nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Spotkanie z Tadeuszem Piechurą

Patio Centrum Sztuki

W związku z trwająca do końca listopada wystawą z kolekcji PATIO CS „Plakat Unikatowy – Tadeusz Piechura” spotkanie z Tadeuszem Piechurą w najbliższy piątek, 20 listopada, Patio Centrum Sztuki: Galeria Biblioteka, godz. 17, Sterlinga 26.Spotkanie poprowadzi profesor Jerzy Treliński

Projektowanie Tadeusza Piechury zaskakuje formą, jest sterylne, oddaje moc litery, skoncentrowane na formie i jednocześnie nie dające się w niej zamknąć, wywiedzione jest wprost z koncepcji awangardy, konstruktywizmu, stanowi część tzw. szkoły łódzkiej.Unikalne projekty Piechury, plakaty wykonane w pojedynczych egzemplarzach, stanowią swoiste zaprzeczenie właściwości tego popularnego, środka przekazu – produkowanego dziś w masowych ilościach.

Precyzja, trafność i zawsze oryginalność projektu, sprawiają, że praca Tadeusza Piechury, została uhonorowana licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti (Finlandia 1983), Grand Prix Affichades Sup de Co Toulouse (Francja 1993), Złota Pszczoła Międzynarodowego Biennale Grafiki w Moskwie (Rosja 2000).

Tadeusz Piechura – Ukończył Wydział Grafiki Użytkowej PWSSP obecnie ASP w Łodzi.
Wykładał w Insitute of Arts and Crafts w Lahti, Finlandia; University of Industrial Arts w Helisnkach, Finlandia; Wyższe Studium Fotografii w Warszawie; Wydział Artystyczny – Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.
Jest laureatem licznych nagród, między innymi:
I nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti (Finlandia 1983), brązowy medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyoma (Japonia 1988), Grand Prix Affichades Sup de Co Toulouse (Francja 1993), a także Złotą Pszczołę Międzynarodowego Biennale Grafiki w Moskwie (Rosja 2000).
Znalazł się wśród grona artystów przygotowujących banery z okazji weneckiego Biennale w 2001 r.
Artysta zajmuje się także fotografią i projektowaniem znaków graficznych. Większość jego prac związana jest z tematyką społeczną lub kulturalną.
W ostatnich latach odbyły się dwie przekrojowe twórczości artysty: „Tadeusz Piechura. Plakaty” (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2000) „Plakat +” (Atlas Sztuki, 2004).

Jerzy Treliński, artysta, profesor w Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Humanistyczno- Ekonomicznej w Łodzi – Wydział Artystyczny.
W latach 1987- 1989 kierował Katedrą Grafiki Projektowej w PWSSP w Łodzi. W latach 1989- 1992 pełnił funkcję rektora ASP w Łodzi.
Twórczość Trelińskiego stanowi przykład wielokierunkowych działań artystycznych. Należy do nich: malarstwo, rysunek, grafika a także instalacje plastyczne i akcje. W wielu tych dziedzinach przejawia się niejednokrotnie konceptualna forma rozważań artysty nad bezosobową obecnością (działania autotautologiczne) a także licznych niedopowiedzeniach artysty - literackich aluzjach, metaforach czy symbolach.