nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Centrum - peryferia

Galeria Promocji Młodych "Rondo"

Projekt „Dialogi z przestrzenią” wychodzi z założenia o szczególnym charakterze tkanki współczesnych miast. Potraktować je można jako obszar dyskursu, płaszczyznę, w której swoje odbicie znajdują różnorodne aspekty współczesnego bycia w świecie.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU:


Projekt „Dialogi z przestrzenią” wychodzi z założenia o szczególnym charakterze tkanki współczesnych miast. Potraktować je można jako obszar dyskursu, płaszczyznę, w której swoje odbicie znajdują różnorodne aspekty współczesnego bycia w świecie.
Oblicza miast polskich wydają się szczególnie ciekawe, gdyż podobnie jak wiele miast byłego bloku wschodniego na nowo definiują swoją przestrzeń. Stanowią interesujący materiał artystycznych poszukiwań, ponieważ są odbiciem świadomości "po traumie", dotkniętej doświadczeniem sytemu totalitarnego. Jego ślady pomimo postępującej europeizacji ciągle można w nich jeszcze odnaleźć.
Pierwszą edycję poświęcamy zagadnieniom centrum i peryferii, granicą i współzależnością między nimi. Problematyki tej nie chcemy ograniczać jedynie do kwestii stricte urbanistycznych czy architektonicznych. Znajdują one swoje przełożenia na wiele sfer współczesnego życia: istnienie stref, ludzi wykluczonych, groźnych, peryferyjnych Innych, władzy, kultury korporacyjnej, wolności konsumenckiej, autorytetów, kultury masowej. Projekt „Dialogi z przestrzenią" to próba stworzenia obrazu środowiska miejskiego, otoczenia, w którym żyjemy, analizy doświadczeń z nim związanych.

Tematy te w sztuce współczesnej podejmowane były wielokrotnie. My do rozważań pragniemy zaprosić artystów młodych. Stworzyć dla nich możliwość wypowiedzi, zamanifestowania własnego zdania, punktu widzenia. Chcemy stworzyć platformę wymiany myśli i jednocześnie podjąć próbą integracji środowiska młodych twórców. Pragniemy by stworzyli portret środowiska, w którym żyją.

Stawianie pytań o powyższą problematykę jest uzasadnione z punktu widzenia położenia Galerii. Działamy na Bałutach, przy jednej z najbardziej znanych ulic miasta Limanowskiego, określanej często Limanką, cieszącej się złą sławą. Galeria powstała przy Ośrodku Kultury, miejsca tego typu ciągle postrzega się w sposób stereotypowy. Nasza Galeria jest, zatem podwójnie peryferyjna – oddalona od centrum miasta, znajduje się również na uboczu życia kulturalnego. Nasz projekt jest próbą zmierzenia się z dziedzictwem miejsca, określenia na nowo własnej tożsamości.

GŁÓWNE CELE PROJEKTU TO: ANALIZA ŚRODOWISKA MIEJSKIEGO, AKTYWIZOWANIE I PROMOWANIE.


REGULAMIN PROJEKTU

1. Organizatorem projektu „Dialogi z przestrzenią” jest Bałucki Ośrodek Kultury – BOK „Rondo”.
2. Warunkiem udziału jest: złożenie Karty Kwalifikacyjnej wraz z opisem projektu do dnia 16 kwietnia 2007r. w Bałuckim Ośrodku Kultury, wniesienie wpłaty z tytułu uczestnictwa w projekcie w wysokości 30 zł., pisemna zgoda na warunki regulaminu, przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych, wykorzystywania prac do publikacji przez Organizatorów z zaznaczeniem nazwiska autora, dostarczenie realizacji w terminie do 23 kwietnia 2007r. Opłata wykorzystana zostanie na pokrycie części kosztów związanych z: montażem wystawy oraz drukiem materiałów jej towarzyszących.
3. Projekt „Dialogi z przestrzenią” to próba aktywizacji, promocji i integracji młodego środowiska artystycznego. Udział w projekcie ma charakter prestiżowy. Uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty.
4. Projekt „Dialogi z przestrzenią” nie ma charakteru konkursowego.
5. Przy zwiększonej liczbie zgłoszeń Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru projektów. Wyboru prac dokona Komisja powołana przez Organizatora.
6. Każdy artysta może zgłosić jednorodną tematycznie i formalnie wypowiedź twórczą w następujących kategoriach:
a) sztuki wizualne: malarstwo, rysunek, grafika, działania multimedialne, intermedia, plakat, fotografia, itp. – jedna bądź też cykl prac, w zależności od warunków technicznych ekspozycji. W opisie projektu należy zawrzeć informację na temat podjętego problemu, opis koncepcji, warunki techniczne, dokumentację elektroniczną (jpg, tiff);
b) performance - w opisie projektu należy zawrzeć informację na temat koncepcji akcji, składu grupy, warunków technicznych.
7. Do zgłoszenia powinna być dołączona karta kwalifikacyjna projektu, z kilku zdaniowym opisem zgłaszanej pracy, ze szczególnym zaznaczeniem założeń projektu.
8. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zwołania artystów biorących udział w projekcie w celu koordynacji i przygotowania poszczególnych wydarzeń w ramach projektu.
9. Prawa autorskie do zgłoszonych prac pozostają własnością autora. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do nieodpłatnego, z zaznaczeniem nazwiska autora, wykorzystywania wszystkich prac zakwalifikowanych do projektu w celach promocji i publikacji w formie elektronicznej i drukowanej.
10. Projekt "Dialogi z przestrzenią. Centrum - peryferia" zakończy wernisaż wystawy pod tym samym hasłem 27 kwietnia 2006 r. o godz. 18.00 w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury „RONDO”. Informacja na temat szczegółowego programu imprezy – jej innych wydarzeń zostanie ogłoszona i przesłana uczestnikom w terminie do 18 kwietnia 2007

Szczegółowe informacje dotyczące projektu:

Galeria Promocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury „RONDO”
Ul. Limanowskiego 166
Łódź 91-027
Tel. (42) 651 50 30
www.bok.lodz.pl
rondo@bok.lodz.pl

Karta kwalifikacyjna dostępna na stronie:www.bok.lodz.pl

kurator projektu: Agnieszka Kulazińska,: e-mail: agnieszka_kulazinska@lodz-art.pl
drugi kurator: Maciej H. Zdanowicz