWAL
Partnerzy:
Urząd Miasta w Łęczycy
Dom Kultury w Łęczycy
Muzeum w Łęczycy
Wydział Artystyczny Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi.
Patronat Honorowy.
Starosta Łęczycki Wojciech Zdziarski
Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak
Wydarzenie towarzyszy 7 Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.
Sesja naukowa – Ucząc fotografii.
16.05.2008.
Start godzina 11.00 / Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, ul. Rewolucji 1905 nr 52
Sesja naukowa dotyczyć będzie historii, aktualnych problemów oraz perspektyw na przyszłość kształcenia w dziedzinie fotografii i mediów pokrewnych.
Do uczestnictwa w Forum oraz dyskusji zapraszamy pedagogów uczelni artystycznych w Polsce i zagranicą, w których kształceni są przyszli artyści zajmujący się fotografią i nowymi mediami. Celem spotkania jest wymiana informacji, doświadczeń, pomysłów, poszukiwanie impulsów do realizacji w przyszłości wspólnych projektów.
Forum odbędzie się 16. maja w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Szczegóły wkrótce www.patio.art.pl i www.fotofestiwal.com
Sesja organizowana przez Wydział Artystyczny WSHE i PATIO Centrum Sztuki.
Fabryka Fotografii – prezentacja prac studentów i absolwentów nominowanych przez zaproszone uczelnie artystyczne polskie i zagraniczne.
16 – 28.05.2008
wernisaż 16.maja, godzina 19.00. galeria Nowa Przestrzeń – ul. Rewolucji 1905r. nr 52
Autorzy:
Ewa Axelrad, Ania Bińczyk, Wojciech Brdej, Rafał Chmielewski, Joel Gräfnings, Jarosław Grulkowski, Tatiana Hajduk, Paulina Jarosz, Jakub Jaszewski, Anna Kaźmierak, keymo
Jaroslav Kocián, Mateusz Kowalski, Wojciech Kukuczka, Agata Mendziuk, Robertas Narkus, , Zbigniew Olszyna, Jolanta Opioła, Dorota Pawiłowska, Ewa Ruschkowski, Kamil Strudziński, Michele Takala, Anna Tas, Tereza Vlčková, Keith Yahrling, Milda Zabarauskaitė.
Celem przeglądu jest prezentacja artystów fotografików młodego pokolenia na Międzynarodowym Forum, jakim jest FOTOFESTIWAL, a także prezentacja programów kształcenia w dziedzinie fotografii w uczelniach artystycznych w Polsce i zagranicą.
W wystawie biorą udział wyłącznie studenci tych uczelni, do których organizatorzy kierują zaproszenia. Każda zapraszana uczelnia NOMINUJE do udziału w wystawie maksimum dwóch studentów, których osiągnięcia w dziedzinie szeroko rozumianej fotografii zasługują, zdaniem uczelni, na szczególną uwagę. Studenci, których prace świadczą o kształtowaniu się postaw artystycznych wynikających ze świadomości medium.
Nominacja ze strony uczelni, poszczególnych Instytutów czy Katedr będąca sama w sobie wyróżnieniem dla młodych twórców, upoważnia ich do przedstawienia swoich prac podczas FOTOFESTIWALU.
Nominowani autorzy mogą zaprezentować zestawy lub cykle prac oraz obiekty i instalacje fotograficzne.
Spośród prezentowanych prac jury składające się ze znanych krytyków i kuratorów wytypuje zwycięzcę – Nagroda Nikon Młody Talent.
Wystawa Fabryka Fotografii jest częścią 7 Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Wystawa Fabryka Fotografii jest organizowana przez PATIO Centrum Sztuki!
Katarzyna Łukasik – „Sceaux- Łódź – historie miejskie”. Wystawa fotografii.
09 – 30.05.2008.
wernisaż 9. maja. godz. 16.00
miejsce: galeria Biblioteka, ul. Sterlinga 26 Łódź.
Wystawa „Sceaux- Łódź – historie miejskie” jest częścią 7 Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Wystawa „Sceaux- Łódź – historie miejskie” jest organizowana przez PATIO Centrum Sztuki.
Marek Domański – „Za Murem”. Wystawa fotografii
09 – 30.05.2008
wernisaż – 9.maja. godz. 17.00
miejsce: galeria Domek Ogrodnika, ul. Rewolucji 1905 roku nr 52
Fotografie z cyklu zatytułowanego „Za murem” powstały w nieczynnym obecnie więzieniu w Łęczycy. Jest ono położone przy drodze, którą codziennie przejeżdżają setki ludzi. Samochody mijają szary budynek zasłonięty nieprzenikalnym i pozornie obojętnym murem, który jest granicą oddzielającą dwie przestrzenie. Z jednej strony zamyka od zewnątrz, z drugiej uniemożliwia rozszerzanie obszaru wewnętrznego. Jego zasadnicze znaczenie polega na izolowaniu sacrum od profanum. Mur jest narzędziem kontroli wydzielającym enklawę w której od kilkuset lat umieszczano ludzi aby ich ukarać, wykluczyć, zapomnieć. Ich cierpienie było wkalkulowane w zbożny cel wymierzania sprawiedliwości lub naiwną wiarę w resocjalizację. Przestrzeń za murem jest jak kapsuła czasu z zakonserwowanym złem. Jego niemal namacalna obecność zdaje się być potwierdzeniem manichejskiej koncepcji świata. Duszne, klaustrofobiczne wnętrza niczym palimpsest przeniosły znaki przebywających tu ludzi. Ich obecność naznacza przestrzeń odciętą od światła, które dociera w postaci wątłych refleksów lub jest przefiltrowane przez półprzeźroczyste szyby, okratowanych okien.
Wystawa jest również formą zaproszenia do odwiedzenia ekspozycji prac pokazywanych w ramach projektu „Przestrzenie wolności”.
Wystawa „Za Murem” jest częścią 7 Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Wystawa „Za Murem” jest organizowana przez PATIO Centrum Sztuki.
|