|
powrót
MOTHER - SUPER POWER - Iwona Demko, Marta Frej, Kasia Kamińska
Galeria Promocji Młodych
Już wkrótce otwacie wystawy MOTHER - SUPER POWER. Swoje prace zaprezentują Iwona Demko, Marta Frej i Katarzyna Kamińska. Wernisaż 7 czerwca 2009, godz. 18.00,Galeria Promocji Młodych, ul. Limanowskiego 166. Kurator wystawy: Bartłomiej Jarmoliński
Macierzyństwo to wiele radości, osobistej satysfakcji ale również wyrzeczeń. Te wyrzeczenia, rezygnację z zawodowych ambicji podejmują matki, aby poświęcić więcej czasu swoim dzieciom. Czasami robią to dobrowolnie. Często jednak zmuszane są do rezygnacji z zawodowej kariery przez nieprzyjazne młodym matkom prawo pracy, a co za tym idzie brak wystarczających funduszy na realizacje potrzeb dziecka i własnych marzeń. Matka, mimo, że żyjemy w XXI wieku jawi się polskiemu społeczeństwu jako kobieta zależna - będąc w ciąży nie można podjąć pracy, w związku, z czym skazana jest na bycie czyjąś utrzymanką. Jeżeli pracowała wcześniej, może liczyć na stałe dochody, jednak nawet z nimi można zapomnieć o niezależnosci w takiej sytuacji.
Określenie Matka Polka ma dziś wydźwięk pejoratywny, oznacza kobietę umęczoną, udręczoną, zaabsorbowaną walką o byt swoich dzieci. A Matka Polka, która z różnych przyczyn wychowuje dzieci bez pomocy "męskiego opiekuna" to Matka Samotna. Od Matki samotnej już niedaleko do Matki Bolesnej, a takiemu stereotypowi daleko do wyemancypowanej, niezależnej kobiety.
Porównajmy chociażby nasza Samotną Matkę i amerykańską czy angielską Single Mother. Już sama różnica w doborze słów wywołuje zupełnie inne skojarzenia. To porównanie przypomniało mi dawną rozmowę z koleżankami, w której zastanawiałyśmy się, jaka jest różnica między tzw. Stara Panną a Singielką. Otóż doszłyśmy do wniosku, że Stara Panna, to kobieta, której nikt nie chce, a Sigielka to taka, która nie chce nikogo. Różnica w znaczeniu między Samotną Matką a Singel Mother polega na tym, że Samotka Matka, to taka która czeka na łaskę Państwa, opieki społecznej, dobrych ludzi, a Singel Mother to kobieta samodzielna, przebojowa, zdecydowana i zaradna.
Wśród matek w szczególny sposób rysuje się sytuacja kobiet-artystek. Trudno wprowadzić podział czasu, w którym artystka zajmuje się sztuką i momentami, kiedy opiekuje się dzieckiem. Twórczość wymaga ogromnego zaangażowania, tak samo dzieci. Aby pogodzić jedno i drugie często niezbędny okazuje się dystans do swojej sytuacji, poczucie humoru a jednocześnie determinacja do "nieodpuszczania" sztuki. Takim przykładem mogą być działania z Dobromierzem autorstwa Zofii Kulik i Przemysława Kwieka, gdzie ich mały syn stał się materiałem sztuki i pretekstem do interesujących działań. Inicjatywą grupy młodych matek także portal Grzenda, prowadzony obecnie przez jedną z założycielek - Efkę_S (Ewę Szczyrek)
W wystawie Mother - Super Power wezmą udział trzy artystki - matki Iwona Demko, Kasia Kamińska oraz Marta Frej. Dwie z artystek są singielkami, mają dorastajace dzieci, jedna wychowuje wraz z mężem 2-letniego syna. Prace, które artystki zaprezentują ukazują ich podejście do macierzyństwa, swojej sytuacji, stereotypów i skojarzeń, jakie budzi słowo matka. W pracach artystek pojawia się również odniesienie do relacji matka syn – wszystkie trzy artystki mają męskich potomków. Jak dalekie są te opowieści współczesnych kobiet o macierzyństwie od ilustrujących ten temat, reprodukowanych w książkach do plastyki idyllicznych pasteli Stanisława Wyspiańskiego, widzowie mogą przekonać się sami.
|