nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Anka Leśniak BODY PRINTING

Karolina Jabłońska i Agnieszka Kulazińska

Printemps czyli Wiosna w Domku ogrodnika, Patio Centrum Sztuki, Domek Ogrodnika, 18 kwietnia, godz. 19. 00. Primavera czyli Wiosna w Gabinecie Grohmana + Ada Braun, Sweet party, Muzeum Książki Artystycznej, 21 kwietnia godz. 18

Na akcję wiosenną Anki Leśniak składają się dwa wydarzenia: Printemps czyli Wiosna w Domku Ogrodnika w Patio Centrum Sztuki oraz Primavera czyli Wiosna w Gabinecie w Muzeum Książki Artystycznej.

Obie prezentacje związane są przede wszystkim z malarstwem, jednak artystka podczas nich porusza także problem powielania dzieła, tworzywa sztuki, wchodzi w polemikę z tradycyjnym podziałem artysta – dzieło – odbiorca . Pokazuje jak dalece w dzisiejszych czasach niemożliwa jest autonomia poszczególnych dziedzin sztuki, w tym także malarstwa, a także jak zatraca się schemat biernego odbiorcy i aktywnego artysty.

Artystka wchodzi w relacje z przestrzeniami, w których mają miejsce akcje, dostosowując swoje działania do otoczenia, w którym się rozgrywają. Przestrzenie zaaranżowane są w taki sposób, że główne miejsce wydarzeń jest owiane tajemnicą, którą odbiorca musi odkryć. Ważnym elementem w proponowanych przez Leśniak akcjach staje się ciało sztuki, ale także cielesność artystki – kobiety. Artystka wchodzi w polemikę zarówno z tradycyjnym tematem w sztuce, jakim jest akt, jak i z tradycyjnie przypisywaną kobiecie rolą, z których jedną jest kreowanie otoczenia.

Akcje pomyślane są tak, by znalazło się tam miejsce na aktywność widza. Każdy odbiorca będzie może stać się, jeśli zechce, twórcą.
Wydarzeniu w Muzeum Książki Artystycznej towarzyszyło Sweet party, akcja przygotowana przez Adę Braun.

Anka Leśniak ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004) w Pracowni Działań Multimedialnych (aneksy w Pracowni Projektowania Graficznego i w Pracowni Rysunku i Malarstwa). Wypowiada się w malarstwie, video i akcji artystycznej. Podejmuje temat wizerunku kobiety, tożsamości płci, kondycji człowieka i wpływu mediów masowych, którym podlega. Moje prace, mówi sama artystka, często są ironicznym, przekornym komentarzem do otaczających nas zjawisk, związanych z masowymi mediami, a także stereotypami, które funkcjonują w społeczeństwie i wpisują poszczególne jednostki w ściśle określone ramy zachowań. Działam w obszarze multimediów i sztuki tradycyjnej, którą w moim wydaniu można, przy odrobinie dobrej woli, zakwalifikować do malarstwa. Te działania są bardzo spontaniczne i efemeryczne, ponieważ ich podłożem i głównym tworzywem jest papier oraz intensywny kolor i faktura.

zobacz stronę projektu
zobacz dokumentację z akcji

czytaj więcej:
Łukasz Guzek - Sex w sztuce / spam.art
Agnieszka Kulazińska - Body Printing / Obieg


Ada Braun, rocznik 1978, jest postacią tajemniczą, ukrywającą się za swoimi pracami. Nie chce zdradzać szczegółów swojej artystycznej edukacji, gdyż jak sama mówi akademia niczego mnie nie nauczyła, pomogła jedynie zrozumieć jaką artystką nie chcę być, jakiej sztuki nie chcę tworzyć.

Jej twórczość analizuje rolę kobiety we współczesnym społeczeństwie. Ada Braun całe swoje życie podporządkowała sztuce, dostosowując się, jako realnie żyjąca kobieta do papierowych stereotypów przypisywanych płci pięknej. Przestrzenią, w jakiej porusza się w swojej sztuce, jest przestrzeń domowa, kuchenno-buduarowa. Artystka haftuje, wydaje przyjęcia, piecze słodkie smakołyki. Pragnie być przezroczysta, niewidzialna, dawać odbiorcy jedynie przyjemność.

Czy jej prace są lekkostrawne, łatwe do przełknięcia, osadzone wyłącznie w oswojonym nurcie feminizmu? Tajemniczość jaką się otacza jest jedną z cech przypisywanych kobiecie. W obsesyjnym skrywaniu własnej tożsamości dostrzec można grę ze współczesnym pop-światem (również artystycznym), w którym wartością jest bycie na topie, upublicznianie własnej prywatności. Artystka stawia pytania o rolę artysty. Sztuka akcji wyeliminowała artefakt, sztuka interaktywna czyniąc z dzieło pasmo interakcji zmarginalizowała twórcę. Kim jest artysta? Gwiazdą? Czy może ukryć się za swoją pracą? Mówić ustami kuratora?
21 kwietnia Ada Braun zaprasza na Sweet party. Uważajmy, by podczas oddawania się słodkiej konsumpcji nie natrafić na przedmiot dodający do hedonistycznej atmosfery słodkości nieco goryczy.

fotografie z obu akcji: Norbert Trzeciak
Dokumentacja filmowa: Iza Maciejewska
wykonanie strony projektu: Mario spam.art.pl

kuratorki projektu: Karolina Jabłońska, Agnieszka Kulazińska


Farby do akcji ufundował sklep dla plastyków Matejko www.matejko.com.pl