|
powrót
Przygoda z fotografią
Agnieszka Kulazińska
Przygoda IV - fotografia w gdańskiej ASP. Galeria FF, ŁDK, Traugutta 18. 08.06.2006 r. - 30.06.2006 r.
Przygoda IV - fotografia w gdańskiej ASP. Galeria FF, ŁDK, Traugutta 18. 08.06.2006 r. - 30.06.2006 r.
www.galeriaff.infocentrum.com
"Przygoda IV" taki tytuł nosi wystawa w łódzkiej Galerii FF prezentująca prace 26 studentów gdańskiej ASP, wybrane przez kuratorów: Michała Węgrzyna i Witolda Węgrzyna.
Zawsze kiedy oglądam prace studentów zastanawiam sie jak do nich podejść, jakiego kryterium oceny użyć. Czy praca pokazuje indywidualność twórcy? Jaki jest stopień ingerencji profesora?
Fotografie prezentowane na wystawie w Galerii FF nie zaskakują, dotykają zagadnień znanych/zapoznanych już w fotografii - gry funkcjami medium, problemu cielesności, tożsamości, pamięci. Nie oznacza to jednak iż, młodzi twórcy ślepo powtarzają wzorce, raczej próbują wejść z nimi w dialog, ustosunkować się do fotografowanego obiektu, spojrzeć na niego przez pryzmat własnej osobowości, indywidualności.
Jaki jest obraz fotografii w gdańskiej ASP? Intrygujący. Choć autorzy często sięgają po sprawdzone strategie, konwencje obrazowania, wystawa ukazuje ich jako twórców świadomych możliwości medium, poszukujących w istniejących dyskursach własnych obszarów.
Autorzy prac: Agnieszka Babińska, Monika Białka, Agnieszka Czeczatka, Anna Glinka, Agnieszka Grot, Barbara Jabłońska, Anna Karos - Bakun, Aleksandra Kleczkowska, Remigiusz Koniecko, Agnieszka Leszczyńska, Anna Małyszek, Natalia Marszałek, Agata Miros, Agnieszka Mróz, Anna Nogalska, Alina Radecka, Jan Rusiniak, Marcin Sosiński, Maja Stępień, Dorota Tomczak, Krzysztof Winciorek, Marta Zakrzewska, Leszek Żurek
Kuratorzy: Michał Węgrzyn i Witold Węgrzyn
Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14-18.
Witold Węgrzyn
Izoformiczny charakter fotografii, która rejestruje w jednej chwili wszystko, co jest w zasięgu obiektywu i co zostało ujawnione przez światło sprawia, że jest ona głównie nośnikiem informacji i posiada funkcje komunikatu wizualnego (dokumentu).
Fotografia, w której dąży się do poszukiwania wartości artystycznych, relacja: fotografujący - obiekt/przedmiot - obraz obiektu/przedmiotu będzie kluczem do ich określenia, czyli osobowość wniesiona przez twórcę do istniejącego wcześniej wizerunku obiektu przekładającego się na obraz/utwór. Powstały obraz/znak pozwoli odwołać się do świata realnego, do znaczenia znaku, pozwoli odczytać powziętą ideę i problem, stworzy możliwość przeżycia i refleksji. Będzie zatem "dzianiem się" w obrębie konkretnej koncepcji i indywidualności artysty, oryginalności języka, ekspresji i siły przekazu.
Fotografia jako określony model we współczesnej kulturze, w której wszystko zdaje się tracić aktualność staje się istotnym przekaźnikiem i ważnym medium. Globalizacja, Internet, cyberprzestrzeń, hegemonia obrazu i ich niezwykła ekspansja powoduje coraz większy brak nad nimi kontroli, a następujący dynamiczny rozwój techniki sprawia, że tendencje i prądy zanim się w sztuce zakorzenią, odchodzą w pośpiechu w przeszłość.
Pojawienie się fotograficznego zapisu cyfrowego i jego umasowienie wzmacnia siłę i zasięg działania obrazu, a powszechność i łatwość użycia fotografii trywializuje i dewaluuje jej wartości. Fotografia w klasycznym rozumieniu, dzięki łatwości cyfrowego "pozyskiwania obrazu" staje się uwolniona od serwitutu dosłowności i dokumentaryzmu, zmierza ku swobodnej kreacji i tworzeniu własnych subiektywnych widoków, daje większą szansę dla autorskiego komentowania świata.
Szukanie "wartości" to poszukiwanie własnych obszarów wypowiedzi i kreacji, to odkrywanie, że fotografia jest "bytem tajemniczym", niekiedy magicznym odsłaniającym swoje oblicze częściowo, to dążenie do mądrości przekazu, unikalności i szczególnej oryginalności. Jest Przygodą w obszarze sztuki.
Prezentowane na wystawie prace to fotografie zrealizowane przez studentów Pracowni Fotografii (specjalizacja artystyczna) oraz Studiów Zaocznych w zakresie Fotografii na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. |