nasza galeria
artysci
sztuka w Lodzi
architektura
linki
kontakt


pagerank


PARTNERZY

archiwum

Wyszukaj z Google

 

powrót

Rembrandt, Mistrz sztuki graficznej. Wystawa w 400 lecie urodzin artysty

Muzeum Historii Miata Łodzi

Uroczyste otwarcie wystawy 6 września 2006 r. o godz. 18.00, wystawa czynna od 7 września do 9 listopada 2006 r. Komisarz wystawy ze strony Muzeum: Anna Małaczyńska

Wystawa jest pierwszą w Łodzi tak wielką prezentacją dorobku XVII-wiecznego genialnego artysty. Zostaną na niej pokazane 277 akwaforty Rembrandta van Rijn. Jego autorstwu przypisuje się, według klasyfikacji Adama Bartscha, 289 dzieł graficznych Tak więc w Muzeum Historii Miasta Łodzi pokazujemy niemal kompletną spuściznę graficzną wielkiego artysty.

W tym roku mija 400 lat od przyjścia na świat jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach świata - Rembrandta Harmensza van Rijn. Ten genialny artysta holenderski znany jest przede wszystkim dzięki obrazom olejnym. Ale nie należy zapominać iż jest on uznawany również za mistrza i niedościgły wzór w posługiwaniu się sztuką graficzną, szczególnie techniką akwaforty.

Najwcześniejszą swoją grafikę Rembrandt odbił w 1628 , a ostatnią w 1665 roku. Pierwszymi jego pracami były portrety matki. Następnie skupił się na scenach z Nowego Testamentu, w których eksperymentował z nowymi technikami graficznymi. Aby swoją przygodę zakończyć mistrzowskimi w swoim przekazie i głębi realistycznymi portretami. Jego portrety nie kryją niedostatków ludzkiego ciała lub przejawów starości. Sam tworząc autoportrety stara się nam ukazać artystyczne, psychologiczne i emocjonalne zmiany, które w nim zachodziły na przestrzeni lat

Dzieje płyt miedziorytniczych Rembrandta były niezwykłe. Sporządzone w połowie XVII wieku, a odbijane jeszcze do XVIII w na przestrzeni kolejnych dwóch stuleci uległy w znacznej większości rozproszeniu lub - częściowemu lub całkowitemu - zniszczeniu. Niektóre z płyt dzięki uporowi dwóch XIX-wiecznych indywidualności francuskiego świata sztuki - rytownika i grafika Armanda Duranda oraz dyrektora Luwru Georgesa Duplessisa - zostały odrestaurowane i mogły przetrwać aż do naszych czasów.


Ówcześnie istniejące płyty miedziorytnicze Rembrandta były na tyle zniszczone, że odtworzenie grafik graniczyło z niemożliwością. Durand mozolnie opracował specjalną technikę konserwacji i odtworzenia pierwotnego stanu. Udało się to zrobić w latach 1865-1867. Odbitki zrobione przez Armanda Duranda były wykonane na niezwykle wartościowym papierze czerpanym według własnej technologii konserwacji.

Wszystkie opracowane przez Armanda Durand grafiki Rembrandta na zlecenie Luwru, mają na odwrocie papieru czerpanego pieczątkę Duranda, która zaklasyfikowana jest w sporządzonym przez Lugta katalogu pieczątek kolekcjonerskich pod numerem LUGT 2934.

Niniejszy zbiór grafik Rembrandta, którego powstanie spowodowało zabezpieczenie spuścizny graficznej Mistrza możliwe było jedynie dzięki miedzianym płytom zakonserwowanym lub odtworzonym na bazie oryginalnych grafik Armanda Duranda, Zbiór ten daje niepowtarzalną okazję podziwiania w tak pełnym zakresie twórczości graficznej Rembrandta zarówno pod względem analizy prac, jak również precyzji wykonania i przedstawionych treści.

Prezentowana na wystawie kolekcja 277 grafik jest unikatem na skalę światową. Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej. Pierwszym miejscem ich prezentacji w Polsce był Wrocław. Ekspozycja pokazana została już m.in. w Szczecinie i Stalowej Woli.

Zobacz stronę Muzeum