nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Żyj Kolorowo

Galeria Promocji Młodych, BOK

Wystawa II Pracowni Malarstwa i Rysunku Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzonej przez prof. Włodzimierza Stelmaszczyka i ad. Przemysława Wachowskiego. Wystawa czynna od 28.10 do 12.11. 2007. Wernisaż godz.28.10., godz. 18, Bałucki Ośrodek Kultury, Limanowskiego 166.

Galeria Promocji Młodych inauguruje swoją powakacyjną działalność wystawą prac studentów i absolwentów II Pracowni Malarstwa i Rysunku Wydziału Edukacji Wizualnej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzonej przez prof. Włodzimierza Stelmaszczyka i ad. Przemysława Wachowskiego. Wystawa jest kontynuacją cyklu prezentacji pracowni łódzkiej ASP.

Obrazy wyróżniają się witalnością i ekspresją, dla której bazą są studia koloru. Można w nich odnaleźć echa płócien impresjonistów, kolorystów, fowistów, niektóre prace ocierają się o klimat surrealistyczny. W pracowni raczej preferuje się myślenie o malarstwie rozumianym jako gest, zapis energii, spontaniczne działanie. Ważna jest tu swoboda twórcza. Wachlarz studenckich eksperymentów malarskich jest szeroki. Znajdziemy wśród nich zróżnicowaną fakturę, różnorodność środków malarskich, kolaż. Pojawił się też obraz, którego autorka podejmuje grę z klasycznym malrskim podłożem i formatem./praca Justyny Chorążak/. W pracowni jest miejsce dla studentów ceniących sobie w malarstwie wyrafinowany kolor, staranną kompozycję /Kaja Cuchra - Cukrowska, Anna Sidorkiewicz-Wrodycka, Marlena Majrzak, Joanna Fijałkowska/ jak i tych o skłonnościach bardziej noszalanckich, bliżej pop-art czy estetyki komiksowej /Agnieszka Górecka, Wojciech Dzięcioł, Anna Bąk/

Ekspozycja obiejmuje dorobek pracowni czyli prace studentów oraz obrazy z kolekcji dyplomowych.

Anka Leśniak



Od 2000 roku prowadzimy wspólnie z Przemkiem Wachowskim, II Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi.

W nauczaniu młodszych lat studiów odwołujemy się do koncepcji linearnego rozwoju sztuki Władysława Strzemińskiego. Przeprowadzamy ciąg ćwiczeń, które zaznajamiają studentów z logiką rozwoju formy w malarstwie od renesansu do połowy XX wieku.

W kolejnych etapach studiów coraz większą rolę odgrywają indywidualne predyspozycje poszczególnych studentów. Staramy się rozniecić w nich kreatywność, odwagę i nowatorstwo. Z nauczycieli stajemy się przewodnikami, starszymi /razem mamy 100 lat!/, bardziej doświadczonymi kolegami. Nasza pracownia jest miejscem przyjaznym i otwartym na wymianę idei, poglądów i koncepcji artystycznych, gdzie można posłuchać muzyki, porozmawiać o literaturze i filmie, gościć przyjaciół. Ceni się tu intelekt, takt i poczucie humoru.

Mówi się, że dużo tu koloru, radości oraz /zapewne zabrzmi to anachronicznie/ piękna... zważywszy, że studiuje tu ok. trzydzieści dziewczyn a panów można policzyć na palcach jednej ręki, jest to stwierdzenie bliskie prawdy.

Włodzimierz Stelmaszczyk