nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Kobieta - Anioł i femme fatale

Anna Leśniak

Kolejna odsłona aktu kobiecego. Kobieta z wydm, prace Jacka Pomykalskiego w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, Zachodnia 54/56 01.06-24.06., godz.19

Na fotografiach Jacka Pomykalskiego prezentowanych w Galerii Foyer, w AOIA można zobaczyć zjawiskowe postacie kobiet, wyginające się we wdzięcznych pozach. Fotografikowi z Krakowa z pewnością nie można odmówić profesjonalnego warsztatu oraz rzetelności w aranżacji kadru. Jeśli więc kogoś interesuje dobra fotografia atelierowa, niezależnie od mniej lub bardziej banalnego tematu, z pewnością z wystawy Pomykalskiego wyjdzie pod wrażeniem. Także męska część publiczności nie będzie zawiedziona, ze względu na dużą ilość prężących się we wszystkie strony ciał z pięknymi biustami. Mimo tych zalet, mogących zadowolić szerokie spektrum publiczności, trudno oprzeć się wrażeniu, że to stylistyka dobrze znana, odpowiednia dla sztuki akademizmu lub, nie cofając się aż tak daleko, dla reklamy ekskluzywnej bielizny czy sex shopu.
Jacek Pomykalski niewątpliwie jest fanem ciała kobiecego, o czym świadczą cykle aktów, które można obejrzeć w galerii i na jego stronie internetowej. Jest to jednak bardzo konwencjonalne spojrzenie na kobietę, gdyż autor traktuje swoje modelki jedynie jako odpowiednio upozowany element kompozycji. Szkoda, że nie próbuje pójść dalej i powiedzieć czegoś więcej o kobietach, które fotografuje. Szkoda, że nie poszukuje czegoś szczególnego w każdej z nich, co wyróżniłoby bohaterki jego prac z tłumu innych, jak to ma miejsce w również stylizowanych fotografiach Jana Saudka. Porównanie może odległe, ale mierzyć należy wysoko, a wydaje się że Pomykalski posiada talent i warsztat, tylko jeszcze nie do końca wie jak te wartości wykorzystać. Oprócz aktów robi ciekawe portrety, nie pozbawione pewnej intrygi i poczucia humoru. Stworzył także cykl fotografii wielkich miast. Oprócz wizyty w galerii polecam także odwiedziny na stronie autora, gdzie można obejrzeć prace nie zaprezentowane w AOIA.

Jacek Pomykalski - Absolwent Wydziału Filologii Orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od kilku lat zawodowo zajmuje się fotografią.Interesuje go przede wszystkim portret i akt. Mieszka i prowadzi swoje studio w Krakowie.

pomykalski.com